1

Onur Coşkun, 6 Eylül 2014 – 2 Ağustos 1995 Letonya doğumlu Kristaps Porzingis, son dönemde kuzey ülkelerinin yetiştirdiği en önemli uzunlardan. Profesyonel kariyerine halen İspanya’nın Cajasol Sevilla takımında devam  etmekte olan oyuncu,  ‘’1995 Doğumlu Potansiyel Yıldızlar’’ listemizin ikinci sırasında yer almayı hak edecek derecede basketbolu çok ciddi çeşitlilik vaat etmekte olan bir dört numara. 2015 NBA Oyuncu Seçmeleri’nde çok ekstra durumlar olmazsa – ciddi bir sakatlık gibi – ilk yirmi içerisinde seçilmesine kesin gözle bakıldığını da not düşmekte fayda görüyorum. Atletik meziyetlerinin doğal bir sonucu olarak açık alanda ve geçiş hücumlarında oldukça başarılı bir görüntü sergilemesinin yanı sıra sahip olduğu üst düzey ribaunt sezgisi ve kulüp takımında bile sık sık sergilemekten asla taviz vermediği blok tehdidi onun en büyük artılarından. Dilerseniz şimdi Kristaps’ın kariyerinde çizmesi muhtemel yola ışık tutmakla başlayarak oyuncu hakkında daha detaylı konuşmaya başlayalım.

T1

 

Kariyer Planlaması

Avrupa’nın kuzey ülkelerinde hep o var olduğu iddia edilen ve hayatlarını daha disiplinli idame ettirmelerini sağlayan ‘’plan’’ kavramı kuzey ülkesi denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Letonya vatandaşı Porzingis için de bir hayli değerli durumda. Olası NBA geçişi için Avrupa’da forma giyebileceği en uygun takımlardan birinde yer aldığını ve geçen sene özellikle lig maçlarında artan sürelerin bu sene de pozitif bir ivmelenme geçireceği kanısındayım. Cajasol’de aldığı sürelerle birlikte ona verilen sorumluluğun da artacağını ve daha olgun bir basketbol ortaya koyacağını düşünüyorum. Geçen sezon ligde ortalama on beş dakika süre aldığını düşünürsek bu sezon ortalamanın yirmi dakika dolaylarına çıkması oldukça olası. NBA’de herhangi bir takım tarafından draft edildikten sonra hemen geçiş yapma konusunda ısrarcı olur mu bilmiyorum ancak bu konuda biraz daha sabırlı davranması kendi yararına olabilir. Hem basketbolunu olgunlaştırmak hem de fiziksel yetilerini daha donanımlı hale getirmek adına Avrupa’da en az iki sezon daha kalması oldukça sağlıklı olacaktır.

Fizik

Kristaps, 2.13 m boyunda ve kolları oldukça uzun, ince bir oyuncu. İlk adım çabukluğundan ziyade attığı adımların standart seviyenin üstünde olması onu gerek kısa oyuncuları takip etmekte gerekse geçiş hücumlarında oldukça değerli bir noktaya taşıyor. Uzun kolları sayesinde özellikle tepeye kadar açıldığı show-up denemelerinde rakip kısa oyuncunun pas açısını çok iyi kapattığını söyleyebilirim. Savunmada yine uzun kolları sayesinde hangi pas kanalına topun hangi açıdan atılacağını öngörebildiği takdirde kabul edilebilir bir düzeyde pas arası meziyetinin olduğunu söylemek mümkün lakin burada eklemek istediğim tek nokta, kendi yaş grubundaki uluslararası organizasyonlara nazaran kulüp takımında top çalma ve blok rakamlarının oldukça düşük kaldığı. Sürelerinin artmasına paralel olarak büyüyen oyunu neticesinde bu sorunu aşabileceğini düşünsem de kat etmesi gereken bir hayli mesafe olduğu çok açık. Fiziğinin dezavantajlı olduğu noktalar ise en temelde post oyunlarında karşımıza çıkıyor. Rakibi alçak ve yüksek post oyunlarında durdurma hususunda sıkıntıları olan oyuncunun hücumda ise post oynamak zorunda kaldığı durumlarda yüzünü tam açıyla olmasa da bir şekilde potaya dönmeye çalışması uygun şut pozisyonunun kaybolmasına sebep oluyor. Bu iki sorunu aşmasının en temel yolu, nispeten sahip olduğu çabukluğu kaybetmeden özgül ağırlığını artırmaktan ve kollarını güçlendirmekten geçiyor.

Porzingis’in fiziksel meziyetlerini parkede nasıl kullandığını aşağıdaki örnekler ışığında inceleyelim.

F1

F2

F3

F4

F5

 

Mental

Kendi yaş grubunda oynadığı tüm milli takım bazındaki organizasyonlarda öne çıkan oyunculardan biri olan Porzingis’in henüz kariyerinin başında olduğunun çok net bir biçimde farkında olduğuna eminim. Geçen sezon, el üstünde tutulan bir genç oyuncu olmasına rağmen Cajasol Sevilla’da kendisine biçilen rol neyse onu en iyi şekilde uygulamaya çalışan ve genelde takım bütünlüğü içerisinde hareket etmeyi başaran oyuncu, tam bir kuzey ülkesi vatandaşı disiplinine sahip. Oyun içinde konsantrasyonun azalma eğilimi gösterdiği dönem ise genelde set içerisinde doğru zamanda kendisine gelen şutlarda isabet bulamadığı anlar. Rakibine blok yapmak için uygun durumdayken bunu başaramaması yahut alması gereken bir ribauntu alamaması onu oyun içinde asla geri götüren unsurlar değil. Şutu konusunda geliştirmesi gereken birçok nokta olduğu için bu hususta eline gelen fırsatları verimli değerlendiremediğinde periyottan periyota değişen inişli çıkışlı performanslar gösterdiğini ifade etmeliyim. Şutu konusunda çözmesi gereken problemler bazında yol kat ettiği zaman basketbolunun mental ve psikolojik yönünde daha güçlü ya da en azından daha istikrarlı hale geleceğini düşünüyorum.

Savunma

Letonyalı oyuncu her şeyden önce savunmadan fiziksel meziyetleri sayesinde fark yaratan bir isim. Pozisyon bilgisi ve savunma odaklı oyun vizyonunun henüz yeterli seviyede olmadığını düşünecek olursak atletizm kaynaklı avantajlarının savunmada çok daha kıymetli hale geldiğini rahatlıkla idrak edebiliriz. Karşısında saha görüşü kendisinden daha yukarıda uzun veya kısa oyuncu bulduğu zaman hali hazırda zaten kendi oyun kurucularıyla üst düzey olmayan saha içi iletişiminin kopma noktasına geldiğini söylemeliyim. Sırtı dönük oyuncu savunmasının istenilen seviyede olmadığını ve uzun kollarına rağmen forvetten forvete atılan çapraz toplarda pas arası yapma oranının oldukça düşük olduğunu da not düşelim. Tüm fiziksel avantajlarına rağmen nadir de olsa savunma ribaundu konusunda sıkıntı yaşadığı ortada olan oyuncunun belki de savunmadaki en büyük zafiyeti çabuk ayaklarına rağmen yay civarına kadar açılabilen uzunları savunmakta biraz zorlanması.

Savunmada iyi yaptığı işlerden bahsedecek olursak Porzingis, iyi bir ribaunt ve blok sezgisine sahip. Buna ek olarak adım mesafesinin uzunluğu sebebiyle ve ince anatomik yapısının da katkısıyla rakip uzunların yaptığı perdelemelerde rahatlıkla switch uygulayabildiğini ifade edebilirim. Karşısında kısa oyuncu bulduğunda ise adımlamayı çok iyi ayarladığını ve kolay kolay geçilmediğini de eklemezsem kendisine haksızlık etmiş olurum. Az kalsın yukarıda değindiğim mevzuyu detaylandırmayı unutuyordum. Porzingis’in şu an basketbolunda elit düzeyde sahip olduğu birkaç dinamikten biri de savunma perdelemelerinde uzun kolları sayesinde inanılmaz derecede iyi açı kapatması. Karşısındaki kısa oyuncu Sergio Rodriguez olsa bile bunu çok iyi düzeyde yaptığını gönül rahatlığıyla deklare etmem yanlış olmaz.

Sergio Rodriguez’e yaptığı show – up eziyetinin de içinde bulunduğu, Kristaps’ın savunma niteliklerini ifade eden birkaç görseli aşağıda bulabilirsiniz.

S1

S2

S3

S4

S5

S6

 

Hücum

Sırtı dönük hücumları savunurken yaşadığı sıkıntının bir benzerini hücumda da yaşadığını söylemek pekala mümkün. Kendi tercihi doğrultusunda sırtı dönük hücumları tercih ettiğini söyleyemem ancak pozisyon kendisini o noktaya götürdüğü zaman da uygulama aşamasında pek başarılı değil. Tamamıyla sırtı dönük oynamayıp yüzünü bir şekilde potaya  dönmeye çalışması uygun şut açısını kaybetmesine sebep olurken onu da daha kontrol edilebilir bir hale getiriyor. Geçiş hücumları için oldukça uygun bir fiziği olmasından dolayı takımının bu tür aksiyonlarda aradığı ilk isimlerden olduğunu ve set içerisinde kendisine hazırlanan orta mesafe şutlarda da istikrarsız olmasına rağmen geliştirilebilir durumda olduğunu ifade etmeliyim. Serbest atış çizgisi civarlarında topu aldığında adeta tüm algıları kapanmışçasına potaya doğru hareketlenip tüm pas opsiyonlarını unutması ise belki de hücumdaki en büyük eksiği. Bu konunun üstüne daha fazla düşmesi durumunda artan şut istikrarıyla birlikte rakipler için çok daha tehlikeli bir basketbolcu olacağı ortada. Hücumda da tıpkı savunmada olduğu perdelemelere takılmadığını, rahat rahat rakip screen eşleşmelerinden çıktığını söyleyebilirim. Basketbolunu genelde tepeden oynamayı tercih eden Porzingis, hücumda topsuz oyuna oldukça hakim. Topun olmadığı tarafta oldukça iyi pozisyon olan ve setin takibini oldukça iyi yapan oyuncu, hayli kabul edilebilir bir düzeyde de iyi bir ikili oyun tamamlayıcısı. Daha çok tepede oynamayı tercih ettiği ikili oyunlarını doğru pas geldiği zaman durdurmanın oldukça zor olduğunu söylemeliyim. İyi bir şut mekaniği olmasına rağmen yay gerisinden şut istikrarını olabildiğince yüksek seviyede geliştirip kendi şutunu yaratmak noktasında da daha efektif olması gerekiyor. Hücumda vücut anatomisi sebebiyle vaat ettikleri oldukça ilgi çekici olan Porzingis’in şu an basketbolunda üstüne düşmesi gereken temel ögelerden biri şut istikrarı ve menzili. Bunu aşabilirse özel bir oyuncu olmaması için hiçbir sebep yok.

Kristaps’ın hücumdaki varlığına ve çeşitliliğine dair iki pozisyonu aşağıda bulabilirsiniz.

H1

H2

H3

H4

H5

Sözün Özü

Sahip olduğu şut istikrar problemini ve serbest atışlardaki istikrarsızlığını aşması durumunda doğuştan sahip olduğu meziyetler sayesinde ilerideki kariyerinin oldukça parlak olacağını düşünüyorum. Süre aldıkça artacak olan basketbol olgunluğu ve buna bağlı pozisyon hakimiyeti/oyun vizyonu neticesinde özellikle Avrupa’da bulunmaz Hint kumaşı değerinde bir basketbolcu olacaktır. NBA kariyerini ise gideceği takım ve onu seçen takıma katılacağı yıl fazlasıyla etkileyecektir.

Yüzdeler

T2

G1

 

Onur Coşkun

Website:

Son Yazılar

1 Comments

  1. Eman - 22/08/2015

    That's 2 clever by half and 2x2 clever 4 me. Thnsak!

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir