image-17Gençler Avrupa Şampiyonası’nda artık yarı final günü. Günün ilk yarı final maçında Litvanya ile Almanya karşı karşıya gelecek. Daha sonrasında da İtalya ile Fransa finale çıkmak için kozlarını paylaşacak.

Gençler Avrupa Şampiyonası’nda dün çeyrek final maçları oynandı. Oynanan çeyrek final maçlarının bir önemi daha vardı. O da bu maçlardan galip ayrılacak olan takımların U19 Dünya Şampiyonası biletini alacak olmasıydı. İlk çeyrek final maçında Almanya ile İspanya kozlarını paylaştı. Favori olan taraf Almanya’ydı. Ancak maça İspanya oldukça iyi başladı. İlk çeyrekte Panzerleri çok iyi sıkıştıran Boğalar, iyi bir ivme yakaladı. Ancak dakikalar ilerledikçe Almanya maça ağırlığını koydu ve adını yarı finale yazdırdı. İkinci çeyrek final müsabakası ise filmlere konu olacak cinstendi. Rusya, Sırbistan’ı gruplarda altına almayı başarmıştı ve Fransa’nın ardından çeyrek finale yükselmişti. Bu maça da oldukça motive çıktılar. Ancak maç içinde Litvanya, istediği sayı farkını yakaladı ve son çeyreğe 12 sayı önde girdi. Ruslar ise son 10 dakikada inanılmaz bir geri dönüş yaptı. Sahaya çok iyi karakter koyan Ruslar, maçın son pozisyonuna iki sayı farkla önde girdi. Ancak bu dakikada da Arnas Velicka sahne aldı. 1999 doğumlu oyun kurucu, inanılmaz bir son saniye basketi ile takımına yarı finali getirdi. Ruslar başarıyı sonuna kadar hak etse de Arnas Velicka’yı durduramadı.

image-15Üçüncü çeyrek final maçında ise İtalya, Finlandiya ile karşı karşıya geldi. Kağıt üzerinde İtalya’nın kolay kazanacağını düşünenler yanıldılar. Finlandiya sahaya çok iyi karakter koydu ve Edon Maxhuni’nin önderliğinde Azzurileri çok iyi kovaladılar. Ancak İtalyanlar tecrübeleriyle adlarını yarı finale yazdırdı. Son maç ise herkesin beklediği bir müsabakaydı. Fransa’nın rakibi Bosna Hersek idi. Bir nevi erken final olarak nitelendirilen müsabaka, beklenildiği kadar çekişmeli geçmedi. Fransızlar, atletizmleriyle hücum ribaundlarında maçı domine ettiler ve sahadan 75-61 galip ayrıldılar.

Bugün itibariyle de artık yarı final mücadeleleri oynanacak. Günün ilk yarı final maçı saat 18:30’da. Tadas Sedekerskis önderliğinde buralara kadar gelen Litvanya, yetenekli oyuncularıyla dikkat çeken Almanya ile kozlarını paylaşacak. Daha sonrasında ise Fransızlar sahne alıyor. Horozlar, finale çıkmak için Azzurileri geçmek zorunda. Bu müsabaka da saat 20:45’te başlayacak ve maçlar FIBA Youtube’den naklen yayınlanacak.

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir