LegaBasket Başkanı Egidio Bianchi verilecek bir wild card hakkıyla EuroCup’ta İtalya Ligi’nden üç takımın mücadele etmesini umut ediyor.

Geçtiğimiz sezon EuroLeague ve FIBA arasında yaşanan gerilim sebebiyle bu sezon EuroCup’ta mücadele etmesi beklenen LegaBasket ekipleri son anda karar değiştirip FIBA Şampiyonlar Ligi’ne katılmışlardı. Konuyla ilgili La Gazzetta dello Sport’a konuşan Başkan Bianchi “Bertomeu ile konuştum. EuroLeague’de tek takımla (Olimpia Milano) mücadele edeceğiz ve iki takımız da EuroCup’ta olacak. Şu anda ‘wild card’lardan birini almak için çalışıyoruz.” dedi.

Bu sezon için İtalya’nın EuroCup’ta üç takım hakkı ve bir de ‘wild card’ı vardı fakat FIBA ve FIP’in (İtalya Basketbol Federasyonu) ligden atma tehdidi sebebiyle takımlar EuroCup’tan çekilmişlerdi.
LegaBasket’le ilgili bir diğer önemli gelişme de yabancı kuralıyla ilgili. Serie A ekipleri pasaportuna bakmaksızın (Amerikalılar dahil) 7 yabancı ve 5 İtalyan oyuncuya izin verilmesini istiyor. Daha fazla İtalyan oyuncusu olan takımların da para ödülüyle ödüllendirilmesi isteniyor.

Kaynak: Sportando

Begüm Ünal

Twitter: @beggysworld

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir