Fenerbahçe Doğuş, Turkish Airlines EuroLeague’deki 22. maçında Almanya temsilcisi Brose Bamberg’i Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda konuk etti. Brose Bamberg’de omuz ameliyatı geçiren Andrea Trinchieri’nin yerine asistan koçlardan Ilias Kantzouris maça başantrenör olarak çıktı.

Karşılaşmanın çok büyük bölümünde Brose Bamberg’i aksiyon dışı bırakma fırsatları yakalayan Fenerbahçe Doğuş, bir ileri iki geri şeklinde ilerlese de galibiyete ulaşmayı başardı. Almanya temsilcisini 77-69 mağlup eden sarı lacivertliler, organizasyondaki 15. galibiyetini elde etti. Brose Bamberg ise deplasmandaki kötü grafiğini sürdürürken toplamda sekiz galibiyette kaldı.

Sarı lacivertli ekip müsabakanın ilk çeyreğinde şahane bir savunma performansı sergiledi. İkili oyunların ardından çembere atak eden Brose Bamberg kısalarına alan bırakmayan temsilcimiz, yardım savunmalarında da zamanlama hatası yapmadı. Perimetre oyuncuları geçilse bile aksiyonun devamında merkezi çok doğru biçimde kapatan Fenerbahçe Doğuş, başta Ricky Hickman olmak üzere Brose Bamberg takımını top kayıplarına zorladı.

Bu on dakikalık bölümün son üç dakikasında ise işin rengi biraz değişti. Maodo Lo ve Daniel Hackett ile daha delici bir takım hüviyeti kazanan Brose Bamberg hücumda üretim etkinliğini yukarı çekmeyi başardı. Son aralıktaki olumlu ivmelenmeyi Hackett’ın son hücumda bulduğu basketle taçlandıran Alman ekibi, çok kötü başladığı maçta ilk çeyreği, nispeten kabul edilebilir bir skor ile, 16-13 geride kapattı.

Fenerbahçe Doğuş (@FBBasketbol)

Fenerbahçe Doğuş (@FBBasketbol)

Brose Bamberg karşılaşmanın ikinci çeyreğine ilk çeyrekte bıraktığı yerden başladı. Dejan Musli’i alçak post tercihlerinde doğru besleyen Almanya temsilcisi, Daniel Hackett’ın skorer oyununun da göz ardı edilemez katkısıyla akışa ortak oldu. Ribaund kontrolünde sorun yaşayan Fenerbahçe Doğuş, Brose Bamberg’in hücum ribaundlarındaki etkinliğini Jan Vesely-Nicolo Melli ikilisiyle dizginlemeyi başarınca işin rengi değişti. Artan top kullanım adediyle birlikte daha verimli hücum etmeye başlayan sarı lacivertliler aradaki sayı farkını çift hanelere taşıdı. (39-27)

Bir kısa (Kostas Sloukas) ve üç forvet nitelikli oyuncu ile oynadığı ilk yarının son aralığında aksiyonda tam hakimiyet sağlayan sarı lacivertliler soyunma odasına 42-32 önde gitti. Zeljko Obradovic’in ekibinde Vesely devreyi 14 sayı, 6 ribaund, 20 verimlilik puanı ile tamamladı.

Üçüncü çeyreğin hikayesi ilk çeyreğin başındaki dominant Fenerbahçe Doğuş başlangıcına çok benzer şekilde ilerledi. Hücumda alan paylaşımını daha doğru yapan ve Brose Bamberg’in özellikle Daniel Hackett ekseninde ürettiği bireysel tehditleri sınırlandıran sarı lacivertliler aradaki sayı farkını açtı. Jan Vesely’nin aksiyonun her iki tarafında sergilediği başarılı performans ise bu on dakikalık bölümün öne çıkan unsurlarından biri oldu. Çek oyuncunun parkede yer aldığı bölümlerde daha agresif bir çember müdaafası yapan Zeljko Obradovic’in ekibi oyun ilerleyişini rahat bir biçimde devam ettirdi.

Bobby Dixon’ın forvetten kaydettiği üç sayılık basket neticesinde skoru 60-45’e getiren Fenerbahçe Doğuş, çeyreğin son aralığında şut saatini iyi kullanamadı. Hücumda düşen verimlilik neticesinde sarı lacivertliler final çeyreğine 61-48 önde girdi.

Fenerbahçe Doğuş (@FBBasketbol)

Fenerbahçe Doğuş (@FBBasketbol)

Müsabakanın son çeyreğine Brose Bamberg, yüksek dozdaki ön alan baskısı sonucu top kaybıyla başladı. Maçın diğer bölümlerinde de olduğu gibi bir türlü tam olarak vites arttıramayan sarı lacivertliler oyundaki geçici dominantlığını yine yitirdi. Zeljko Obradovic’in mola ile müdahalesinin ardından yeniden toparlanan Fenerbahçe Doğuş, Jan Vesely liderliğinde oyun üstünlüğünü rakibine kabul ettirmeyi bildi. (74-62)

Final çeyreğinin son aralığında da molanın ardından yakalanan ivmeyi muhafaza eden Fenerbahçe Doğuş karşılaşmadan 77-69 galip ayrılarak Turkish Airlines EuroLeague’deki 15. galibiyetini elde etti. Almanya temsilcisi Brose Bamberg ise bu yenilgiyle birlikte sekiz galibiyette kaldı.

Resmi istatistik servisi | Fenerbahçe Doğuş – Brose Bamberg

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir