Yazı: Sasa Doncic, Sportraits

Çeviri: Kemal Rutkay Özcan, TrendBasket


İyi bir baba olmak ne anlama gelir?

25 yaşındaydım ve bunu bildiğimden emin değildim! En azından o zamanlar.

Bu söyleyeceğimin kanıt olacağından emin değilim ama o dönem, Şubat ayında, annenin yanındaydım ve ona sesleniyordum:

Haydi aşkım. Biraz daha ıkın ki ufaklık çıkabilsin.

Şubat’ın 28’iydi ve ayın 29’unda doğmanı istemiyordum zira doğum gününü dört yılda bir kutlardın.

Luka, oğlum, o günlerde yenidoğan her 1461 bebekten sadece birinin 29 Şubat’ta doğduğunu okumuştum; fakat bu, sana sonra anlatacağım bir şey.

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Bir reçetesi yok, oğlum. Yenidoğan bebeğini ellerinde tuttuğunda tüm dünyanın avucunun içinde olduğuna inanacaksın. Bu küçük yaratık için her şeyi feda etmeye hazır olduğun hissine kapılacaksın. Fakat düşün… Bu sadece genelgeçer bir not. Ebeveyn olarak, anne ve baba yalnız yürümek zorundadırlar. Ve sadece kararlarının hatalı olmamasını umarlar. Anne veya baba olarak, her gün hayati bir karar vermek zorundasın. Kararın doğru mu yanlış mı olduğunu bilmiyorsun. Sadece doğru bir karar olmasını umarsın. Ben belli bir şekilde büyüdüm. Sen farklı büyüdün. Senin çocuğun tamamen farklı bir şekilde büyüyecek.

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Bana sorduğunu hatırlamıyorum; ben de kendi babama sormamıştım, deden de öyle. Evde basketbol oynadığımızı ve beni yenmek için elinden gelenin en iyisini yaptığını hatırlıyor musun? Bunu gerçekten yapabileceğine inanırdın ve bundan ötürü seni takdir ederdim. Tıpkı en iyi olabileceğini düşünmüş olan ve bazen sormakla asla uğraşmayan benim gibi.

Mert İşleyen / TrendBasket

Mert İşleyen / TrendBasket

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Şimdi bu soruya bir cevabım olduğuna eminim. Asla mükemmel değildim! Draft gecesi yanında olmak yerine Ljubljana’da olduğumu biliyorsun. İkimizde sebebini biliyoruz lakin bizi birleştiren bu küçük sırrımızı saklayalım!

Televizyon tüm dikkatimin odak noktasıydı. Adını duymak için sabırsızlanıyordum. Eninde sonunda duyduğumda da… Aman Tanrım. Nasıl hissettiğimi ve bir baba olarak ne kadar gurur duyduğumu bilemezsin. Oğlum, beni bir kez daha çok gururlandırdın.

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Luka, oğlum, çocuğun olmadan yaşayabilir miydin? Çocuğunun senden uzakta yeni bir hayata başlamak için senden ayrıldığına şahit olabilir miydin? Hatırlıyor musun Luka? Real Madrid seni bizden çok uzaklarda olan takımlarına katmak için Slovenya’yı ziyaret ettiğinde 13 yaşındaydın! Bu gerçekten canımı yakmıştı ancak ziyadesiyle duygulu ve heyecanlıydım da. Yanımızda olmanı istiyorduk ama bu denli muazzam bir fırsatı tepmene müsaade edemezdim. Bu, iyi bir baba olmanın anlamı olabilir Luka!!

Yeterli mi?

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Luka, Slovenya’yı, basketbolu ve milli takımımızı ne kadar sevdiğimi çok iyi biliyorsun. İspanyolların, ne kadar iyi olduğunu görerek, seni istediğinden haberdardım. Seni çok istiyorlardı. Seni alabilmek için mümkün olan her şeyi yaptılar ve bunun için onları suçlayamam. Senin ne kadar harika olduğunu biliyorlardı. Seni milli takımlarında oynayabilesin diye İspanya vatandaşı yapmaya çalıştılar. Yeşil Slovenya forması dışında bir başka forma giydiğini hayal edemiyordum. Ne var ki, sana hiçbir zaman baskı yapmadım. Hatırlıyor musun? Ben iyi hatırlıyorum Luka! Bana, sana ne kadar nazik ve arkadaş canlısı davranırlarsa davransınlar, ülkene ihanet etme ve bir başka ülkenin formasını giyme şansının bulunmadığını söylediğin gün. Luka, o sözlerin çok açıklayıcıydı. Bana inanmanı istiyorum ki o karar sadece ve sadece senin tarafından alındı.

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Muhtemelen kimseyle paylaşmadığım bir hikaye var, her ne kadar bunun ikna edici bir cevap olduğundan şüphe duysam da. Evet; olgunlaştın, harika zaman geçirdin, çokça basket attın, muazzamlığa yükseldin ve sevildin. Fakat baban için, Luka, en muhteşem iki anın sen çocukken yaşandı. Muazzamlık, her adımının arkasından koşturan kameralar da değildir; teşhirin de. Baban, Luka, senin de hatırladığına emin olduğum o turnuvayı her zaman hatırlayacak. Bir-iki kelime İspanyolca konuşuyordun, evinden yeni ayrılmıştın ama Barcelona’daki turnuvada senden yaşça büyük oyunculara karşı oynayıp MVP ödülünü kazanmıştın. Birkaç ay sonra Koç Laso seni ilk defa A Takım ile oynatmıştı! Valencia’ya karşıydı! İlk pozisyonda topu köşede aldın ve yay gerisinden şutu attın… Deliksiz. Hayatında ne kadar harika şeye ulaşırsan ulaş, baban bu anları daima hatırlayacak zira bu her şeyin başladığı yer, oğlum.

Foto: osebni arhiv

Foto: osebni arhiv

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Bunu düşünüp duruyorum. Tıpkı basketbol oynamaya başladığını izlediğim ve hiçbir zaman sonraki Saša olmayacağını gördüğüm o anlar gibi. Luka’ya evrildiğini görüyordum ve benim yaptığım hataları yapmayacağından, benden daha iyi olacağına emindim. Kendi oğlumun büyüdüğünü görüyordum; olgunlaştığını, yanlış yaptığım her şeyi doğru yaptığını… Senden ne kadar gurur duyduğumu söylemiş miydim Luka?

İyi bir baba olmanın anlamı nedir?

Bu soruyu cevaplayabileceğin o gün gelecek. Şimdi, sana denediğimi ve elimden gelenin en iyisini yaptığımı söyleyebilirim. Sahip olabileceğin en iyi baba olmaya çalıştım.

Başarılı oldum veya olmadım, bu soruyu cevaplayabileceğin gün gelecek, oğlum.

İyi bir baba olmanın anlamı nedir? Sana şimdiden çokça anlattım. Şimdi son bir şey yazmanın zamanı: İyi bir oğul olmanın anlamı nedir?

Senin adına cevaplayayım.

İyi bir oğul olmak Luka Dončić olmak demektir. 29 Şubat’ta doğmadın; yani istatistikler çok da önemli değil. Neden biliyor musun? Çünkü benim için biricik olacaksın! Sahip olmayı her zaman hayal ettiğim oğul.

Artık sona gelirken, bunca yıl sana söylemediğim bir şey var mı, anımsamaya çalışıyorum. Cevap “Hayır”. Sana hatırlayabileceğin bir şey söylemek isterim ve bunlar benim kapanış sözlerim olacak:

Seni seviyorum Luka!

Baban!


Orijinal kaynak | Sportraits

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir