Slovakya’da bugün başlayan U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda perdeyi Almanya karşısındaki müsabakayla açan Genç Milli Takımı sahadan 70-61 galip ayrıldı.

İlk çeyrekte Almanya’ya kalitesini kabul ettiren Türkiye, pota altında Berke Atar’ın etkili performansıyla ilk çeyreği 26-19 üstün bitirdi. Erkin Şenel ve Şehmus Hazer’in de dışarıdan iyi katkılar verdiği ilk çeyreğin ardından ikinci çeyrek aynı şekilde cereyan etmedi. Atar’ın iki faul almasıyla pota altında oluşan boşluğu kapatamayan Türkiye’de düşen şut yüzdesi farkın kapanmasına yol açtı. Hendrik Drescher ve Marco Hollersbacher’ın önderliğinde rüzgarı arkasına alan Almanya devre arasına 33-33‘lük eşitlikle gitmeyi bildi.

Hücumdaki sıkıntılarımız üçüncü çeyreğe de taşındı. Savunma ribaundlarındaki agresifliğimizin karşı sahaya geçişi kolaylaştırması ve Yiğitcan Saybir’in ekstra sayılarıyla 25. dakikada skor 42-35‘e geldi. Bu andan sonra aldığı molayla birlikte kıpırdanan Almanya, pota altında kolay basketlere geçit vermedi. Tempoyu düşürerek oyunu dengeye getiren Panzerler son çeyreğe de 47-46 önde girdi.

Karar çeyreğinde ise savunmasını sertleştiren Milliler, gösterdiği bu reaksiyonun karşılığını Almanya’nın hücumlarının tıkanmasıyla aldı. Bu noktada kısalarının yönlendiriciliğiyle düzenlerini kaybetmeyen Türkiye, Erkin Şenel’in kritik üçlükleri ve Mert Akay’ın momentumu tutan basketleriyle 70-61‘lik galibiyete uzandı.

Erkin Şenel’in 16 sayı, 6 ribaund, 2 top çalmalık performansıyla birlikte Berke Atar’ın kaydettiği 12 sayı, 10 ribaund, 3 asist, 1 top çalma galibiyeti getirdi.

Almanya cephesinde ise Marco Hollersbacher’ın 10 sayı, 10 ribaundluk oyunu sonucu değiştirmedi.

Gruptaki ikinci maçta Türkiye yarın 14:30’da turnuvanın güçlü ekibi Rusya ile kozlarını paylaşacak.

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

1 Comments

  1. Basket lordu - 29/07/2017

    Yiğitcan saybir 17 sayı 5 rib. 2 asist ile takımın en fazla sayı atan oyuncu oldu

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir