Sakarya Büyükşehir Basketbol’un başarılı ismi Moustapha Fall ile PTT Erkekler Türkiye Kupası öncesinde Türkiye’ye geliş süreci ve şu anki durumuyla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar!


Not: Röportaj, Tofaş ile Sakarya Büyükşehir Basket arasında 15.02.2018 tarihinde oynanan PTT Erkekler Türkiye Kupası çeyrek final karşılaşmasından önce, 14.02.2018’de, gerçekleştirilmiştir.


Yaz döneminde FC Barcelona Lassa’nın seninle ilgilendiği konuşuluyordu, sen Sakarya’yı seçtin. Bu süreçte neler yaşandı? Gerçekten de Barcelona’dan bir teklif aldın mı?

Evet, Barcelona’dan bir teklif aldım fakat o dönemde iki önemli uzunun arkasında oraya gitmem zordu. Ayrıca, ayağımda da hala ağrılar vardı. Bir süre gelip, dinlendim ve sonrasında Fransa dışında ilk güzel deneyimimi yaşadım.

Geçtiğimiz yıllarda, Koç Selçuk Ernak’ın Banvit’te çalıştığı dönemde, kulüp seninle ilgilenmiş hatta kısa bir deneme sürecinden geçmiştin. Banvit’e katılmayışının arkasındaki sebepler nelerdi?

İki taraf için de farklı sorunlar vardı çünkü Banvit’e denemeye gelmeden önce Antibes ile anlaşmıştım. Adrien Moerman’laydım. Fakat onlar beni bir yıl sonrası için denemek istemişlerdi ve bir yıl sonra da Selçuk (Ernak) takımdan ayrıldı. Sonuç olarak Banvit’e transferim gerçekleşmedi. 

Begüm Ünal ve Moustapha Fall

Bu senin Fransa dışındaki ilk deneyimin. Tamamen farklı kültürde bir yere geldin, hem yaşam tarzı hem de spor kültürü olarak. Yeni çevrene ve takımına alışma sürecin nasıl geçti?

Başlangıçta her zaman zor oluyor. Her şey çok farklı ve ilk zamanlarda hep alışmaya çalışmak gerekiyor. Fakat şimdi arada altı yedi ay geçti ve artık alıştım. 

Sakarya’da ile ilgili düşüncelerin neler? Paris’te doğdun ve şimdi Sakarya’dasın. Çok farklı iki şehir, neler söylemek istersin?

Paris’te yapacak çok şey var. Sakarya ise küçük bir şehir, İstanbul gibi değil. Bazen zor oluyor fakat biz basketbol oynamak için Sakarya’dayız. 

Dil konusunda bazı sıkıntılar yaşayabileceğini düşünüyorum.

Evet, bu en zor kısmı. 

Basketbol değişiyor ve gittikçe hızlanıyor. Uzun oyuncular için de aynı şekilde. Topu sürebilen daha da hareketli uzunların oynadığı bir dönemdeyiz. Bu değişim içinde kendi basketbolunu nasıl görüyorsun?

Benim için çok büyük fark yok, çünkü başta Pro B’de (Fransa basketbol liglerinin ikinci ligi) oynuyordum. Ve Fransa’da ikinci lig takımlarında uzun oyuncular çok uzun değil, 2.00 m-2.05 m civarındalar. Onlara karşı oynarken kısa oyuncu savunmasını öğrendim. Bu deneyimimi göz önünde bulundurarak benim gibi oyunculara kıyasla kısaları savunabildiğimi düşünüyorum. 

Fransa ligi ve BSL arasındaki farkı nasıl buluyorsun?

Burada hücumlar çok fazla setlere dayalı. Hücum süreleri uzun ve şutların önemi büyük. Ayrıca yabancı oyuncuların kalitesi de daha iyi. Fransa’da bu kadar kaliteli yabancı oyuncu yok ama daha atletik oyuncular var.

Buraya geldiğinde seni en çok zorlayan ne oldu?

Çok fazla zorlanmadım açıkçası. Buraya hazır bir durumda geldim.

2016 yılında Los Angeles Lakers ile NBA Yaz Ligi’nde yer almıştın. NBA havasını solumuş oldun ve şu an henüz 25 yasındasın. Gelecek planların arasında NBA var mı? Orada başarılı olabileceğini düşünüyor musun? Yoksa Avrupa senin için daha iyi bir seçenek mi?

Gelecek için özel bir planım yok. Şu an sadece iyi oynayıp, kendimi geliştirmek istiyorum ama tabii ki fırsat çıkarsa bunu kesinlikle değerlendiririm.

Türkiye Kupası hakkında görüşlerin neler? Maçlar başlamış durumda. Hedefiniz ne? Şansınızı nasıl görüyorsun?

Öncelikle burada olmayı hak ettik. Bu tarz turnuvalarda sürekli sürprizler yaşanır o yüzden hazır olmamız gerekiyor.

Tofaş favori olarak görünüyor ama siz de takım olarak gelişme kaydediyorsunuz. Tofaş karşısında şansınızı nasıl buluyorsun?

Evet onlar lig ikincisi olduğu için favori durumda. Sezon başında da bizi mağlup etmişlerdi ama o günden bu yana biz daha fazla beraber oynamaya başladık ve geliştik. Ben kazanamak için şansımız olduğunu düşünüyorum.

Sezonun geride kalan bölümü için hem bireysel hem de takım olarak performansınızı nasıl değerlendirirsin?

Takım olarak bence bir çok kişiyi şaşırttık. Çoğu insanlar bu seviyede oynayıp, burada olmamızı beklemiyordu. Gelişmeye de devam ediyoruz. Bireysel olarak da sezona sakatlığımdan dolayı biraz yavaş başladım. Ama takıma ve sisteme alışmış durumdayım. Performansımdan memnun olduğumu söyleyebilirim.

Son olarak buradaki yaşama ilgili sormak istiyorum. Türk yemekleri hakkında ne düşünüyorsun?

Türk yemeklerini çok sevdim. Bir tek kahvaltıyı çok sevmiyorum çünkü Fransız kahvaltısı benim favorim. Bir de baklavayı pek sevemedim. Onun dışında her yediğimi beğeniyorum.

 

Begüm Ünal

Twitter: @beggysworld

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir