2019 yılında Çin’de yapılacak Dünya Kupası için grup eleme maçlarını sürdüren Türkiye, son oynadığı iki maçı kaybederken Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’na konuşan ve hakem ile organizasyonun bugüne kadar olmamış büyük hatalar yaptığını söyleyen Türkoğlu başarımızı istemeyenler var dedi.

”2017 Avrupa Şampiyonası’nda başlayan hakem hatalarını son oynadığı iki maçta çok net bir şekilde gördük. Bu zamana kadar yapılmamış büyük bir hata söz konusu. İsveç ile oynadığımız maçı Letonya’dan bir hakem yönetti. Letonya bizim grubumuzda bulunuyor. Bunu ilk kez gördük. Elemelerin oynadığı 64 maçta böyle bir şey olmadı. Maçta verilen faul sayısı arasında inanılmaz farklar var ve Bobby Dixon’ın son pozisyonunun %100 faul olması. Bunları bir pardon ile geçiştirmek mümkün değil. Bu zamana kadar olmayan hataların bizim maçlarımıza denk gelmesi manidar. Bunlar kabul edilebilecek hatalar değil. Artık bazı yerlerde kasıt aramaya başlıyorum. Başarımızı istemeyenler var.”

Hiçbir FIBA Avrupa organizasyonuna ev sahipliği yapmak istemiyoruz.

”FIBA ile bugüne kadar ciddi ortak projelerimiz oldu. Ancak biz Avrupa Hakemler Direktörü Davorin Nakic’in değişmesini istiyoruz. İstediğimiz değişiklikler gelene kadar FIBA ile olan ilişkimizi gözden geçireceğiz. Bu süreçten sonra federasyon olarak hiçbir FIBA Avrupa organizasyonuna ev sahipliği yapmak istemiyoruz. Kulüplerimize de aynı yöndeki mektupları yollayacağımdan kimsenin şüphesi olmasın.”

Mert İşleyen

Hayatını spora adamış birisi. NBA yazarı. İletişim: mertisleyen1@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir