Günün ilk yarı final karşılaşmasına iki takım da etkili başladı desek herhalde yanlış olmaz. İki ekip de hücumda tempoyu arttırma yoluna gitti. Bunun neticesinde de çeyreğin özellikle ilk bölümünde skor oranı yüksek bir mücadele ortaya çıktı. Panzerler, Jan Niklas Wimberg ile dışarıdan sayılar buldu. Boğalar da cevabı dün muazzam bir maç çıkaran Francisco Alonso ile verdi. Dakikalar ilerledikçe oyundaki tempo düşmedi ancak iki takım da şutları sokamamaya başladı. İspanya’nın üstünlüğü ile geçen ilk bölümün ardından çeyreğin sonuna doğru Kostja Mushidi atak yaptı ve takımının çeyreği 18-15 önde kapatmasında büyük bir paya sahip oldu.
İkinci çeyreğe ise İspanya çok daha başladı. Ekstra skorer olarak Sergio Garcia’yı çıkartan İspanyollar, skoru 18-22‘e getirdi ve Almanya’ya mola aldırmayı başardı. Moladan ise Almanya iyi döndü, ancak bu sefer de ortaya kısır bir mücadele çıktı. Dışarıdan sayılar bulan Almanya’ya karşı İspanyollar, Francisco Alonso ve Santiago Yusta ikilisi skor üretmeye çalıştı. Ancak Leon Kratzer’in sayılarına engel olamayan İspanya, soyunma odasına bir sayı fark ile 29-28 geride gitti.

CoELC3AXEAQu80G
Karşılaşmanın ikinci yarısına ise yine İspanya’nın basketleriyle başlandı. Santiago Yusta ile etkili olan İspanya,öne geçmeyi başarsa da Grof’a engel olamadılar. Fakat dakikalar ilerledikçe Francisco Alonso‘nun dışarıdan atmaya devam etmesi ve Ramon Vila‘nın da içeriden sayılar bulması, İspanya’nın işine geldi ve ilk beş dakikalık bölümü 33-37 önde geçtiler. Ancak Almanya periyodun son bölümünde mücadelesiyle oyuna tutundu. Tam saha baskı yapan ve her topa atlayan Alman oyuncular, maçı bırakmayacaklarını gösterdiler. Bu doğrultuda da devreye Kostja Mushidi girdi. Mushidi ile sayılar bulan Almanya, son çeyreğe de 42-39 önde girdi.
Ancak son çeyrekte sahada fırtına gibi bir İspanya takımı vardı. Bu maçta takımına çok iyi katkılar veren Sergio Garcia ile tekrar sayılar bulan Boğalar, Marc Garcia‘nın da sağ dipten bulduğu üçlük ile iyice havaya girdi. Yankuba Sima’nın da içeriden bulduğu tip basket ile sayı farkı bir anda 6-7’lere kadar çıktı. Almanya takımı ise hücumlardan boş dönerek kendi fişini çekti adeta. Maçın son bölümünde de devreye alışık olduğumuz gibi Francisco Alonso girdi. Faul çizgisinden takımını sırtlayan Alonso, bu maçın da kahramanı oldu ve İspanya sahadan 61-52 galip ayrılarak adını finale yazdırdı.

İSTATİSTİKLER |

İspanya| FIBA

İspanya| FIBA

Almanya |FIBA

Almanya |FIBA

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir