Geri1 of 5İleri

Kökeni Ruanda, doğumu Belçika, forması Fransa: Frank Ntilikina

Frank 1Doğum Tarihi: 28.07.1998

Doğum Yeri: Brüksel, Belçika

Pozisyon: Point Guard

Takımı: Strasbourg IG

Boy: 1.96M

Kulaç Uzunluğu: 2.10M

Kilo: 86

Uluslararası Başarılar:

2014 U16 Avrupa Şampiyonluğu

2015-2016 Fransa Ligi En İyi Genç Oyuncu

2016 U18 Avrupa Şampiyonluğu

2016 U18 Avrupa Şampiyonası En İyi Beş

2016 U18 Avrupa Şampiyonası MVP

Fransa için ‘’Avrupa’nın Amerika Birleşik Devletleri’’ benzetmesi çok doğru. Hemen hemen her sezon NBA’e oyuncu gönderiyorlar ve altyapıdan da çok önemli potansiyeller çıkartıyorlar. Alttan gelen genç isimler de genellikle atletik yapıları ve tempoya dayalı basketbollarıyla dikkat çekiyor. İşte bu harika yapının son meyvesi, Frank Ntilikina. Genç Fransız, kariyerinin henüz çok başında. Ancak potansiyeliyle ve liderlik vasıflarıyla şimdiden adını duyurmuş durumda. İsterseniz ilk olarak Ntilikina’yı biraz daha yakından tanıyalım.

Frank Ntilikina, 28 Temmuz 1998 doğumlu ve kökeni Ruanda’ya dayanıyor. Ruanda, Afrika’da yer alan çok küçük bir ülke. Ancak bu ufacık ülke, 1994 yılında çok büyük bir soykırımın kurbanı olmuş. ‘’Ruanda Katliamı’’ olarak da bilinen bu soykırımda tam 800.000 bin kişi ölmüş. İşte kökeni böyle bir ülkeye dayanan Frank Ntilikina, 1998 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de doğmuş ve beş yaşında Strasbourg’un yolunu tutmuş. 15 yaşına kadar da Strasbourg altyapısında forma giymiş ve 2015 yılından profesyonelliğe ilk adımı atmış.

A Takımda yer aldığı ilk yılda ‘’Fransa Ligi’nin En İyi Genç Oyuncusu’’ seçilen Frank Ntilikina, bu sene itibariyle NBA draftlarına hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay Samsun’da düzenlenen Gençler Avrupa Şampiyonası’nda da çok baskın bir oyun ortaya koydu ve potansiyelini herkese gösterdi. Aslında turnuvanın Aralık ayında düzenlenmesi sebebiyle Ntilikina’nın Samsun’a gelip gelmeyeceği belli değildi. Turnuvanın başlamasına yaklaşık bir hafta durumu belli oldu ve nihayetinde Frank Ntilikina şampiyona için Samsun’un yolunu tuttu.

Şimdilerde ise hedef 2017 NBA draftları. Fransız oyuncu, DraftExpress’in yaptığı 2017 Mock Draft listesinde 11. sırada yer alıyor ve lotaryadan gitmesine kesin gözüyle bakılıyor. Aslında bu seneki draftlarda öyle bir point guard havuzu var ki, bu da hiç kuşkusuz Ntilikina’nın sıralamasını etkiliyor. Listenin ilk üç sırasını Markelle Fultz, Lonzo Ball ve NC State oyuncusu Dennis Smith paylaşıyor. Ayrıca De’Aron Fox ve Malik Monk ikilisi de Frank Ntilikina’nın önündeki diğer oyun kurucular.

Geri1 of 5İleri

Kökeni Ruanda, doğumu Belçika, forması Fransa: Frank Ntilikina

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

1 Comments

  1. yedi - 26/01/2017

    Özellikle altyapılarda kaliteyi artırmak adına, bu tarz kaliteli siyahi oyuncuları devşirmek gerektiğine inananlardanım. Aralarında üst düzey olabilecek isimleri de milli takımlarımıza monte edebiliriz. Fransa gibi uluslararası bir takım olmayı tabii ki istemeyiz ancak kaliteyi bir üst seviyeye çekmek için altyapılarda böyle genç isimlere şans verilmelidir. Örneğin bu seneki U20 takımımızda Nikilita gibi bir isim olsa, pota altında Ömer Faruk ile beraber takım çok daha rahat oynayacak, daha üst seviyeleri zorlayacaktır. Ya da Antetekumpho gibi bir isim Yunan milli takımındaki havayı değiştirmiş durumda. Aynı tarz bir oyuncu bizim milli takımımızda olsa neler yapardı? Bir çok balkan ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen devşirme oyuncularımız hem ligimiz de hem de milli takımımızda görev alıyor. Burada biraz daha kaliteyi artırmak adına, büyük kulüplerimiz Afrika özelinde de tarama ve araştırma yapabilir. Hem biz kazanırız, hemde basketbol kazanır.

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir