Bu sezon Cleveland Cavaliers’ın NBA finaline yükselmesiyle birlikte Cavs’in yıldızı LeBron James üst üste altıncı kez finallerde yer almış oldu.

2011’de Miami Heat formasıyla finale çıktığından beri hiçbir sezon finallerin dışında kalmayan LeBron, ne var ki bu altı finaldeki (2-4) derecesi sebebiyle birçoklarınca eleştiriliyor. Bu eleştiriler karşısında LeBron’a bir destek efsane basketbolcu Jerry West’ten geldi.

1960-74 yılları arasında aktif basketbol yaşamını sürdüren, ve kariyeri boyunca forma giydiği Los Angeles Lakers’ı tam dokuz kez finale çıkarıp bunlardan sadece birinden (1972) şampiyonlukla ayrılan West, ” Bu en gülünç şey. Onun yerinde olsaydım, herhalde aleyhimde konuşanları boğmak isterdim. O, takımlarını omuzlarında taşıdı. Altı kez üst üste finallerde yer aldı. Kaç finalde favoriydi peki? Sıfır. Ona fena halde haksızlık bu. Bu adam her şeyi yapıyor, ve feci derecede de rekabetçi. Açıkça, keşke insanlar onu yalnız bıraksa.” şeklindeki ifadeleriyle LeBron’un finaller rekorunun eleştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Kaybettiği sekiz finalle bu alanda NBA rekorunun sahibi olan West, bu sekiz finalin tamamını Bill Russell’ın sürüklediği Boston Celtics takımlarına kaybederek aynı takıma sekiz final kaybetmek gibi ilginçliği de kariyerinde barındırıyor.


Kaynak: ESPN

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir