Geri1 of 2İleri
Use your ← → (arrow) keys to browse

2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri B Grubu’nda ikinci maçına çıkan Kadın Basketbol Milli Takımımız, grubunda çıktığı ikinci maçta Polonya ile karşı karşıya geldi. Gruptaki ilk maçında Estonya’yı 81-56 mağlup eden Potanın Perileri, Polonya karşısında da 73-53’lük skorla galip gelmeyi başardı ve ikinci maçından da galibiyetle ayrıldı.

İlk beşler:

Türkiye: Ayşe Cora – Olcay Çakır Turgut – Bahar Çağlar – Tuğçe Canıtez – Quanitra Hollingsworth

Polonya: Weronika Gajda – Paulina Misiek – Magdalena Ziętara – Paulina Adamowicz – Agnieszka Kaczmarczyk 

Hava atışını kazanan milliler, Quanitra Hollingsworth ile açılışı yaparken ona karşılık Justyna Żurowska’dan geldi. İlk dakikaları karşılıklı basketlerle geçilen maçta, Kacmarczyk ile üst üste sayılar bulan Polonya, çeyreğin bitimine 06:19 kala 3-7 öne geçti. Ardından bulduğu üçlükle seyirci desteğini arkasına almaya çalışan Potanın Perileri, basit top kayıplarına engel olamayınca Koç Ekrem Memnun ilk molasını kullanmak zorunda kaldı. (4:05) Moladan sonra Pelin Bilgiç’in de enerjisiyle daha düzenli bir görüntü çizen milliler, Quanitra’nın bloğuyla rüzgarı arkasına almayı başardı. Savunmada da sertliği arttıran ve set hücumunda topu daha hızlı bir biçimde döndürmeyi başaran Türkiye, bulduğu hücum ribaundlarıyla rakibini yakalamaya çalıştı. Maçın başından beri oyun kurucuya tepede ikili sıkıştırma getiren Polonya, takımımızda Pelin ve Olcay’ın bu sıkıştırmaları delmesiyle potasında sayı görmeye başladı. Fakat basit hatalara devam eden milliler, Polonya’nın da şut formunu bulmasıyla tekrardan geriye düştü ve çeyrek 9-16 Polonya üstünlüğüyle sonuçlandı.

Mert İşleyen / TrendBasket

Mert İşleyen / TrendBasket

İkinci periyoda Olcay Çakır’ın serbest atış isabetleriyle başlayan ay-yıldızlılara karşılık hücum süresinin son saniyesinde  üçlük bulan Misiek’ten geldi. Türkiye, faül çizgisinden isabetlerine devam ederken, Misiek bir kez daha son saniye üçlüğü buldu fakat süre dolduğundan basket geçerlilik kazanmadı. Pelin Bilgiç’în 7:08 kala bulduğu üçlükle havaya girmeyi başaran milliler, bir de top çaldı ve Cansu’nun basketiyle durum 18-19’e (Polonya üstünlüğü) geldi ve Polonya ilk molasını kullandı. Mola dönüşü de Olcay ile üçlük bulan millilerimiz, maçın başından beri ilk kez öne geçmeyi başardı. Savunmada ve hücumda mücadele seviyesini bir üst seviyeye çıkan Potanın Perileri, Cansu’nun basketiyle farkı dörde çıkarmayı başardı. Tilbe’den de bir üçlük gelmesiyle rüzgarı iyice arkasına alan Türkiye, Ayşe Cora ve Cansu Köksal’ın üst üste basketleriyle Polonya’yı bir kez daha mola almaya zorladı. (30-24 2:16) Moladan üçlüklerle dönmeyi başaran Polonya, farkı ikiye kadar indirmeyi başardı. Ardından milliler bulduğu serbest atışları sayıya çevirdi ve ilk yarı 35-30 Türkiye üstünlüğüyle sonuçlandı.

Mert İşleyen / TrendBasket

Mert İşleyen / TrendBasket

İkinci yarıya karşılıklı basketlerle başlanırken, çeyreğin ilk bölümünde Ayşe Cora sahneye çıktı. Ayşe’ye destek Tuğçe ve Quanitra’dan gelince A Millilerimiz farkı çift hanelere çıkarmayı başardı.  (44-33)  Maçın sonraki bölümünde iki takım da skor bulmakta güçlük çekerken, sessizliği ilk olarak Polonya bozdu. Ardından Bahar Çağlar’ın orta mesafeli basketiyle maça yeniden dahil olan milliler, Pelin Bilgiç’in de savunma katkısıyla Polonya’nın geri dönüş yapmasını engelledi. (50-38) Orta bölümü karşılıklı basketlerle geçen periyotta farkı yavaş yavaş açan ay-yıldızlılar, maçın karar periyoduna da 56-42’lik üstünlükle girdi.

Mert İşleyen / TrendBasket

Mert İşleyen / TrendBasket

Son çeyreğe top çalma üstü turnikeyle başlayan Polonya, A Millilerimiz’de Cansu Köksal’ı bu bölümde durduramadı. Cansu, üst üste iki hücumda iki üçlük bulunca Polonya çareyi mola almakta buldu. (62-44 8:12) Artık maçı koparma durumuna gelen Türkiye, farkı 20 sayı bandına çekmeyi başardı. (70-49 4:10) Bu noktadan sonra maçta karşılıklı basketler bulunurken, Quanitra’nın serbest atış isabetleri maçı tamamlayan basketler oldu ve karşılaşma 73-53 Türkiye lehine sonuçlandı.

Geri1 of 2İleri
Use your ← → (arrow) keys to browse

Sina Şen

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir