Geri2 of 2İleri

II

Geçmiş

itoudis euroleague 2018 ile ilgili görsel sonucu

EuroLeague (@EuroLeague)

Dimitris Itoudis, CSKA Moskova’da kısa sürede başardıklarıyla Avrupa basketbolunun en iyi çalıştırıcıları arasında kendine yer buluyor. Itoudis’e göre sahanın kenarında başantrenör olarak daha az deneyime sahip olan Pablo Laso ise İspanya’da AB Castello, Cantabria ve Gipuzkoa gibi bu seviyede olmayan takımlarla başladığı kariyerinde zirvesini Real Madrid’de yaşarken Laso’nun en üst sıralarda yer alması Itoudis gibi çok uzun sürmedi.

Bu noktada tarihin daha geri kalmış sayfalarını çevirdiğimizde ikilinin önemli bir ortak noktadan geçtiğine tanıklık ediyoruz. Itoudis, Koç Zeljko Obradovic’in asistan koçluğu görevini tam 13 yıl Panathinaikos’ta sürdürdü. 1990’lı yılların sonlarında hâlâ oyun kurucu olarak sahalarda ter döken Laso, 1995/96 sezonunda Real Madrid formasıyla Avrupa’nın bir numaralı kupasında Final Four yaşarken tahmin edileceği üzere koçu Zeljko Obradovic idi. Ayrıca, Laso ve Obradovic’in aynı takımda Saporta Kupası’nı kazandığını belirtmekte de fayda var.

marca.com

Real Madrid ile koç olarak ilk EuroLeague deneyimini 2011/12’de yaşayan Laso, bu dönem Itoudis’in yardımcı koç olarak çalıştığı Panathinaikos ile eşleşmese de ikilinin EuroLeague’deki düellosunun başlaması fazla gecikmedi. 2015/16 sezonuna son sezonun şampiyon koçu unvanı ile giren Laso, yeni bir döneme başlayan Itoudisli CSKA ile Son 16 turunda ilk kez kozlarını paylaştı.

Bu sezon

  • Real Madrid – CSKA Moskova (WiZink Center) 82-69
  • CSKA Moskova – Real Madrid (Megasport Arena) 93-87

Itoudis ve Laso bugüne kadar EuroLeague’de toplam yedi kez karşı karşıya geldi. Bu maçlarda rakibine üstünlük kuran taraf 5 galibiyetle Itoudis cephesiydi. Georgios Bartzokas ile birlikte EuroLeague’i kazanan iki Yunan koçtan birisi olan çalıştırıcı, bugüne kadar CSKA Moskova ile İspanyol takımlarına karşı EuroLeague’de 32 kez kozlarını paylaştı.

Itoudis, bu takımlara karşı (FC Barcelona Lassa, Real Madrid, Unicaja Malaga, Real Madrid, Kirolbet Baskonia) 24 kez kazandı, sadece 8 kez de boyun eğdi.

Geri2 of 2İleri

II

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir