Geri2 of 2İleri

Furkan Aldemir: ”Türkiye hiçbir zaman pes etmedi; bu bizi oyunda tutuyor” | TB ÖZEL

Genç oyunculara değindin. /Ömer Faruk Yurtvesen ve Berke Atar/ gelecekti iki uzunumuz. Şu an U20 turnuvasında oynuyorlar. Bir gözünüzde orada olmalı.

– ”Tabii takip edebildiğimiz kadar takip ediyoruz. Çünkü biz de o aşamalardan geçtik. Onların neler yaşadığını çok iyi biliyoruz. Ülkemiz ve onlar adına çok önemli bir turnuva. İyi bir kadro olduğunu da düşünüyorum, iyi oyuncular var. İnşallah oradan hazır dönerler. Buraya da en iyi katkıyı sağlarlar. Bir yandan dualarımız ve desteğimiz onlarla.”

Grubumuzda Rusya, Letonya ve Sırbistan gibi önemli basketbol ülkeleri var. Çok kolay bir grup olduğunu söyleyemeyiz. Çoğu takımın yıldızları geldi. Bizim adımıza EuroBasket 2015’te oynayan oyuncuların büyük bir kısmının burada olması avantaj olabilir mi? Kulüplerden de birbirinizi tanıyorsunuz. Büyük takımlara karşı bu tanışkanlık yarar sağlayacak mı?

”Birlikte oynamayı bilmek önemli bir şey. Sonuçta daha önce turnuvalarda da beraber oynayan oyuncularız. Bu bizim için uyum sürecini daha kolaylaştıracak fakat diğer takımlar da öyle. Açıkcası kim daha iyi mücadele ederse, kim daha çok isterse sahada kazanan o olacak. Kadrolar kağıt üzerinde değişken olabilir. Bizim avantajımız kendi sahamızda oynayacak olmamız olacak. Onun dışında dediğim gibi birbirimizi tanıyoruz. İnşallah turnuvaya güzel bir şekilde başlayıp karşımızdaki rakibe bakmadan en iyi mücadeleyi vererek, basamakları çıkar gibi en güzel şekilde finale çıkacağımıza inanıyorum.”

tbf.org

tbf.org

Perdeden sonra ikili oyunla hızlı devrilen uzunlar, baskılı ön ve arka alan savunmasıyla Türkiye genelde böyle öne çıkan bir basketbol ekolü oldu. Hücumda 90-100 sayı atamasak da savunmada çok etkili olan bir ülkeyiz. Şu an bir jenerasyon boşluğundayız. Alttan bir altın jenerasyon geliyor. Bu boşlukta bir basketbol ekolü olmanın Türkiye’yi bir üst kısımda tutacağını düşünüyor musun?

”Jenerasyon geçişi var tabii ki fakat mücadele eden, iyi oyuncular var. Sonuçta Türkiye her zaman pes etmeyen bir takım oldu. Skora bakmadan pes etmemeye çalışıyoruz. Bunu yapmak bizi üst seviyelerde tutuyor. Daha önceki turnuvalara baktığımızda hiç mücadeleyi bırakmadan sonuna kadar oynayan bir takım izlettik. Bu değişiklikte de eksiklik olmayacağını düşünüyorum. Yeni bir takım kuruluyor. Geçiş jenerasyonunu da iyi bir şekilde devam ettirmek istiyoruz. Dediğiniz gibi gelen genç oyuncular var. Ligde oynadığımız süreler de çok önemli. Savunmanın öne çıkması da biraz ligde aldığımız rollerden dolayı. Türk oyuncular daha çok savunmaya yönelik roller alıyorlar. Biz savunma ve hücumda görevimizi yaparak üst seviyelerde kalacağımıza inanıyorum.”

 

Geri2 of 2İleri

Furkan Aldemir: ”Türkiye hiçbir zaman pes etmedi; bu bizi oyunda tutuyor” | TB ÖZEL

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir