Yazar: Matt Moore, CBS Sports

Çeviri: Derviş Göksun, TrendBasket


Kawhi Leonard savunmada o kadar iyi ki aslında Spurs’e zarar veriyor.

Gerçekten, San Antonio o sahadayken en kötü performansını sergiliyor ve yakından bakmadıkça bu hiç mantıklı gelmiyor.

San Antonio Spurs ile ilgili çok ilginç bir şey var.

Görünürde aslında yanlış hiçbir şey yok. 19-5 gibi bir galibiyet serileri var, ligin en iyi yedinci hücum takımı ve en iyi onuncu savunma takımı durumundalar. Geçen Perşembe akşamı gelen Chicago yenilgisine rağmen, son on altı maçlarının on dördünü kazandılar ve Güneybatı Bölgesi’ni yeniden lider bitirip, Houston’ın yaklaşmasına rağmen ilk turda ev sahibi avantajını almaya yakınlar.

Yani biz Spurs’ün iyi bir takım olup, olmadığını tartışmıyoruz. Açık bir şekilde iyiler. Fakat Golden State ile yarışmayı umuyorsanız farklı standartlarla değerlendirilirsiniz. Özellikle de değerler genel olarak iyi görünse de savunma alarm veriyor.

Diğer bir yandan ise Kawhi Leonard’ın değerleri farklı bir hikaye anlatıyor.

İncelemesi tuhaf bir konu.

Sorunlu bir gidişat

San Antonio geçen sezon ligin en iyi savunma performansını göstermiş, son dört sezonda ilk beş içerisinde yer almış ve Kawhi Leonard da iki kez Yılın Savunma Oyuncusu seçilmişti. Bu durumda savunma Spurs için güçten başka ne olabilir ki?

Aşağıdaki görsel Spurs’ün, en az 150 dakika süre almış oyuncularının sahada ve kenarda oldukları zamanlardaki toplam savunma performansını gösteriyor.

Kırmızı kutu içine alınmış rakama iyi bakın.

cbssports.com/nba/news/kawhi-leonard-is-so-great-at-defense-hes-actually-hurting-the-spurs/

cbssports.com/nba/news/kawhi-leonard-is-so-great-at-defense-hes-actually-hurting-the-spurs/

Savunma verimliliği Spurs’ün yüz hücumda potasında gördüğü toplam sayıyı simgeliyor. En sağ taraftaki sütundaki rakamların yükselmesi Spurs’ün o oyuncu sahada iken daha kötü bir savunma performansı göstermesi anlamına geliyor.

Evet bu doğru, Spurs savunması, potasında en çok sayıyı, toplam 100 pozisyona göre, Leonard parkede olduğunda görüyor. Biliyorum bu çok çılgınca geliyor ama değerler bunlar. San Antonio ciddi bir şekikde – tam net olmak gerekirse, 100 pozisyonda 14.8 sayı – o sahadayken çok daha kötü. Bir diğer değişle San Antonio, Leonard kenara geldiğinde savunmada büsbütün kötüden elit bir takıma dönüşüyor.

Sizi bağırırken duyabiliyorum: ”İşte analizin problemi bu! Savunma ölçümleri yanlış! Bu takım arkadaşları ile alakalı! Bu istatistik hiç bir anlam taşımıyor!”

Sizi duyuyorum ve haklısınız, kısmen ama ligin bir çeyreklik kısmında öne çıkan bu trend, altında ilginç bir şey olmaması için çok sıra dışı.

Bunun neden olduğuna bakmadan önce tam resmi görebilmek için birkaç defansif ölçüme daha bakmalıyız. Ne de olsa Leonard’ın mükemmel bir savunmacı olduğunu biliyoruz. Sürekli basketbol izlemeyenler bile Leonard’ın uzunluğunu, pozisyon alışını, yoğunluğunu ve uzaylı ellerini görebiliyor ve onun iyi bir savunmacı olduğuna kanaat getiriyor.

Ve daha derine indikçe değerler daha da kötüleşiyor.

Genel kötü savunma verimliliğine ek olarak, rakipleri Leonard savunurken 9.5 şutta kendi ortalamalarından %3.8 daha iyi şut atıyor. Dahası, Leonard parkedeyken Spurs’ün sekiz rotasyon oyuncusunun bireysel savunma performansları daha kötü oluyor.

Ve Leonard’ın bireysel değerleri kiminle oynadığından etkilenmiyor. Aslında, rotasyondaki dört oyuncu ile eşleştiğinde daha iyi oluyor, ve diğer dördüyle oynayınca çok az daha kötü oluyor (LaMarcus Aldridge ile beraberken 100 hücumda 2.2 sayı).

cbssports.com/nba/news/kawhi-leonard-is-so-great-at-defense-hes-actually-hurting-the-spurs

cbssports.com/nba/news/kawhi-leonard-is-so-great-at-defense-hes-actually-hurting-the-spurs/

Tüm bunlar aslında takım arkadaşlarının Leonard’ı değil, Leonard’ın onları aşağıya çektiğini gösteriyor.

Leonard’ın elit bir savunmacı olduğunu biliyoruz. Karşılaştığı her oyuncuyu kilitlediğini biliyoruz. Peki bu değerleri nasıl açıklayabilirz?

Leonard aslında bir savunmacıdan çok çok daha iyi olabilir mi?

Chicago Bulls’un 95-91’lik San Antonio zaferinde, Chicago maça çok sıcak başlamıştı. ilk 10 dakika 50 saniyede %50 ile şut atmışlardı. Leonard tüm bu süre boyunca sahadaydı ve asıl sorumluluğu, Jimmy Butler, (0/3) saha içi ve Leonard’ın sayesinde bir top kaybı ile oynuyordu.

Geriye kalan dört Bulls oyuncusu 17’de 10 isabetle oynuyordu. Tek başına pek bir anlam ifade etmiyor. Sıradan bir maçın bir çeyreği sadece. Fakat bu 10 isabette olanlar çok ilginçti.

Butler topa dokunmamıştı. Bir kere bile. Pas bile almamıştı. Aslında Butler çok nadir hareket etti. Bu çoğu zaman Leonard’ın başına gelen bir şey. Savunmada o kadar iyi ki rakipler onun tuttuğu adamı denklemden çıkarıp, onun etkisini nötrleştirme ve onu bire bir bırakıp, Spurs’ün kendi kendine savunma yapmasına zorlamaya çalışıyor.

Chicago’nun ilk pozisyonu. Topu değil, Butler’ı izleyin.

Sayı üretilen ikinci pozisyon. Yine topu izlemeyin. Butler’ı izleyin.

Devrenin sonlarına doğru…

Tüm maç böyle geçti, ve Butler hücumda birşeyler üretmeye çalıştığı ender zamanlarda da başarısız oldu çünkü maçın %80’inde onu Leonard savunuyordu. Butler (4/14) isabet ve üç top kaybı ile oynadı.

Fakat Bulls, Butler ve Leonard sahada iken 107 hücum puanı üretti ki bu da çok fazla.

Spurs, sonunda değişerek Leonard’ı Spurs’ü doğrayan Dwyane Wade’in üzerine verdi. Böylece Butler Leonard’dan uzaklaştı ve Leonard’ın gözlerinin yardıma gelmek için onu arayıp, bir anlığına uyuya kaldığı ender anlarda da Wade kolay basketler buldu.

Bunu yaparak Leonard’ı etkisiz hale getiriyorsunuz. Robin Lopez’i savunamaz. O kadar büyük ve güçlü değil. Yani forvet oyuncunuz oyundan çıkarsa dolayısı ile Leonard’ı da çıkarırsa, sonunda dört ortalama Spurs savunmacısına karşı geniş bir alanda dörde dört oynamış olursunuz.

Bazıları bu stratejinin sadece Bulls gibi Butler’ın yokluğunu Wade ile tamamlayabilen takımlara yarayacağını söyleyebilir. Peki iki hafta önce Spurs’ü deviren Orlando Magic’e ne demeli?

Leonard önce dokuızda beş isabetle 11 sayı üreten Aaron Gordon ile eşleşerek başladı ve onu savunurken Gordon beş şutta sadece bir isabet bulabilmişti. Şuna bakın:

Ve yine, Leonard o kadar köşede kalıyor ki Elfrid Payton’un rahat bir turnike atmasını bile engelleyemiyor.

Tabii ki daha sonra Leonard, hücümu dağıtmak için ilk yarıda yedi sayı ve iki asist üreten ve maçı 13 sayı yedi asist ile bitiren Evan Fournier’i savunmaya başladı.

Böyle olunca da Gordon sayı üretti.

Peki ya kaybetmelerine rağmen sonuna kadar maçın içinde kalan Washington Wizards’a ne demeli?

Ne demek istediğimi anladınız.

Spurs savunmasını izledikçe aynı şablonun ortaya çıktığını görüyoruz. Rakipler Leonard’ın tuttuğu oyuncuyu köşeye gönderip, dörde dört oynayarak iyi sonuç alıyorlar. Bunun büyük bir nedeni de Lenoard’ın sahayı paylaştığı Tony Parker ve Pau Gasol’un pick and roll hücumlarını savunamaması. Önemli kısım bu: Leonard ne kadar iyi olsa da onu etkisizleştirebilirsiniz. Geçmiş yıllarda bu mümkün değildi çünkü Spurs savunması çok iyiydi. Fakat şimdi, belirli beşlerde ciddi sıkıntılar var.

Spurs karşısında bu sezon en çok süre alan on bir beşi inceledim. Bu beşlerin sekizi + verimlilik puanına ve yüksek hücum verimliliğine sahipti. Bu beşlerdeki forvetler:

Otto Porter, Rudy Gay, Andrew Wiggins, Luc Richard Mbah a Moute, Trevor Ariza, Jabari Parker, Harrison Barnes, Wesley Johnson, Joe Johnson ve Luke Babbit.

Bir düzen farkettiniz mi?

Wiggins’in eksi verimliliği vardı çünkü Wolves hücumunun merkezinde ve Leonard tarafından savunuluyordu. Jabari Parker da öyle. Diğer oyuncular hücumun temel parçası değiller. Belki bu bir tesadüf ama çok ilginç. Buna zıt olarak da Giannis Antetokounmpo 91 hücum verimliliği ile kendi averajının 9 puan altında kaldı.

Yani Spurs’ün Leonard sahada iken zorlandığını biliyoruz, ve en azından bunun savunmada birçok pozisyonda dondurulup, takım arkadaşlarının yetersizliklerini tamamlayamamasından kaynaklandığından şüphelenebiliriz. Fakat bu ne demek oluyor?

Çıkarmamız gerekenler

Anlamak zor değil: Topu neden iki kez yılın savunma oyuncusu seçilmiş adamı tarafından savunulan oyuncuya vermiyoruz?” Bu tekerleği yeniden icat etmek değil, ve bunun bir kısmı da ”bazı oyunlar onun tuttuğu oyuncuları içermiyor” gibi basit fakat önemli. Bunun ortaya çıkmasının büyük bir sebebi de hem uzun hem de kısa oyuncular ile değişebilen Draymond Green gibi ya da Rudy Gobert gibi her zaman çember koruyucu görevini üstlenen oyuncuların aksine Leonard’ın takım arkadaşlarının eksiklerinden dolayı maksimum verimi verememesi. Daha geniş bir lig çerçevesinden bakarsak bu benim bundan çıkardığım en önemli şey: Leonard bu sezon savunmada diğer bazı oyuncular kadar etki yapmıyor. 

Sorun diğer oyuncular: Spurs lig genelinde pick and roll üzerinden oyunu kuran oyuncunun bulduğu sayılarda 26. sırada. Tony Parker altılık dilimde, Gasol yüzde otuzluk dilimde, Aldridge ise otuz yedilik dilimde. Bu onlar adına gelecek için iyi bir işaret değil. Bu oyuncular bir anda büyüyüp, gelişecek oyuncular değiller. Takım olarak daha iyi bir hale gelebilirler tabii ki ama bunlar gelecek için uyarı çanları. 

Sahadaki farklı beşler büyük önem taşıyor: Spurs ilk beşinin iyi bir savunma verimliliği var (101.5) ve genelde de en iyi oyunculara karşı oynarlar. Leonard rakibin en tehlikeli silahları sahada olduğu anlarda hep sahada. Spurs bençindekiler rakip yedeklerle ziyafet çekebilir ama Leonard her zaman en zor eşleşmelerde. 

Sorun olmadı … şimdilik: Spurs ligin en iyi onuncu savunma verimliliğine ve en iyi ikinci galibiyet yüzdesine sahip. Hücum verimliliğinde ilk onun içerisindeler. Leonard, hücum yönünde MVP performansına yakın bir şekilde oynuyor. Oyunun her alanında çok etkili. Elit bir oyuncu ve oyunu kontrol edebilme gücü daha önce bu kadar yüksek olmamıştı. Bu Leonard’ın iyi bir savunma oyuncusu olup, olmadığı ile alakalı değil; o, açık ve net bir şekilde iyi bir savunmacı. Bu Spurs’ün şimdi önemi olmayan ama ileride Los Angeles Clippers, Houston Rockets ya da Warriors gibi forvet oyuncusunun skor üretmesinden feragat edip, geri kalan her şeyi doğrayabilecek takımlar karşısında öne çıkacak bir sorunu olması ile ilgili.

İyi defansif ikililer de var: Patty Mills ve DeWayne Dedmon, müthiş oynadılar ve onları izlemeniz bunu kanıtlamaya yeterli. Playofflarda bu ikili ciddi süreler alırsa şaşırmayın.

Hala çok erken: Birçoğu daha sezonun başı olduğunu ve bunun ilerleyen zamanlarda kendiliğinden düzeleceğini düşünüyor. Bu adil bir içgüdü ve benim de bütün defansif verilerin normalin altında olduğunu görmeden önce düşüncem böyleydi. Bunlar göz testine takılan sorunlar. Tüm bunları geliştirebilirler, ama bunların sıradan olduğunu söylemek için elimizde fazla dikkat çeken benzerlikler var. 

En büyük soru Leonard kenarda olduğunda: Savunma Leonard parkedeyken kötü. Fakat savunma Leonard oynamazken neden çok daha iyi? Yedek ve as oyuncular karşılaştırması mantıklı geliyor ama yine deiçinde Gasol ve Parker’ın da olduğu diğer parçaların iyi savunması şaşırtıcı. Nasıl olur da hücum Leonard’a karşı oynamayınca alışkınlıklarını değiştiriyor? Anlayamadığımız en büyük şey bu.

Çözümler var ama zor: İkinci raund eşleşmesinde Spurs ile Clippers’ın karşı karşıya geldiğini farz edelim. Leonard, Blake Griffin gibi dört numara oyuncularına karşı zorlanır ve Danny Green her zaman önceliğini Chris Paul gibi oyun kuruculara verir. Eğer Leonard’ı J.J. Redick’in üzerine bile verseniz bu sorun olur çünkü geriye kalanlar ligin en iyi pick and roll ikililerini savunmak zorunda kalır.Alan savunması NBA’de pek yaygın değil ama ligde bunu en çok deneyen ikinci takım Spurs. Bunda pek de başarılı oldukları söylenemez. Pozisyon başına bir sayı veriyorlar ve bu da doğru cevapmış gibi görünmüyor.

Savunmacın çok iyi olduğunda rakip bu eşleşmede yenilgiyi kabullenir, yarı saha maçı dörde dörde döner ve verebileceği zarardan feragat ettiğinde ne yaparsın? Spurs’ün bu soruya bir cevap bulması lazım.

Rakibin hücumcularından birini dışarıda tutmak takım için çok değerli olabilir ama Spurs özelinde, diğer savunmacıların yeteri kadar iyi olmamasından dolayı, Leonard’ın bu kadar iyi olması takım için belki de o kadar da iyi değildir.


Orijinal kaynak | Kawhi Leonard is so great at defense, he’s actually hurting the Spurs – CBS Sports


Derviş Göksun

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir