Son iki sezondur Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde playoff yüzü göremeyen Pınar Karşıyaka yeni döneme Özhan Çıvgın ile giriyor.

Son yıllarını Demir İnşaat Büyükçekmece’de geçiren Özhan Çıvgın, bugün yapılan resmi imza töreniyle birlikte Pınar Karşıyaka’nın yeni koçu oldu.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan deneyimli çalıştırıcı, yeni bir beyaz sayfa açtıklarını belirtirken yapılan transferleri de değerlendirdi. Özhan Çıvgın‘ın sözleri şu şekilde:

“Hem kendi hedeflerim, hem de kulübün hedefleri açısından doğru yerde olduğuma inanıyorum. Elimizdeki şartları en iyi şekilde kullanarak iyi bir kadro oluşturduğumuzu düşünüyorum. İnşallah sahada mücadele gücü yüksek ve playoff hedefi olan Karşıyaka’yı bu sezon herkese izleteceğiz. Bu sezonki öncelikle hedefimiz iki senedir oynayamadığımız playoff’u oynamak. Playoff’a en iyi yerden girebilmek. Avrupa Kupası’nda da sonuna kadar gidip mutlu sona ulaşmak istiyoruz. Başlangıç olarak hedefimiz bu.”

“Tabii ki ekonomik koşullar önemli. Kendi ekonomik koşullarımız içinde bize en yararlı olabilecek yabancı oyuncuları seçtiğimizi düşünüyorum. Tabii sadece yabancı oyuncular üzerinden konuşmak da doğru değil. Kadromuzda Türk takviyeler de var. Genel anlamda kadroyu düşünmek lazım. Yabancı – Türk ayrımı pek hoşlandığım bir nokta değil. Walker ile iki senelik Büyükçekmece geçmişimiz var. Yakından tanıdığım ve benim kendisinden ne istediğimi çok iyi bilen bir oyuncu. Sek Henry’yi İsrail Ligi’nden aldık. Daha önce karşılıklı oynadığımız var ve yakından takip ettiğim bir oyuncuydu. Tayfuk Erülkü ile de daha önce çalıştık. Genç ve potansiyeli yüksek bir oyuncu. Karakter ve oyun yapısı olarak takım kimyamıza uygun. Deividas da EuroCup ve EuroLeague seviyesinde oynamış tecrübeli bir oyuncu. Onun da bize katkı sağlayacağını düşünüyorum. İlkan da beraber çalıştığım ve kötü geçen sezonların ardından yükselişe geçen bir oyuncu. Onun da yükselişi ile birlikte takımın iyi olacağına inanıyorum. Campbell için de şöyle söyleyeyim: Üniversite döneminde NBA potansiyeli olan oyuncu gösteriliyordu ama ufak bir sakatlıktan sonra bir dönem duraksaması oldu fakat şimdi iyi durumda. Takıma faydalı olacağını inandığım oyunculardan bir tanesi.”

“Yabancı bir ortama geldim fakat başta Selim Bey (Çınar) ve teknik ekip olmak üzere bana hiç yabancı bir ortam hissettirmediler. Buradaki emek sadece benim emeğim değil. Selim Bey’in de var. Teknik ekibin çok faydası var. Son iki aydır geceli gündüzlü çalışmalar sürdürülüyor. Güzel bir takım ortaya çıkardığımızı düşünüyorum. Bu sene yola çıkışımız tertemiz yeni bir sayfa.”

Pınar Karşıyaka Başkanı Turgay Büyükkarcı da törende görüşlerini dile getirdi. Büyükkarcı, kendisine yöneltilen soru üzerine salon sorunu ve birçok konuya değindi. Turgay Büyükkarcı’nın açıklamaları:

“Altı yabancı değil beş yabancı ile oynayıp yerli bir hocayla devam edeceğimizi ve yola çıkacağımıza karar vermiştik. Bu bağlamda Türk basketboluna büyük hizmetler veren Özhan Hocamız ile (Çıvgın) anlaşma yaptık. Kendisine çok güveniyoruz. O nedenden dolayı Pınar Karşıyaka’ya davet ettik. O da bizi kırmadı. Umarım uzun yıllar da beraber çalışacağız. Özhan Hoca’ya ‘Karşıyaka’ya hoş geldin’ diyoruz.”

“Pınar’a da buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Biliyorsunuz birçok takım sponsor arayışlarının olumsuz olması nedeniyle kapanıyor. Bu nedenden dolayı bu destek bizim çok önemli. Bize destek vermeye de devam edecekler. Onlara da teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Borçların ödenmesinde de büyük bir katkı sağladılar. İnşallah daha iyi yerlere geleceğiz.”

“Salon bizim için bir sorun olmaya başladı. İzmir’de büyük bir organizasyon yapacak iyi bir basketbol salonu şu an maalesef yok. Geçen sene sonlara doğru FIBA yetkilileri ile görüşme yaptık. Konuyu onlar daha iyi biliyorlar. Maalesef Final Four gibi büyük organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir salon şu an İzmir’de mevcut değil. Karşıyaka halbuki şu an İzmir ve Ege bölgesinin en basketbol takımı. Bildiğim kadarıyla da bu bölgede kendi şehrini Avrupa’da temsil eden başka bir kulüp yok. Koca Ege ve Akdeniz Havzası’nda Türkiye’yi temsil eden Karşıyaka’nın oynayabileceği modern bir salon yok. Şu an oynadığımız salonda da sorunlarımız var. Parke ve skorbord gibi sorunlar var. Skorbordu kendi imkanlarımızla değiştiriyoruz. Biraz da bakımsız ve kapasitesi bize yetmiyor. Biz bunun için düğmeye bastık. Cumhurbaşkanımızın da sözü var. Plan ve projelerini çizdirdik. Konuyla ilgili projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz.”

Barış Cevahir

baris.cevahir@trendbasket.net

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir