Kore Basketbol Ligi KBL’nin yönetimi ilginç bir karara imza atarak ligde pota altında 2.00’dan uzun, dış oyuncularda ise 1.86’dan uzun oyuncu oynatmayı yasakladı.

BBC’ye röportaj veren 2.02 boyundaki David Simon ligde oynayamayacak olmaktan dolayı yaşadığı hayal kırıklığından bahsetti. Uzun oyuncularda ligde sadece üç yabancı oyuncunun iki metrenin üzerinde olduğunu belirten 35 yaşındaki oyuncu, “Takımımdaki en uzun oyuncu bile değilim, sadece iki santim için başka ülkeye gitmek zorundayım.” diyerek sitem etti.

Ligin sayı ve blok kralı olan Amerikalı oyuncu, kuralın uzun oyunculardan sadece kendisini, Charles Rhodes’u ve Rod Benson’ı etkilediğini söyleyerek 35 yaşında olmasına rağmen başka bir ligde oynamaya devam etmek istediğini ekledi.

Alınan bu karar Kore Basketbol Ligi yönetiminin ilk ilginç kararı değil. 90’lı yıllarda oyuncuların boyları ile ilgili sınırlamalar getiren yönetim, 2008-2009 sezonunda tüm kısıtlamaları kaldırdı. 2015-2016 sezonunda dış oyuncular için boy sınırını geri getiren KBL yönetimi bu sezon ile birlikte pota altı oyuncularına tekrar boy sınırlaması getirdi.

İlginç kurallardan bir başkası ise her takımda bulunan yabancı oyuncuların ligin belli bölümünde maçın sadece ikinci ve üçüncü çeyreklerinde aynı anda sahada yer alabilmeleri kuralıydı.

KBL ayrıca Koreli oyuncuların daha fazla süre alabilmeleri için yeni bir kural üzerinde çalıştıklarını da duyurdu.

Can Uluğtekin

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir