TRT Spor’un Ajans Saati programına konuk olan TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, gündeme ve federasyonun gelecek projelerine dair açıklamalarda bulundu.

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu katıldığı programda Milli Takımlar, takımların finansal problemleri, alt yapı ve federasyonun üzerinde çalıştığı projeler gibi gündemi meşgul eden konulara değindi.

2019’da Çin’de düzenlenecek Dünya Kupası için eleme maçları devam 12 Dev Adam’ın finallere gideceğine inandığını belirten Başkan Hidayet Türkoğlu grupta avantajlı konumda olduklarını belirtti.

“Grubumuzda dört galibiyetle bir üst tura geçtik. Bu bizi biraz daha avantajlı bir konuma getirdi. Bu turda grubumuzda Slovenya, Karadağ ve İspanya var. 14 Eylül Cuma günü Ankara’da Karadağ ile oynayacağız. 17 Eylül’de de Slovenya ile deplasmanda karşılaşacağız. Bu iki maçı aldığımız takdirde Dünya Şampiyonası’na gitme hedefimize çok yaklaşmış olacağız. Ama sporun kazanmak kadar kaybetmek olduğunu ve son saniyeye kadar rehavete kesinlikle izin vermediğinin de farkındayız. Şu ana kadar bütün ekip bu işe dört elle sarıldı. İnanıyorum ki hep birlikte Çin’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda olacağız.”

“Geçen seneden itibaren yakaladığımız güzel bir hava var. Ufuk Hoca ve ekibinin yarattığı ortam ve tüm oyuncuların gerçekten istekli bir şekilde milli takıma gelmesi bizim için en önemli noktalar. Şu anda milli takımda bulunan arkadaşlarımız hep milli formanın değerinin bilincinde olan oyuncular. Şu ana kadar yakalanan atmosfer anlamında iyi bir tablo sergilediğimizi düşünüyorum.”

Türkoğlu önümüzdeki günlerde İspanya’nın ev sahipliğindeki Kadınlar Dünya Kupası’nda mücadele edecek Potanın Perileri’nin Olimpiyat biletini alacağına inanıyor.

“Kadın Milli Takımımız şu ana kadarki hazırlık döneminde iyi bir grafik sergiledi. İnanıyorum ki 22 Eylül’de bizi gururla temsil edecek bir hale geleceklerdir. Kadın Milli Takımımızda gurur duyduğumuz bir jenerasyon var. İki defa Olimpiyatlara katıldılar. Avrupa Şampiyonalarında madalyalar, Dünya Şampiyonası’nda derece… İnşallah bu sene de iyi bir başarı elde ederlerse tekrar Olimpiyat hakkı kazanacaklardır.”

Türkoğlu’nun her okulda yapılması planlanan basketbol potaları projesiyle ilgili açıklamaları:

“Sayın Bakanlarımızla birlikte basketbolumuzun gelişimi anlamında çok büyük adımlar attığımızı düşünüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na ait tüm ilkokul ve ortaokulun bahçelerinde, gerek federasyonumuzun bütçesinden gerekse sponsorlarımızla birlikte yarı ve tam sahalar yapacağız. Mevcut potaları da yenileyeceğiz. Bu isteğimizin öncelikli sebebi tabii ki çocuklarımıza bir şekilde sportif alan yaratabilmek ve onları spora teşvik edebilmek. Yapacağımız sahalarda çocuklarımızın bir kısmının basketbola merak duymasını, merak duymayanların bile en azından bir şekilde sporun içine girerek sağlıklı yetişmelerini hedefliyoruz. Proje kapsamında okullarımızdaki beden eğitimi ve sınıf öğretmenleriyle iş birliği yapma hedefimiz de var. Eğitim Kurumlarımız ile onlara basketbolu daha iyi öğretmek ve bu sayede onların da çocuklarımıza daha iyi öğretebilmelerini sağlayarak bir akım yaratmak istiyoruz. Böylece gelecekte basketbolu seven ve takip eden insanların sayısını artırmayı hedefliyoruz. İnşallah görev süremiz içerisinde tüm okullara saha yapma imkanımız olur ve böylece tüm gençlerimizi sporla bir araya getirebiliriz.”

Kulüplerin yaşadığı finansal sıkıntılar ve liglerden çekilen takımlar ile ilgili fikirlerini belirten Türkoğlu, bu konudaki iyileştirme çalışmaların devam edeceğini belirtti.

“Tabii ki bu tip durumlarla karşılaşmak bizi gerçekten üzüyor. Gerek devletimiz gerek federasyon, kulüplerimizi belirli bir noktaya kadar destekledi ve desteklemeye devam ediyor. Sezon başında ya da içerisinde plansız olarak atılan adımlar sonucunda maalesef ki böyle adımlarla karşılaşıyoruz. Biz de bu süreçte her zaman federasyon olarak bu kulüplerimizi iş birliğine davet ediyoruz. Kısa vadeli, uzun vadeli planlarını görmek açısından onlara ulaşmaya, bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama belli bir noktadan sonra da bazı arkadaşlarımız buna yaklaşıyor, bazıları yaklaşmıyor. Nitekim sonunda da bazıları bundan zarar görüyor ve kulüplerini kapatmak zorunda kalıyor. Bunun neticesinde mağdur olan çok antrenörümüz ve sporcumuz oluyor. Biz bu tabloları mümkün olduğunca minimize etmeye çalışıyoruz. Bazı durumlar da bizim haberimiz dışında gelişiyor. Bazılarının kendi aralarında ortaklık yapıp, iş birliği yapıp kapatma ya da başka bir yere transfer etme durumu oluyor. Bu biraz daha hukuksal anlamda takip edilmesi gereken bir nokta. Ama biz genel anlamda şu ana kadar yapmış olduğumuz değişikliklerle iyi bir tablo çizdiğimizi düşünüyorum.”

Ligdeki yeni yabancı oyuncu kısıtlamalarıyla ilgili fikirlerini belirten Türkoğlu, bu durumun oyuncuların gelişmesi için önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi.

“Ben iki taraflı düşünen bir insanım. Sadece milli takımımızı düşünen bir insan değilim. Eski bir sporcu olarak bu arkadaşlarımıza rekabete girme şansının tanınması gerektiğine inanan bir insanım. Bu anlamda böyle bir hamle yaptık. İnanıyorum ki bu arkadaşlarımız bu yıl içerisinde alacakları süreyle kendilerini göstermiş olacaklar. Önce kendi kulüplerine bir şekilde faydalı olmuş olacaklar, daha sonra da milli takıma davet ettiğimiz arkadaşlar o performans grafiğiyle de milli takımımıza faydalı olacaklar. Bu kararı bu iki tarafı da düşünerek verdik. Geçtiğimiz yönetim altı yabancıda ısrarcıydı ama biz yeni yönetim olarak beş yabancıyla devam edilmesi ve bu arkadaşlara şans verilmesi açısından böyle bir değişiklik yaptık. Bu, hem antrenörlerimizin hem de oyuncularımızın gelişmeleri için önemli bir fırsat. İnşallah bunu iyi değerlendirirler.”

BGL projesi ile daha geniş kitlelere ulaşmak istediklerini vurgulayan Türkoğlu’nun açıklamaları:

“Basketbol Gençler Ligi, tüm masrafları TBF tarafından karşılanan bir organizasyon. Özellikle takımlarında şans bulamayan ama bugün ya da yarın oralarda olabilecek arkadaşlarımızı bir şekilde oraya hazırlamak için düzenlediğimiz, tıpkı Süper Lig gibi deplasmanlı bir lig. Bu ligde takımlarımızın gerçek anlamda kendi oyuncularını görme fırsatı var. Bizim de gerçek yetenekleri görme fırsatımız oluyor. O yüzden bu lig bizim için çok değerli. Ligdeki oyuncular da farklı şehirlerde farklı zamanlarda maç yapma tecrübesi kazandılar. İlk yılımızda iyi geri dönüşler aldık. Federasyon olarak çok mutlu olduk. Bu konuda bize destek veren tüm kulüplerimize ve kamuoyuna teşekkür ederiz. Bu sene bunu biraz daha genişletip İnşallah daha da geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.”

Önceki gün trafik kazasında kaybettiğimiz basketbol efsanelerimizden İsmet Badem ve bu yaz kaybettiğimiz diğer önemli isimler ile ilgili bir üzüntüsünü aktaran Türkoğlu’nun açıklamaları ise şu şekilde:

“Doğan Hakyemez Ağabey olsun, Battal Durusel Ağabey olsun, İsmet Badem Ağabey olsun; insan bu haberleri alınca çok üzülüyor. Bu insanlar hem sporculuk yıllarında hem de sporu bıraktıktan sonra basketbolun içerisinde kalan ve Türk sporuna uzun yıllar hizmet eden büyüklerimiz. Söyleyecek kelime bulamıyorsunuz. Bunlar bizim değerli büyüklerimiz, ağabeylerimiz. Allah mekanlarını cennet eylesin. Hepsi çok iyi insanlardı. İsmet Ağabey bizim bütün milli takım organizasyonlarımızda bulunan ve bize hep ağabeylik yapan bir insandı. Daha geçen gün, Battal Ağabey’in cenazesinde beraberlik. Çok neşeli, şakacı bir insandı. Allah mekanını cennet eylesin.”

Açıklamaların tamamı tbf.org.tr sitesinden alıntılanmıştır. Açıklamaların tamamını tbf.org.tr‘de bulabilirsiniz. 

Begüm Ünal

Twitter: @beggysworld

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir