2017 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın son gününde şampiyonluk mücadelesi veren iki iddialı ekip Sırbistan ve İspanya karşı karşıya geldi. Kıyasıya bir performansa tanık olunan karşılaşmada ikinci yarıdaki etkili oyunuyla skorda öne geçen Sırbistan, 74-62’lik skorla şampiyonluğa ulaştı.

Hava atışı ile başlayan mücadelede ilk sayılar Sırp formalı Marjanovic’ten gelirken çeyreğin genelinde skor üstünlüğünü ele alan İspanya, Carrasco’nun bulduğu üçlükle beraber iyi bir takım oyunu ortaya koymaya başladı. Hemen hemen sahada yer alan her oyuncusundan skor katkısı elde eden İspanya’nın karşısında yıldız oyuncusu Pecarski ile son dakikalara doğru serbest atış çizgisinden önemli katkı alan Sırbistan, çeyreği 18-11 geride tamamladı.

İlk on dakikalık bölümde arkasına aldığı rüzgara ivme kazandıran İspanyollar ikinci çeyreğe hızlı başlayarak farkı çift hanelere çıkarırken tepki vermek isteyen Sırplarda Matic’ten gelen üçlük yeni bir seri başlattı. Devrenin sonuna üç dakika kala geriden gelip iyi bir ritim yakalayan Sırbistan, öne geçme şansını kullanamadı ve devre 29-28 İspanya üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci yarıya soyunma odasına umutla giren Sırbistan, rakibine ne olduğunu anlayabilecek vakit tanımadan üst üste bulduğu sayılarla başladı ve bir anda skor üstünlüğünü ele geçirdi. Çeyreğin ortalarına doğru iki ekip de karşılıklı sayılar elde ederken Sırbistan’ın koruduğu altı sayılık fark Tadic’in bulduğu üçlükle dokuza çıktı ve final periyoduna 49-40 Sırbistan üstünlüğü ile gidildi.

Şampiyonluğa giden son on dakikada İspanyol ekip ne kadar tepki vermek istese de rakibinin sertliği karşısında hata yapmayan Sırplar, iyi oyunun devam ettirerek farkı çift hanelere çıkardı. Son dakikaya girilirken fark tek hanelere inse de yeterli performansı gösteremeyen İspanya, parkeden 74-62 mağlup ayrıldı ve bu sonuçla Sırbistan, 2017 U18 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın şampiyonu oldu!

Dilasa Karakaya

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir