Yazı: Mike Prada, SB Nation

Çeviri: Atakan Murzoğlu, TrendBasket


Fotoğraf: Marcio Jose Sanchez, File

Fotoğraf: Marcio Jose Sanchez, File

Rockets CP3’yi Houston’a getirmek için yaratıcı olmak zorundaydı. Peki bu yaratıcılığın detayları neler?

Sezon bittiğinde bunun olması imkansız gibi görünmesine rağmen Chris Paul ve Rockets birlikteliği gerçekleşiyor.

Paul ve James Harden’ın parkede topu nasıl paylaşacağını, Rockets’ın Warriors seviyesinde olup, olmadığını ve D’Antoni’nin bu yapıyı iyi bir şekilde yönetip yönetemeyeceğini konuşmak için çok zamanımız var.

Ama bunu yapmadan önce, Rockets Genel Menajeri Daryl Morey’in bu hamleyi nasıl gerçekleştirdiğini ve Paul’a uzun kontrat önerme avantajını da nasıl elde ettiğini açıklayalım.

Rockets, Paul için gerekli olan maaş boşluğunun yaratılamayacağının farkındaydı

Rockets, Paul’u serbest oyuncu statüsünde almak için maaş listesinde 20 milyon dolarlık boşluk yaratmak zorundaydı. Bunun için de en iyi ihtimalle Ryan Anderson’ı başka takıma gönderip, karşılığında hiçbir oyuncunun maaşını almaması gerekiyordu. Üç yıl 61 milyon dolarlık kontratı olan Anderson’u kabul edecek takım bulmak ise hiç de kolay değildi.

Aslında bu hamleyi yapsalar bile Paul’u almak için gerekli maaş boşluğunu yakalayamayabilirlerdi. Güncel kadrosuyla Rockets’ın 11 milyon dolarlık hakkı vardı. Anderson’u göndermeleri demek bu hakkın 19,6 milyon dolara çıkması demekti. Paul’a maksimum kontrat önermek için gerekli olan ücret ise 34 milyon dolar. Bu boşluk için de Houston ya Beverley ya da Williams’ı göndermek zorunda kalacaktı. Aynı sezonda hem Anderson’u hem de Beverley-Williams ikilisinden birini gönderip, karşılığında hiçbir maaş almamak imkansıza yakın olduğu için Morey başka bir fikirle ortaya çıktı.

Morey, Paul’un kontratını bir sezon daha uzatması için ikna etti

Herkes Chirs Paul’un sözleşmesinde bulunan hakkını kullanıp, kalan bir sezonunu iptal ederek bu sezon serbest kalmasını bekliyordu. Paul ise bunu yapmak yerine Clippers yönetimine Houston’a gitmek istediğini söyledi ve karşılıklı olarak sözleşmesini bir yıl daha uzatma kararı aldılar. Bu Houston’a Paul’u maaş sınırına takılmadan takıma katma, Clippers’a da bir sezon sonra bedelsiz gidecek oyuncu karşılığında değerli parçalar alma imkanı verdi.

Bu takasın detayları daha da karışık. Paul’un Clippers’taki son sezonunda alması gereken maaş 24,2 milyon dolardı. Bunun yanında takas olması durumunda maaşına 15% zam getirecek bir madde vardı. (Görünüşe göre Paul, Houston’a takas olmak uğruna üç milyon dolara denk gelen bu hakkından vazgeçti)

Williams, Deker ve Beverley’nin kontratlarının toplamı 14,3 milyon dolar yapıyor ki NBA kurallarına göre bu, takasın yapılması için yeterli değil.

Bu problemi çözmek için Rockets lig genelinde minimum kontratlı olan oyuncuları araştırdı.

Rockets tarafından yapılan resmi anaonsta takasa yedek pivot Montrezl Harrell, eski Pistonslı Darrun Hilliard, eski Maverickli DeAndre Liggins ve Kyle Wiltjer de dahil. Tüm bu oyuncuların kontratının toplamı, lig kurallarına göre takası mümkün kılan yüzdeye, Paul’un kontratının yüzde 80’ine denk geliyor. Geriye kalan Shawn LongTim QuartermanRyan KellyChinanu Onuaku ve Isaiah Taylor gelecekte Rockets başka bir yıldızı takıma getirmek isterse kullanılabilecek diğer isimler.

Darly Morey, Paul’u takıma katmanın tek yolunun onu Clippers ile olan sözleşmesindeki bir yıllık hakkı kullanmaya ikna etmek ve sonrasında takaslamak olduğunu biliyordu. Bunu da büyük bir başarıyla gerçekleştirdi.

Paul ne kadar süreliğine Rockets’ta kalacak?

Teknik olarak Paul’un sözleşmesi bir yıllık. Gelecek yaz serbest kalıp, bu yaz pas geçtiği maksimum kontrata imza atabilir.

Ama Rockets’ın Paul’u takımda tutması için başka yollar da var.

Bunlardan en gerçekçi olanı önümüzde ki yaz Paul’a beş yıllığına 205 milyon dolarlık maksimum kontrat önermek. Rockets’ın bu parayı önerebilmesinin nedeni de Paul’un serbest bir oyuncu olarak değil takas yoluyla takıma katılmış olması ve bu yüzden Rockets’ın oyuncunun ”Bird haklarını” elinde bulundurması.

Bir diğer senaryo ise Paul, bu sezonun ortalarında Rockets ile normal bir kontrat uzatma anlaşması yapabilir. Bu Paul’un daha az para kazanması demek.

NBA kurallarına göre eğer takas bonusundan feragat ettiyse altı ay beklemek zorunda. Bu süre dolduğunda ise Houston ile dört yıllık maksimum kontrat (eski kontratının yüzde 107.5 fazlası) imzalayabilir.  Bu da yaklaşık olarak 150 milyon dolara denk geliyor.

Hangi yol seçilirse seçilsin Houston Paul’u takımda tutmak konusunda diğer takımlara göre daha avantajlı.

Bir hatırlatma: Rockets’ın yaratıcılığı, diğer tüm takımlara büyük isimleri bünyelerine katmak için yazın maaş sınırıyla savaşmak zorunda olmadıklarını gösterdi. Takımlar oyunculardan güvence aldıkları taktirde işin finansal kısmını halledecek zeki yöneticilere zaten sahipler.


Orijinal kaynak | How the Rockets got Chris Paul without cap space – SB Nation

Atakan Murzoğlu

1990 doğumluyum. Maltepe Üniversitesi Sinema-televizyon bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye film ve dizi sektöründe geçen 1 yılın ardından 2017 yılı itibariyle Toronto'da film okulunda eğitim görmekteyim. Kanada film sektörüne ucundan da olsa girip tutunursam ne mutlu bana.

Website: http://twitter.com/atakanmu

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir