Türkiye Basketbol Federasyonu başkanı Hidayet Türkoğlu, birçok konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

beIN Sports Haber‘de katıldığı programda soruları yanıtlayan Türkoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Önümüzdeki yıldan itibaren kulüplere mali kriterler koyacağız. Bir anda radikal değişimler yapmamız söz konusu olmaz ama 2018 – 19 sezonunda geçiş kriterleri olacakken, 2019 – 20 sezonunda kesin kriterler olacak. Sezon içerisinde ekonomik sorunlar oyuncuları, koçları ve bizi üzüyor. Kulüplerin önünü görerek harcamalar yapmalarını istiyoruz. Menajerlerin kulüpleri mağdur etmesi bizi üzüyor. Yanlış insanlarla çalışmak kulüpleri zora sokuyor. Aynı zamanda tesisleşme de koyacağımız kriterlerin içerisinde olacak, genel olarak üç beş farklı madde gibi düşünebiliriz. Tesis kriterleri bir anda gelişebilecek şeyler değil. Bazı yerler Spor Genel Müdürlüğüne ait. Biz minimum iki bin 500 – üç bin kapasiteye sahip yerler istiyoruz, Anadolu’da Süper Lig’de oynayan takımlarımızın çoğunun böyle salonu yok. 2019 – 20 sezonundan itibaren bu kriterleri hayata geçirmiş olmayı hedefliyoruz.

Genç oyunculara biraz daha zaman verilmesi gerektiğini düşünüyorum. 16 – 17 yaşından bu yana A takımda yer alıyorlar oyuncular, hemen bir şeyler yapmalarını bekliyoruz. O kadar oyuncu var, tüm Avrupa’da bu yaşlarda bunu yapan sadece Doncic var. Bu oyuncularımız bir şekilde altyapıdan sıyrılıp yukarıya geliyorlar. Metecan örneğinden gidelim, yeni süre alıyor, bence basketbol hayatı yeni başlıyor. Bundan sonra gelişimini izlememiz ve onu takip etmemiz lazım. Oyuncuların süre alabilecekleri takımlarda yer almaları gerek. Kimse kusura bakmasın Okben Ulubay diye kötü bir örnek var. Geçen sezon ikinci yarıyı da Giresun’da geçirmesi gerekirdi. Burada kimseyi tek başına hedef olarak göstermiyorum. Oyuncunun ailesi de kendisi de kulübü de doğru karar verecek. Herkes dürüst olacak, kulüp yöneticisi de, menajerler de, oyuncular da. 

Dürüst olmak derken hepimizi kastediyorum, basketbol ailesi olarak. Herkes yabancı kuralı diyor, kimse somut bir şeyle kapımızı çalmadı federasyonda. Herkes bir siteye destek olup orada fikir belirtiyor. Herkes ‘yabancı sınırı insin’ diyor, evet insin ama genç oyuncuların gelişimi için bir şey yapacak mıyız? Bazı sıkıntılar var ama bu değişimle biz Avrupa’nın en iyi ligi olarak konuşuyoruz. Geçen sezon bir takımımız EuroLeague’de şampiyon olmuş, önceki sene EuroCup gelmiş. İndirdik diyelim, bu kulüplerimiz mağdur olmayacaklar mı? 

Basketbol Gençler Ligi, Sakarya ve Bursa’da yaptığımız gençlik organizasyonları gibi işlerimiz var, basketbolu geliştirmeye çalışıyoruz. Aydın Örs basketbolun en önemli isimlerinden bir tanesi. Eğitim kurulumuz var, Aydın Örs ve ekibi eğitim kurumumuzun başına geçecek. Bundan sonra umarım kendisini daha fazla göreceğiz.

Abdi İpekçi’nin yıkımında geç bile kalındı. Raporlar elimizde var. Salon artık fiziki olarak yetersizdi ve basketbol oynanamaz durumdaydı. Çatı ve duvarlar sorunluydu, raporları da var. Federasyon’un kendisine ait bir tane merkezinin olmaması bizi üzüyordu. Koskoca federasyon bir tane salona, otele sahip değildi. Abdi İpekçi herkes için çok değerliydi evet, tarihini herkesin bilmesi gerekir. Benim için Abdi İpekçi’nin anısı da çok büyük 2001, Hırvatistan maçı, ASVEL maçı… Bir sürü maç. 1979’da temel atılıyor, 1989’da bitiyor. Benimle yaşıt. Gelişen ülke durumunda tesisimizi neden yenilemeyelim? Bence duvarları tutmayan, çatısı tutmayan salon yerine artık yeni tesislerin konuşulması gerekiyor. Buraya 50 – 60 kişilik otel, antrenman salonları, fitness ve rehabilitasyon merkezleri, beş tane altyapı için (bin – 500 – 250 kişilik) salon yapılmasını planlıyoruz. İçerisinde ticari alanları, yaşam alanları olacak. Volkswagen Arena, Sinan Erdem, Ülker Arena gibi. Biz oraya neler kazandırmalıyız bunları konuşuyoruz. İçerisinde locaları, perde sistemi olan, konser alanı olarak da tahsis edilebilecek 10 bin kişilik bir salon olacak. 

“Courtney Lee’ye hâlâ kızıyor musunuz?” sorusu üzerine: Kızmaz mıyım?! Şimdi bir tane şampiyonluk yüzüğüm olacaktı. Ama takımıma faydalı olamayacaksam, 12 – 13. adam olacaksam yüzüğüm olmasın. Sırf yüzüğüm olsun diye dokuz ayımı öyle harcamam.”

Yunus Emre Ak

Mail: yunusemre.ak@trendbasket.net Twitter: @namidigerwhite

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir