Geri1 of 4İleri

İdol: Nevriye Yılmaz

Nevriye Yılmaz… Her zaman çok çalıştı, çabaladı ve başardı. Bugün adını hafızalara kazıttıysa hiç kuşkusuz arkasında yatan çok büyük bir emek var.

Aslında her şey Bulgaristan’da başladı; Nevriye Yılmaz 16 Haziran 1980 tarihinde Bulgar topraklarında dünyaya geldi. Tabii o zamanlar başkent Sofya’dan sonra Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri olan Filibe, böylesine önemli bir dünya yıldızının doğuşuna tanıklık ettiğinin farkında değildi. 1989 yazında Bulgaristan Türkleri, Türkiye’ye göç edecekti. Nevriye ve ailesi de o dönemde Türkiye’ye dönen 300 binden fazla kişinin arasındaydı.

Gaziosmanpaşa ilk durak

Apar topar Bulgaristan’dan İstanbul’a gelen kaptan için ilk durak Gaziosmanpaşa olur. 9 yaşındaki bir çocuk için İstanbul kuşkusuz zorlu bir macera… Basketbola beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle başlayan Nevriye Yılmaz İstanbul’daki ilk üç senesini sokakta basketbol oynayarak geçirir. Aslında en önemli zamanlar değil midir, oyun ile tanışılan ilk yıllar? Üç senenin ardından artık zamanı gelmiştir. Kaptan ilk kulüp macerasını Türkiye’nin sayılı altyapılarından biri olan İstanbul Üniversitesi çatısı altında yaşar.

nevriye yilmaz

Altyapı yılları: İstanbul Üniversitesi

Kapıdan artık bir kez girilmiştir. Sene 1992 ve kaptan henüz 12 yaşında 1.70 boyunda! O yaştaki kızların ortalama 1.50 boyunda olması beklenirken, Nevriye Yılmaz boyu ve fiziğiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Altyapı kariyeri 1997 yılında sonlanır ve 17 yaşına geldiğinde ilk profesyonel sözleşmesini de yine İstanbul Üniversitesi’nde imzalar. Ancak iki yılın ardından artık yeni bir adım atmanın vakti gelmiştir. Kuş yuvadan uçar…

Geri1 of 4İleri

İdol: Nevriye Yılmaz

İbrahim Kalkan

Kadın Basketbolu Yazarı

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir