Novi Sad’da düzenlenen U16 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın ilk gününde milli takımımız Hırvatistan’ı 75-70 mağlup etti. Final çeyreğine dokuz sayı geride girmesine rağmen galibiyete ulaşan ekibimizde Alperen Şengün başarılı performansıyla ön plana çıktı.

Ekibimizde 30 dakikada parkede kalan Alperen Şengün 20 sayı, 10 ribaund, 2 asist, 3 top çalma, 2 blok kaydetti. 27 verimlilik puanı üreten Alperen Şengün 8/13 iki sayı, 1/2 üç sayı ve 1/1 serbest atış isabetiyle oynadı. Derviş Gökhan Güney’in takımında Tibet Deniz Görener ve Batın Tuna da galibiyette önemli pay sahibi oldu.

Tibet Deniz Görener parkede kaldığı 28 dakikada 20 sayı, 7 ribaund, 2 asist, 21 verimlilik puanı üretirken 3/6 iki sayı, 4/8 üç sayı ve 2/2 serbest atış isabeti sağladı. 19 dakika, 46 saniye oyunda yer bulan Batın Tuna ise 12 sayı, 8 ribaund, 1 asist, 16 verimlilik puanı kaydetti. Batın Tuna 3/8 iki sayı, 1/1 üç sayı ve 3/3 serbest atış isabetiyle oynadı.

Takım halinde 52 ribaund toplayarak Hırvatistan’ın 34 ribaund aldığı bu alanda rakibine büyük üstünlük kuran milli takımımıza galibiyeti getiren en önemli faktör son çeyrek performansı oldu. Ekibimiz bu on dakikalık bölümde çok iyi savunma yaparak sadece 11 Hırvatistan sayısına izin verdi. Savunma performansını hücumda da doğru hamlelerle birleştiren U16 Milli Takımı son çeyreğe çift hane sınırında geri girdiği maçı kazanmasını bildi.

Hırvatistan cephesinde ise Velimir Perasovic’in oğlu Ivan Perasovic’in performansı galibiyet için yeterli olmadı. 34 dakika, 56 saniye parkede kalan oyuncu 21 sayı, 12 ribaund, 1 asist, 1 top çalma, 3 blok, 28 verimlilik puanı üretti. Ivan Perasovic 9/14 iki sayı, 0/4 üç sayı, 3/3 serbest atış isabetiyle parkede yer aldı.

Ufuk Sarıca ve Velimir Perasovic de oğulları Efe Sarıca ve Ivan Perasovic’i izlemek için maçı salonda takip etti. Bu iki ismin yanı sıra Sırp pivot Vladimir Stimac da maçı izleyenler arasındaydı.

Milli takımımız C Grubu’ndaki ikinci maçında yarın TSİ 14.45’te Yunanistan’la karşılaşacak. Yunanistan şampiyonadaki ilk maçında Almanya’yı 68-69 mağlup etti.


Resmi istatistik servisi | Türkiye-Hırvatistan

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir