Yazı: Fatih Dilber


Kadın basketbol milli takımımızla ilgili turnuva öncesi yazısına başlarken bu işin başlangıç noktasına değinmeden edemeyiz. 2005’te uluslararası anlamda ilk önemli başarısını elde eden kadın basketbol milli takımımız, 2011’den bu yana herhangi bir uluslararası turnuvayı kaçırmayarak burada yer alıyor. Milli takımımızla beraber bu durumda yer alan Avrupa’dan tek takım var. O da Fransa.

Ülkemizdeki en istikrarlı takım branşlarından biri kadın basketbolu.

2011’den bu yana iki defa kürsüde yer aldık. Dünya kupasına (eski adıyla Dünya şampiyonası) ikinci defa katılıyoruz. İlk katıldığımız şampiyona ülkemizde düzenlenmiş, şampiyonayı dördüncü tamamlamıştık.

2018 FIBA Kadınlar Dünya Kupası’na EuroBasket 2017’yi beşinci tamamladığımızdan dolayı katılım hakkı kazandık. Şampiyonada grubumuzda son Dünya kupası üçüncüsü Avustralya, 2017 Amerika ikincisi Arjantin ve 2017 Afrika Şampiyonu Nijerya ile aynı grupta yer alacağız. Sırasıyla Arjantin, Nijerya ve Avustralya ile karşılaşacağız.

Milli takımımızdan ne bekliyoruz?

Milli takımımız ile ilgili özellikle beklentinin çok üstüne çıkılarak final oynadığı 2011 Avrupa Şampiyonası’ndan sonra hep aynı soru gündeme geldi. Nevriye, Esmeral ve Birsel bıraktığında ne olacak? İlk defa Nevriye, Esmeral ve Birsel’in beraber katılmadıkları bir şampiyonada yer alacağız. Birsel Vardarlı’nın sezon bitimi ile beraber, bence erken, bir karar ile milli takımı bırakmasıyla, milli takımı sırtlayan bu üçlüyü tamamen kaybetmiş olduk. Takımın liderlik koltuğu Işıl Alben’de olacak.

Elimizde yer alan potansiyelli isimleri biraz daha ön plana çıkarmaya çalışacağımız bir turnuva olacaktır. Olcay Çakır, Ayşe Cora, Tilbe Şenyürek, Cansu Köksal gibi isimlerden biraz daha ön plana çıkmalarını, daha fazla sorumluluk almalarını veya sorumluluk almaktan çekinmemelerini bekliyor olacağız. Özellikle Olcay Çakır’ın ‘’milli takımın oyun kurucusuyum ben’’ mesajı verebileceği bir turnuva olması veya bize o güveni verebilecek bir performans sergilemesi gelecek için ümitli olmamızı sağlayacaktır.

Yurt içi ve dışında okuyabildiğimiz veya dinleyebildiğimiz kişiler tarafından favori gösterilmesek de özellikle ülkemiz takımlarının hem yerel lig kalitemizin diğer ülkelere göre üst düzeyde olması hem de uluslararası arenada takımlarımızın sürekli zirve yarışların içinde yer almaları belki rol olarak ciddi rol almayan oyuncuların daha iyi çalışmalarına ya da daha kaliteli oyuncularla idman yapma veya karşılaşma şansı getiriyor. Bu da kalitelerini arttırıyor. Burada oyuncular bireysel eksiklikleri üzerine daha fazla yoğunlaşabilseler daha kaliteli bir oyun sergilememiz mümkün olacak.2018 FIBA Dünya Kupası’nda milli takımımızdan beklentimiz bu. Oyun kalitesini yükseltmek.

Milli takımımızı tanımlarken hep benzer şeyleri söylüyoruz. Biz savunma takımıyız. İyi savunma yaptığımız her dönemde rakiplere problemler yaratıyoruz. Fakat savunamadığımızda ise  bu sefer hücumda telaşlı biraz daha fazla hata yapar bir milli takıma dönüyoruz. 2017 Avrupa Şampiyonası’ndaki Yunanistan maçında savunmayı bir türlü istediğimiz seviyeye çekemeyince bu sefer hücumda dağıldığımızı söyleyebiliriz. Bu da bizim hayal edemediğimiz bir sonuca yol açtı.

Grup liderliği maçı Avustralya ile

İlk iki maç biraz daha dişimize göre hatta bizim seviyemizin çok altında rakiplerle karşılaşacağız. 2018 Güney Amerika şampiyonu Arjantin, 2017 Amerika kıtası ikincisi olarak bu şampiyonaya katılmaya hak kazandı. 2016 Brezilya’daki Olimpiyat oyunları elemelerinde de karşılaştığımız Arjantin oyuncu ve oyun kalitesi anlamında bize rakip olacak seviyede değil. Arjantin’in en büyük avantajı bu ayın başında Güney Amerika Şampiyonası’nı oynamış olması. Bu şampiyonada da çift hanelerle geri düştükleri maçta Brezilya’yı mağlup ederek şampiyonluğa ulaştılar. Takımın en önemli ismi oyun kurucu Melisa Greter

Nijerya ise, Dünya Kupası öncesi hazırlık maçında karşılaştığımız bir ekip. Grubun en zayıf halkası diyebiliriz. Hazırlık maçında da bize pek rakip olabildiklerini söylememiz zor. Takımın en önemli ismi Perfumerias Avenida’dan tanıdığımız Adaora Elonu.

İlk iki maçta yüksek ihtimalle fire vermeyiz diye düşünmekteyiz. Finali Salı günü Avustralya karşısında yapacağız. Avustralya kadın basketbolda ekol bir takım. Koçları uzun süre Ekaterinburg’da Olaf Lange’nin yardımcılığını yapan, 2014’ten bu yana WNBA takımlarından Phoenix Mercury’nin koçu Sandy Brondello. Avustralya Milli Takım kadrosundaki en dikkat çeken isim Liz Cambage. Stephanie Talbot, Alanna Smith, Jenna Ohea, Rebecca Allen gibi isimler de yine dikkat çekiyor.

Avustralya geçmiş Dünya şampiyonaları ve olimpiyatlara göre en düşük profilli kadrosuyla karşımızda yer alıyor. İstanbul’da oynadığımız hazırlık maçında farklı kaybetmiş de olsak özellikle oyun kurucu pozisyonundaki oyuncularını düzen dışına çıkararak Liz Cambage’ı etkili kullanmalarının önüne geçebiliriz. Liz Cambage özellikle top alamadığında çok fazla hücum faul veya düzen dışı zorlamalarıyla dikkat çekiyor. Eğer bunu yapabilirsek grup liderliğine doğru yelken de açabiliriz.

Hedef ilk beş mi?

Burada yol ikiye ayrılıyor. Birinci yol Avustralya’yı yendiğimiz senaryo. Burada çeyrek finalde yolumuza Belçika çıkıyor. İki hazırlık maçında bir galibiyet ve bir mağlubiyetimiz var onlara karşı. Çok yetenekli ve iyi bir takım. Ama net yenemeyeceğiz gibi bir söylemde bulunamayız.

Ikinci yol grup ikincisi olup yüksek ihtimalle Kore veya Yunanistan ile ikinci tur maçına çıktığımız senaryo. Çeyrek finale kalmamız bu iki rakibe karşı daha olası. Tabii ki aklımızdan 2017 Avrupa Şampiyonası çeyrek finalinde Yunanistan’a karşı yaşadıklarımızı çıkarmamız lazım. Ama çeyrek finalde rakip ABD. Yarı final yolu kapalı diyebiliriz. Sonrası elenenlere göre şekillenir.

Ama çeyrek finale kalmak bu takım için beklediğimiz senaryo. İlk beş hatta ilk altı önemli başarı. İlk beş üstü ise büyük başarı olarak kabul edilebilir.

Favori yine, her zamanki gibi ABD

Fiziksel özellikleri, oyuncu havuzu vb. sebepler…  Açık ara 2018 FIBA Dünya Kupası’nın en büyük favorisi ABD. Katılan 16 takımın tamamı için geçerli, ABD’nin 10 sayının altında farkla kazandığı maç olursa rakibini tebrik edebilirsiniz. Maya Moore’un kadroda olmadığı ABD kadrosuna Diana Taurasi ve Sue Bird liderlik edecekler. Britney Griner, Elena Della Donne, son WNBA MVP’si Breanna Stewart, Nneka Ogwumike, Tina Charles yaz yaz bitmeyen 12 kişilik tüm kadro.

İspanya, Fransa ve Avustralya üçlüsü ise ABD’nin hata yapmasını bekleyecek. Son yıllarda çıkış yapan Kanada da bu üçlünün içinde yer alacağını ispatlamaya çalışacağı bir kupa geçirebilir.

Şampiyonanın diğer dikkat çeken takımları milli takımımızla beraber Belçika ve Japonya. Takımlar büyük sürprizlerle karşılaşmadıkları takdirde. Ilk sekizde bu yazdığımız sekiz takımdan oluşacağını düşünüyoruz.

 

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir