7DAYS EuroCup’ta Top 16 aşaması bu hafta oynanacak karşılaşmalarla sona eriyor. E Grubu’nda haftaya bir galibiyet ve dört mağlubiyetle giren Galatasaray Odeabank ile ALBA Berlin, Sinan Erdem Spor Salonu’nda kozlarını paylaştılar. Almanya’daki mücadele ALBA’nın 95-62’lik üstünlüğüyle sonuçlanmıştı. Sekizli Final iddiası bulunmayan iki takımın bu akşamki kapışmasındaysa gülen taraf, uzatma sonunda üstünlük yakalayan ALBA Berlin oldu.

 

Galatasaray Odeabank’ın ilk beşi: Adas Juskevicius, Alex Renfroe, Dwight Hardy, DaJuan Summers, Richard Hendrix

ALBA Berlin’in ilk beşi: Peyton Siva, Joshiko Saibou, Marius Grigonis, Luke Sikma, Dennis Clifford

Karşılaşmaya 0-5’lik seriyle başladı ALBA. Clifford’ın pota altını fiziksel avantajıyla karıştırmasından güç alıp, potaya agresif şekilde atak eden konuk ekip çeyreğin orta bölümündeki 9-2’lik serisiyle 10-18 öne geçti ve Galatasaray molasına bu skorla gidildi. Mola dönüşü Ege Arar’ın devrilerek dışarıyı beslediği pozisyonlardan üç sayılarla dönen Galatasaray farkı kapatıp, ilk çeyreği 18-21 geride bitirdi.

İkinci çeyreğe art arda üçlüklerle başlandı ve üstünlük 23-21 ile Galatasaray’a geçti 11. dakikada. Spencer Butterfield’ın topsuz koşularıyla dengesi bozulan savunmayı ikili oyun çıkışlarında potaya giden kısalar, Butterfield’a giden paslarla zorlamaya devam etti. Buradan gelen üç üçlük, tempoyu artırmakta olan Galatasaray’a karşı Alman ekibini maçta tuttu. ALBA’nın çeyreğin ilk yarısında topu yere vuran oyuncu eksiği yaşadı. Bunun yanında çember etrafından bitirme yüzdesinin Richard Hendrix’in başarılı çember savunmasının etkisiyle düşmesi, ev sahibinin savunma ribaundu sonrası hızlı çıkmasına olanak verdi ve sarı kırmızılı ekibin skor üstünlüğü 17. dakikanın başında devam etti. (34-29)

Marius Grigonis hücumda üretim sıkıntısı çeken ALBA’nın çilingiri oldu. Sıkça faul çizgisine giden Litvanyalı forvetin katkıları skoru kısa süre içinde 34-34‘e getirdi. Kalan bölümde savunmada canlı top kayıpları çıkarttıran konuk ekip Saibou’nun hızlı hücum basketleriyle devre arasına 39-45 önde girdi.

@GSBasketbol

@GSBasketbol

İkinci yarıya Hendrix’in içeriden dağıttığı paslarla başlayan Gaatasaray, bir buçuk dakika içinde farkı iki sayıya kadar çekti. (47-49) Bu andan sonra boyalı alandaki fizik avantajına yüklenen ALBA’da Luke Sikma-Dennis Clifford ikilisinin kah dribbling üstü kah sırtı dönük hücumlarla etkinlik göstermesi, Almanya temsilcisini çeyreğin genelinde önde tuttu. Son beş dakikada yapılan top kayıpları ve hatalar oyunun seyir zevkini düşürürken, Peyton Siva’nın son saniye basketi çeyreğin skorunu belirledi. (64-71)

Karar çeyreğinde ortaya daha enerjik bir oyun ortaya koyan ALBA’da Spencer Butterfield, Luke Sikma, Dennis Clifford gibi isimler ilk hattı yenilmiş Galatasaray savunmasına karşı üstünlüğü korudu ilk bölümde. Bitime 04:54 kala 72-81 öndeydi konuk ekip. Bu andan sonraki yaklaşık iki dakikada Hendrix’in önderliğinde direnen Galatasaray, savunma kaynaklı sayılarla 81-81‘lik beraberliği buldu ve daha sonra Hardy’nin basketiyle öne de geçti. (83-81) Hücum ribaundlarını zorlayan ve bu alanda maç boyunca başarılı olan ALBA karşısında Hardy’nin turnikesiyle 40. dakikaya 85-83 önde girdi sarı kırmızılılar. Hardy’nin son hücumda kaçan şutu maçı 85-85 ile uzatmaya götürdü.

Uzatma periyodunda da çekişme tüm sertliğiyle devam ederken, Peyton Siva’nın 39 saniye kala attığı turnike skoru 92-96‘ya taşıdı. Konuk ekip sahadan 92-97 galip ayrıldı.


Maçın detaylı istatistikleri için: EuroLeague Resmi Sitesi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir