Türk basketbol tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Hüseyin Beşok’a İzmir Bornova Belediyesi tarafından önemli bir jest yapıldı.

Efsane basketbolcunun doğup büyüdüğü yer olan şehirde yer alan Atatürk Spor Kompleksi’nin 300 seyirci kapasiteli antrenman salonu, bundan sonra onun ismiyle anılacak.

Kararın Bornova Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edilmesinin ardından açıklama yapan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla:

“Kendisiyle ne kadar gurur duysak azdır. Böylesi değerli bir sporcunun adını doğup, büyüdüğü yerde yaşatalım istedik.”

sözlerini söylerken şunları ekledi:

”O, adımızı dünyaya duyuran 12 dev adamdan biri. Şu anda da Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Milli Takım ve Liglerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi. Kendisiyle ne kadar gurur duysak azdır. Böylesi değerli bir sporcunun adını doğup, büyüdüğü yerde yaşatalım istedik. Alınan karar nedeniyle tüm meclis üyelerine teşekkür ediyorum.”

Profesyonel kariyerine İzmir’de Pınar Karşıyaka’da başlayan Hüseyin Beşok, 1996 yılında o zamanki adı Efes Pilsen ile Koraç Kupası Şampiyonluğu yaşarken, 1996 ve 1997 yıllarında TBL Şampiyonluğu ve 1996,1998 ve 2001 yıllarında da Türkiye Kupası Şampiyonluğu yaşadı.

Başarılı bir Avrupa kariyerine de sahip olan Beşok 2000 yılında Efes Pilsen formasıyla ve 2002 yılında Maccabi Tel Aviv formasıyla Euroleague’de Final-Four oynama başarısı gösterdi.

Milli Takım kariyerinde de birçok başarıya sahip olan Hüseyin Beşok, 2001 Avrupa Şampiyonası’nda Yugoslavya’ya kaybettiğimiz finalde takımın bir parçasıydı.

 

Batuhan Can

İletişim için E-mail: batuhancan1993@yahoo.com.tr Twitter: bcan41

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir