Los Angeles Lakers – Cleveland Cavaliers

NBA (@NBA)

NBA (@NBA)

Los Angeles Lakers => Isaiah Thomas, Channing Frye, 2018 birinci tur draft hakkı (ilk üç korumalı)

Cleveland Cavaliers => Jordan Clarkson, Larry Nance Jr.

Cleveland son dönemlerde saha içinde çok kötü oynuyordu. Takım içi huzursuzluğun had safhada olduğunu duymayan kalmamıştı. Sosyal ilişkiler boyutunu bir kenara bırakırsak Cavs’in bu takas döneminde kadroyu basketbol yönünden toparlamak için çok ciddi hamleler yapmaya ihtiyacı vardı. Irving takasında gelen Isaiah Thomas ve Crowder beklentileri vermekten uzak kalmışlardı. Cavs’in Thomas’ın geçen yılki formuna yaklaşmasını (artık ne kadar yaklaşacaksa) bekleme lüksü yoktu. Üstelik oyuncunun bu yaz isteyebileceği yüklü bir kontratı vermek istemiyorlardı.

Bu şartlar altında Cavs’in IT4 takasını başarısız olarak kabul edip, daha fazla ısrar etmemesi anlaşılır bir karar. Karşılığında aldıkları Clarkson ve Nance Jr. (bunun Sr. olan babası Cavs efsanesidir, kendisi LeBron’un köylüsüdür ayrıca: Akron) Cavs rotasyonuna ciddi değer katacaktır. Nance’in enerjisine Cavs’in çok ihtiyacı var. Clarkson yeterince takdir edilmese de skor üretme anlamında son dönemlerde Lou Williams ayarında oynuyor. Ancak gelgelelim her iki oyuncunun da tavanı belli. Cavs gibi hedefi finaller ve şampiyonluk olan bir takım için ciddi eksiklikleri var.

Bu takası tek başına değerlendirince Cleveland için kötü bir hamle olduğunu düşünmüyorum ancak yarım saat sonra tamamlanan diğer takasla gelen iki isim, Hill ve Hood, bu takasın anlam ve önemini biraz sorgulatır oldu. Belki de takım kimyası için bazı oyuncuları (Thomas) her türlü göndermek istiyorlardı. Yine de ilk tur draft hakkını da masaya koyacak olduktan sonra Tyreke Evans, Will Barton gibi isimleri almak daha uygun olabilirdi diye aklıma takılı kaldı.

Lakers için takası yukarıda yazdıklarımızın tersinden okuyalım: IT4’ün formunu bulmasını bekleyebilirler. Bulamazsa da sıkıntı değil, zaten daha çok biten kontrat niyetine aldılar. İyi katkı verseler de tavanlarını yeterince yüksek görmediği ve uzun dönem hedeflerinde olmayan iki oyuncuyu elden çıkarıp, 2018 yazı için iki süper yıldızlık boşluk oluşturma şansını yakaladılar. (Randle’ın tutulmaması ve Deng’in stretch edilmesi şartı ile)

Jordan Clarkson’ın kontratını zaten elden çıkarmaya çalışıyorlardı. Larry Nance Jr. ile beraber iki oyuncu için 20 küsur sıralardan bir pick değerinin altında gibi görünebilir ancak açıkçası piyasa draft hakları konusunda aşırı cimriydi ve kimseden daha iyisini bulamayacaklardı. 2018 yazı (ve/veya 2019 yazı) ile beraber yapacakları diğer hamleler ile bu takasta ne kadar kazanıp, kaybettikleri daha net anlaşılacaktır.

Los Angeles Lakers – Cleveland Cavaliers

Volkan Bahceci

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir