Geri1 of 2İleri

Furkan Aldemir: ”Türkiye hiçbir zaman pes etmedi; bu bizi oyunda tutuyor” | TB ÖZEL

Bir grup aşaması ve finalleri Türkiye’de düzenlenecek EuroBasket 2017 öncesi hazırlıklarını sürdüren Ay-Yıldızlı ekipte Furkan Aldemir, TrendBasket’e özel bir röportaj verdi.

Uzun bir süre sonra Türkiye’de bir turnuva oluyor. 16 sene sonra hem grup aşaması ve final aşamasında ev sahibiyiz. Türkiye’de Avrupa Şampiyonası oynayacak jenerasyonun içine denk geldin. Bu konuyla ilgili ne hissediyorsun?

”Açıkcası mutluyum çünkü ülke ve takım olarak kendi seyircimizin önünde daha iyi oynuyoruz. Bunu daha önceki turnuvalarda kanıtladık. Gerek Avrupa, gerek Dünya Şampiyonası olsun. Seyircimizin desteğiyle daha iyi sonuçlar elde ettik. Bu nedenden dolayı mutluyum. Bu sezon yeni bir jenerasyon ve yeni kurulan bir takım var. Takımın bir alışma süresi olacak. Bunu en iyi şekilde atlatmak istiyoruz. Bununla beraber ekstra bir desteğe ihtiyacımız olacaktı. Turnuvanın da burada olması olumlu oldu.”

Darüşşafaka’nın geçen seneki kalabalık rotasyonunda fazla süre alamadın. Zizic ve Moerman’ın arkasında kaldın. Çok fazla süre alamanın milli takımda sıkıntı yaratacağını düşünüyor musun? Fazla bir kondisyon elde edemeden burada oynamak zor gelecek mi?

”Sezon içinde süre alamasak dahi kendimizi hazır tutmak istiyoruz, gerek antrenmanlarda gerek fiziksel olarak. Takım arkadaşlarım da öyle. Dediğiniz gibi zaman zaman süre alamadığımız vakitler oluyor. Tabii bizim için iyi bir şey değil, belli bir ritmin dışına çıkıyorsunuz. Milli takımın belli bir hazırlık süreci var. Bu sürecin uzun olması bizim için daha iyi ve daha önemli. Sakatlık olmadan atlatmamız gerekiyor. İnşallah bu süreci İtalya ve burada yaptığımız antrenmanlar ve yaptığımız maçlarla aşmak istiyoruz. Takım içindeki uyumu arttırıp bu dezanvatajı da üstümüzden atarak milli takım adına en iyisini yapmak istiyoruz.”

Furkan Aldemir

TrendBasket / Mert İşleyen

Ömer Aşık’ın tehlikeli bir hastalığı, Semih Erden’in ise bir sakatlığı vardı. Beş numarada sağlıklı bir tercihimiz yok. Sen burada neredeyse tek sağlıklı uzunsun. Bu durum sana bir baskı oluşturacak mı?

”Ömer abinin nasıl geleceğini bilmiyorum fakat Semih ile daha önce de birlikte oynadım. Çok iyi tanıyorum, o da bu sakatlık sürecini antrenmanlarla devam ettirdi. Kendisinin hazır olduğunu düşünüyorum. Onun dışında genç arkadaşlarımız var. Onlarda çok istekli ve hazırlar. Bana görev verilirse elimden geleni yapmaya çalışacağım. Sezon içinde sağlıklı kalmaya çalıştım. Burada da sağlıklı devam edersem milli takım için sonuna kadar savaşacağız. Dediğim gibi diğer takım arkadaşlarımın da hazır olduğunu düşünüyorum. Belli handikaplarımız var fakat bunların üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Ömer abinin durumunu bilmiyorum dediğim gibi. Diğer takım arkadaşlarım ile beraber, aynı pozisyonda bulunduğum arkadaşlarım ile beraber milli takım için en iyisini yapacağımza inanıyorum.”

Geri1 of 2İleri

Furkan Aldemir: ”Türkiye hiçbir zaman pes etmedi; bu bizi oyunda tutuyor” | TB ÖZEL

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir