Geri1 of 2İleri
Use your ← → (arrow) keys to browse

Basketbol Gençler Ligi’nde Dörtlü Final’in açılış maçında Darüşşafaka, başından sonuna kadar üstün götürdüğü mücadelede Banvit’i 99 – 70 mağlup etti ve finale yükseldi.

Darüşşafaka ilk beşi: Mert Akay – Doruk Dora – Çağdaş Atbaş – Berkay Bayar – Engin Kalkan

Banvit ilk beşi: Eray Akyüz – Atakan Erdek – Erkin Şenel – Sadık Emir Kabaca – Alperen Demir

Maçta açılışı yapan isim üçlük isabetiyle Doruk Dora oldu. Yay gerisinden isabet bulamayan ve top kayıplarıyla hücumlarını noktalayan Banvit’e cezayı yay gerisinden kesen Daçka, 17 – 0‘lık seri ile mücadeleye başladı. Banvit’in ritimsizliğini fırsat bilerek alan savunmasına dönen Darüşaşfaka, hücumda maç başından bu yana olduğu gibi iyi top çevirdi ve çeyreğin son beş dakikasını 22 – 0 önde geçti. Banvit ise ilk sayılarını başlangıçtan beş buçuk dakika sonra faul çizgisinden Eray Akyüz ile buldu. Banvit, ilk saha içi isabetini çeyrek bitimine 3.41 kala Erkin Şenel’den bulurken, ritimsizliğine çare bulamadı. Çeyrek boyunca rakibine yalnızca bir saha içi isabeti şansı veren Darüşşafaka, çeyreği 33 – 7 önde tamamladı.

İkinci çeyrekte perdeyi Darüşşafaka adına Mahmutcan Çelik açtı. 7 – 0’lık seri ile çeyreğe başlayan Darüşşafaka, yine hareketli bir başlangıç yaptı. Banvit ise çeyrekteki ilk, maçtaki ikinci isabetini Erkin Şenel’den buldu ve bunun üzerine 7.23 kala Burak Acartürk molası geldi. (40 – 11) Moladan 5 – 0’lık seri ile dönen Darüşşafaka, hücumda doğru işleri yapmaya devam etti ve Ali Yıldırım’a 6.38 kala molayı aldırdı. (45 – 11) Moladan isabetsiz dönen Banvit, krizden çıkamazken, Darüşşafaka’nın temposu ve hakimiyeti devam etti ve Daçka, ilk yarının bitimine son beş dakika kala 50 sayıyı buldu. Maç başına göre daha fazla saha içi isabeti bulan ve 2+1’ler ile ritim yakalamaya çalışan Banvit, rakibinin hızını kesemeyince fark baremi azalmadı. Oldukça rahat bir ilk yarı geçiren Darüşşafaka, soyunma odasına 59 – 25‘lik skorla önde gitti.

Yunus Emre Ak/TrendBasket

Yunus Emre Ak/TrendBasket

İkinci yarıda açılışı Banvit adına Eray Akyüz yaptı. Daçka adına ise Engin Kalkan ilk isabeti bulan isim oldu. Eray Akyüz’den üst üste üçlük isabeti bulan Banvit, 7 – 0’lık seri ile momentumu ele geçirmeye yaklaşsa da Doruk ile bu seriye son veren Daçka, oyunun kontrolünü yeniden ele geçirdi. Oyun olarak dengeli ilerleyen maçta skor avantajı ile rotasyona giren Daçka, buna rağmen rakibine skor olarak da ortak olma şansı vermedi. Skor atmaya başlayan Banvit, uzun süre sonra farkı 30’un altına düşürmeyi başardı. Çeyrek skorunda çift haneli farkla önde olan Banvit, final çeyreğine 77 – 53‘lük skorla geride gitti.

Final çeyreğinde perdeyi açan isim, Banvit adına Sedat Karagülle oldu. Çeyrek başından bu yana, ilk yarıda olduğu gibi karar çeyreğinin hakimi olan Daçka, maçın son beş dakikasına 27 sayılık avantajla önde girdi. Mert Aakay’ın dominant oyununu izlediğimiz son dakikalarda Darüşşafaka, karşılaşmadan 99 – 70‘lik skorla galip ayrıldı ve finaldeki rakibini beklemeye başladı.

Geri1 of 2İleri
Use your ← → (arrow) keys to browse

Yunus Emre Ak

Gmail: yunusemreak74.yea@gmail.com Twitter: @namidigerwhite

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir