Finlandiya Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Henrik Dettmann, uzun bir süredir gündemden düşmeyen milli takım takvimi sorunsalı hakkında zehir zemberek açıklamalar yaptı.

EuroLeague’i milli takımlar saygı göstermemekle ve Avrupa basketboluna bir tehdit oluşturmakla suçlayan Dettmann’ın ülkesinin basketbol federasyonunun internet sitesine verdiği röportajdan satır başları şu şekilde:

EuroLeague’in oyuncuların milli takım aralarında ne kadar fazla seyahat edecek olmalarından endişe duyduğuna dair bir açıklama yayınlaması absürt. 2016’da normal sezon maçlarını neredeyse iki katına çıkarmaya karar vermişlerdi.

EuroLeague birkaç elit kulüp tarafından yönetiliyor ve kalan kulüpler için onların işleri oldukça kazançsız. Öte yandan, EuroLeague’i yöneten milyoner para babaları sadece kulüplerinin başarılarıyla ilgileniyor.

Genç oyuncuların arka bahçelerinden dünyanın zirvesine uzanan yolu geleneksel olarak ulusal federasyonların üzerine kurulmuştur. Bu yol eğer kesilirse, meyveleri ağaçtan toplamaya hevesli ancak ağacı büyütmeye ve budamaya hazır olmayan büyük sayıda oyuncuyla dolacak tüm pazar.

EuroLeague, sadece Avrupa basketbolu için değil, kurumsallaşmış sporun bütünü için de vahim bir tehlike teşkil ediyor.

En büyük tehdit de bir çözüme varılamaması durumunda, kulüpler ve milli takımlar topu oyunculara yuvarlayacak ve onların karar almasına izin verecek. Halbuki oyuncuların işi oynamak; başkalarının kavgalarına karışmak değil.


Demeçler için kaynak: FIBA

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir