İstanbul Teknik Üniversitesi Basketbol Kulübü yeni projesini açıkladı.

Geleceğe yatırım yapmayı amaçlayarak altyapı oyuncularını A Takım’a kazandırmak isteyen İTÜ‘de Başkan Harun Erdenay ile Koç Polat Kaya açıklamalarda bulundu. Ülkenin dört bir yanında oyuncu taraması yapıp kadrolarına yeni oyuncular dahil eden İTÜ, bu projeyle gelecekte İTÜ Basketbol Takımı‘nın temellerini oluşturmayı hedefliyor.

İlk olarak konuşan Başkan Harun Erdenay, ”Öncelikle genç takıma çok önem verdik bu sene. Gerçekten çok iyi oyuncularımız var. İTÜ Basketbol Takımı’nın geleceğini oluşturacaklar. Bu yüzden bu sefer yatırımımızı bu tarafa kaydırmaya karar verdik. U18 A Ligi’nde mücadele edecekler bu sene. Diyetisyenimiz, kondisyonerimiz var. Antrenörümüz zaten Polat Kaya, uzun yıllar milli takımda da görev yapmış bir antrenör. Genç takımımıza kendisini getirdik çocuklarımızı yetiştirsin diye. Hemen hemen bütün Türkiye’yi tarayarak diğer illerden de dört beş tane oyuncu dahil ettik. Çok iyi bir takım oluşturduk. Bu takım, inanıyorum ki gelecekte İTÜ Basketbol Takımı’nın temellerini oluşturacak.

Tabii yöneticimiz Hikmet, iki senedir altyapı ile ilgileniyordu ve bu fikri de kendisi getirdi bana. Çünkü her sene transferleri yapıyorsunuz, başarı ya geliyor ya da gelmiyor. İTÜ, uzun yıllardır altyapıya gerekli önemi veremiyordu. Bu takımla beraber en azından buraya yatırım yapalım diye düşündük. Buraya kazandırdığımız çocukların bir çoğunu A Takım’da da oynatacağız. Yani sadece kendi liglerinde oynamayacaklar. A Takım’a bilerek transfer yapmayarak en az altı yedi tane kendi oyuncumuzu katacağız. Onlar da daha üst yaş gruplarında oynayarak tecrübe kazansın. Böylelikle bu yapı, iki üç sene içerisinde meyvesini verecek. Şu anda 2. Lig’deyiz. 1. ve Süper Lig var önümüzde. Bu sene değil de sonraki sene için hedefimiz, bir üst lige yükselmek.

Sonuçta uzun yıllar emek veren antrenörümüz İbrahim Şahin, uzun bir süre dolaşarak seçimleri gerçekleştirdi. Aynı zamanda hocamız Polat Kaya, bu işlerde çok tecrübeli bir antrenör. Polat’ın da seçmeyi yaparken çok emeği oldu. Böylelikle çok iyi bir takım oluşturduk. Bu takımın aynı zamanda altyapılarda derece çok önemli olmasa da Türkiye şampiyonalarında çok iddialı olacağına inanıyorum. Milli takımlarda da oynayan oyuncularımız var. Umarım gelecek yıllarda daha çok oyuncumuz milli takımda yer alır.’ açıklamasında bulundu.

Amaçlarının İTÜ’yü küllerinden doğmasını sağlamak olduğunu dile getiren Koç Polat Kaya, ”Geçen seneye bakıldığı taktirde bu jenerasyon Türkiye Yıldızlar Şampiyonası’na hak kazandıktan sonra Mersin’de aslında bu işin temelleri atıldı. Mersin’de Türkiye Şampiyonası gerçekleşirken biz bu işin üzerine birkaç tane daha tuğla koyalım dedik ve bunun doğrultusunda da Başkan Harun ve yeni yönetim kuruluyla beraber yeni oluşturduğumuz bir basketbol oluşumunun içine girelim dedik. 16 Temmuz itibariyle antrenmanlara başladık. Antrenmanların ilk bir ayını oyuncu denemeleriyle devam ettikten sonra şimdi de Eylül ayı itibariyle takım antrenmanları başladı. Burada oyuncuların birkaç üst seviyede oynamasını amaçlarken aynı zamanda İTÜ’nün yeniden küllerinden doğmasını sağlamak. İkinci amacımız ise 2002 jenerasyonu bizim değer verdiğimiz bir jenerasyon. Onların A Takım oyuncularıyla birlikte oynayabilmelerini sağladıktan sonra sahaya iyi müdafaa yapan, çok iyi hücum yapan yani global basketbolu yansıtabilecek bir ekip olgusunu oluşturmaktır. Umuyorum başarılı oluruz.” şeklinde konuştu.


Dilara Durmuş

İletişim: [email protected]

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir