Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu; Milli Takım, Avrupa ve NBA basketbolu hakkında İspanyol AS Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. 

Sözlerine Türkiye’nin EuroBasket 2017 ev sahipliği hakkında konuşarak başlayan Türkoğlu, yaşanan terör olaylarının turnuvaya olacak etkisinden bahsetti. TBF’nin EuroLeague ve FIBA arasındaki ilişkileri değerlendiren deneyimli başkan: “Geçmişte de uluslararası etkinlikler düzenledik, dünyaya Türkiye’nin böyle önemli organizasyonları düzenleyebildiğini göstermek güzeldi. Önümüzdeki şampiyona ile ilgili çok fazla haber çıkacaktır, tarih yaklaştıkça insanların ilgisi de artacak diye düşünüyorum. Umuyorum ki Milli Takım olarak sahada da iyi sonuçlar alacağız. Açıkçası hiç bir şeyden çekinmiyoruz, günümüzde terör olayları dünyanın her yerinde olabiliyor. Devletimiz bizi bu organizasyonda sonuna kadar destekliyor. Yeri gelmişken, Euroleague ve FIBA yönetimlerine de destekleri ve bize olan inançları için özellikle teşekkür ederim. Euroleague ve FIBA arasındaki sürece karışmak istemiyoruz. TBF olarak her iki tarafla da iyi ilişkilerimiz var. Bu yıl olanları oturup tekrar konuşmak gerekiyor. Neticede EuroLeague ve FIBA’nın aldığı kararlar tüm kıtayı etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Hidayet Türkoğlu, A Milli Takım’ın durumunu hakkında da birtakım açıklamalarda bulundu. Alt yapıdan yeni gelen bir jenerasyon olduğunu söyleyen Türkoğlu, şu sözleri kullandı:

”Milli Takım için yeni gelen bir jenerasyonumuz var. Hepsi altyapı milli takımlardan izlediğimiz ve çok sayıda madalya kazanmış oyuncular. Onların bu başarılarını A Milli Takım seviyesinde devam ettirmelerini istiyoruz. Onlara yol gösterecek her desteği sağlıyoruz. Tüm oyuncuların hayali; basketbolun zirvesi olan NBA’de oynamaktır. Oyuncuların oraya gitme sebebi, paradan da ziyade o tecrübeyi edinmek oluyor. Bu durumu Avrupa basketbolu için nasıl değiştirebiliriz bilmiyorum ancak bunun bir de pozitif yanı olduğunu düşünüyorum, günün sonunda oyuncularınız NBA’de sizin ülkenizi temsil ediyor. Kulüpler yetiştirmek için emek ve para harcadıkları oyuncuları ayrılınca memnun olmuyorlar fakat oyuncuların orada olması bazen olumlu bir durum olabiliyor. Geriden gelen genç oyuncular için kapılar açık hale geliyor. Şu anki durum böyle, NBA basketbolun en büyük mecrası ve durum böyle oldukça Avrupa oyuncularını kaybedecek. Luka Doncic’i Anadolu Efes’e karşı izledim. Euroleague ve kendi liginde bu kadar iyi oynayan oyuncunun en kısa zamanda NBA’de şansını denemesi gerekir diye düşünüyorum. Burada kaldığı sürede benzer takımlarda benzer şekilde antrenman yapacak. NBA’e giderse gelişimi çok iyi olacaktır.” 

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir