Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Sakarya BŞB. Basketbol formasını giyen ve bu sezon gösterdiği etkileyici performansıyla A Milli Takım’a kadar yükselen James Metecan Birsen, 2019 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası kapsamında düzenlenen medya gününde TrendBasket’e açıklamalarda bulundu.


Röportaj: Barış Cevahir


Sezonun en verimli, en formda oyuncularından birisin. Emeğinin karşılığını bu seviyeye yükselerek aldın. Bireysel ve takımsal olarak bu nasıl hissettiriyor?

“Söylediğiniz gibi iyi bir sezon geçiriyorum. Takımımla beraber play-off potasındayız. Türkiye Kupası’na da girmeyi başardık fakat şanssız bir mağlubiyet aldık. Sonuçta ilk defa ligde yer alan bir ekibe göre iyi bir başarı yakaladık. Kişisel olarak ise çalışmalarımla beraber Sakarya’da olmaktan çok mutluyum. Takımın bir parçası olmaktan da keyif alıyorum. Hem takımım, hem kendim adına iyi bir sezon geçiriyorum.”

Ligin yeni ekibi olmanıza rağmen uyum sürecini çok hızlı atlattınız. Sezonun şimdiye kadar geçen bölümünü değerlendirip geri kalanından beklentilerini açıklayabilir misin?

“Müthiş bir taraftar desteğimiz de var. Zaten başarı da ortada. Şimdiden sonrasına baktığımız zaman bizim hedefimiz play-off’a katılabilmek. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Taraftara ve Sakarya’ya layık olmaya çalışacağız.”

Basketbol Süper Ligi’ndeki sıkı mücadele bu ortama nasıl yansıyor? Bir de şunu sormak istiyorum: Basketbol Süper Ligi’nde şu ana kadar karşısında en zorlandığın, seni en çok zorlayan oyuncu kim oldu?

“İspanya ile beraber, tabii NBA’den sonra, gerçekten kalite olarak müthiş bir lig. Müthiş takımlar var. En alttaki takımların bile en yukarıdaki takımları zorlayan kapasiteleri var. Diğer soruya gelecek olursak ise kendi pozisyonumdan Luigi Datome derim. Karşı karşıya kaldığım için onu söyleyebilirim.”

Senin de içerisinde bulunduğun genç jenerasyon, yavaş yavaş yüksek seviyelerde tutunmaya başladı. Cedi Osman ve Furkan Korkmaz’ın NBA’e gitmesiyle tüm basketbol camiası gururlandı. Sen de Cedi ve Furkan gibi daha kariyerinin başında olan bir oyuncusun. Senin ileriye dönük NBA ve Avrupa hayallerin var mı? Bunlarla beraber kariyer planından bize bahseder misin?

“Zaten takıma baktığımız zaman yaş ortalaması gerçekten çok genç ağırlıklı. Altyapılarda beraber oynadığım arkadaşlarım var. Zaten bu bence normal bir şey. Artık yavaş yavaş biz buralarda oynayabileceğimizi gösteriyoruz. Umarım başarılı oluruz. Diğer taraftan ise tabii ki küçüklükten beri bu hayaller var. Bunları da gerçekleştirmek istiyorum. Onun da belli aşamaları var. İlk aşamayı 18 yaşından sonra merdiven gibi üst üste çıkmaya çalışıyorum. Bu sene böyle gidiyor. Umarım diğer senelerde üstüne koyarak devam edeceğim.”

Dünya Kupası Elemeleri’ne geçersek Letonya ve Ukrayna’yı mağlup ettik. Şimdi İsveç ve bir kez daha Letonya ile kozlarımızı paylaşacağız. A Milli Takım’ın şimdiki durumu hakkında bize neler söylemek istersin?

“Bu iki maç çok önemli. Kazandığımız durumda diğer gruba galibiyet de taşıyacağız. Umarım diğer maçları da kazanacağız.”

Burada Koç Ufuk Sarıca ile çalışıyorsun. Ufuk Sarıca gibi referanslı bir koçla çalışmak nasıl hissettiriyor?

“Ufuk Abi (Sarıca) ile son Milli Takım kampında çalışma fırsatı buldum. Gerçekten büyük bir koç. Gençlere de güveniyor. Umarım onunla beraber başarırız.”

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir