THY EuroLeague’de yarın başlayacak olan Final Four öncesi organizasyonun açılış toplantısı, Fan Zone olarak seçilen Kalemegdan Kalesi‘nde yapıldı.

Final Four’a kalan takımların katılımcılarının ve EuroLeague yönetiminin katıldığı açılış toplantısında Fenerbahçe Doğuş adına koç Zeljko Obradovic ve İtalyan forvet Gigi Datome katılırken; Zalgiris Kaunas adına koç Sarunas Jasikevicius ve veteran uzun Paulius Jankunas katıldı. CSKA Moskova tarafında ise koç Dimitris Itoudis ve yıldız oyun kurucu Sergio Rodriguez toplantıda yer alırken, Real Madrid adına koç Pablo Laso ve genç yıldız Luka Doncic toplantıya katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını EuroLeague CEO’su Jordi Bertomeu yaptı. Bertomeu’nun sözleri şöyleydi:

“Dört takımımızı da tebrik ediyorum. Gittikçe buraya gelmek zorlaşıyor. İstanbul’da Final Four’u düzenlenen yeni sistemin ilk sezonunda kafamızda soru işaretleri vardı fakat ikinci sezon sonunda bu sistemin çok uygun olduğuna karar verdik. Sonunda bu organizasyonu Belgrad’da yapıyoruz. EuroLeague’de son derece başarılı bir formata geçtiğimizi gördük. Tüm kıtalarda maçlar canlı yayınlandı. Final Four’da Belgrad, daha önce görülmemiş şekilde basketbol patlaması yaşayacak.”

Son şampiyon Fenerbahçe Doğuş’un koçu Zeljko Obradovic ise şu ifadeleri kullandı:

“Benim için Belgrad’da olmak çok özel bir durum. Bu maceranın sadece beş gün sürecek olmasına üzülüyorum. Böyle bir fırsatı yakaladığım için mutluyum. Pablo, Saras ve Itoudis ile zaten dün akşamdan itibaren birlikte keyifli vakit geçirmeye başladık. Çok kolay değil ama belki bu akşam da bir yerlere çıkarız diye düşünüyorum. Bakalım yarın ne olacak? Dediğim gibi burada yer almaktan çok mutluyum. Final Four’a kalmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Saras’ın ne kadar çalışkan olduğunu biliyorum. Burada dostlarımı Belgrad’da görmekten gerçekten çok mutluyum. Ben 10. şampiyonluğumu düşünmüyorum, sadece yarın oynayacağım Zalgiris maçını düşünüyorum. Salonda müthiş bir atmosfer olacaktır.”

Fenerbahçe Doğuş’un İtalyan forveti Gigi Datome’nin cümleleri ise şöyleydi:

“Geçen sezon bizim için olağanüstüydü. O duyguları yeniden yaşamak istiyorum. Her Final Four kendi içinde özellikler taşır. Her Final Four’da başka deneyim kazanıyorsunuz. Maç içindeki her topun değerli olduğunu öğreniyorsunuz. Buraya son derece hazır bir şekilde geldik. Taraftarımız, başarımızın büyük bir parçası. Bize güven duyuyor olmalarından çok mutluyum. Aylar öncesinde biletlerini aldılar. Salonda çok fazla ses çıkacaktır. Oluşturacakları muhteşem ortam bize büyük yardımcı olacaktır. Niçin herkes sakalıma taktı, bilmiyorum. Herkes bu soruyu soruyor. Belki bunu bir basın mensubu yapmak ister ama bunun da bir anlamı olmaz.”

Herkesi şaşırtarak Final Four’a kalan Zalgiris Kaunas koçu Sarunas Jasikevicius ise şu şekilde konuştu:

“Burada olmaktan çok mutluyuz. Son şampiyona oynamak çok zor olacak. Hazır olup güzel bir basketbol oynamak istiyoruz. Final Four’da Obradovic’e karşı oynuyorsanız, bu muhteşem bir başarıdır. Eminim ki Fenerbahçe çok iyi oynayacaktır. Biz de hazırız ve en iyi oyunumuzu oynamaya çalışacağız. Her gün performansımızı artırmaya çalıştık. En önemli kilit noktalardan birisi maç maç düşünmek. Bizim takım olarak yaklaşımımız bu. Sadece yarın oynayacağımız Fenerbahçe maçını düşünüyoruz ve Fenerbahçe Doğuş karşısında sürpriz yapmak istiyoruz.”

Zalgiris Kaunas’ın kaptanı ve veteran uzun Paulius Jankunas ise şu cümleleri kullandı:

“Burada olmak benim ve takım arkadaşlarım için büyük bir keyif. Memleketimin takımı olan Zalgiris forması ile burada yer aldığım için çok mutluyum. “

Şampiyonluğun favorileri arasında gösterilen CSKA Moskova’da koç Dimitris Itoudis ise şöyle konuştu:

“Biz, karakterimizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Hines ve De Colo olmadan playoff oynadık. Daha güçlü bir takım olarak ayağa kalktık. Süre alan oyuncularım takıma ciddi destek oldular. Daha güçlü bir takım olduk ve iyi bir dayanışmamız oldu. Takımım büyük bir karakter ortaya koyacaktır.”

CSKA Moskova’nın yıldız oyun kurucusu Sergio Rodriguez ise şunları söyledi:

“Eski takımıma karşı oynayacağım için çok özel duygular hissediyorum. Sezon başında koyduğumuz hedefimize ulaşmak için en iyi oyunlarımızı ortaya koyacağız.”

Zor bir sezona rağmen Final Four’da boy göstermeyi başaran Real Madrid’de ise koç Pablo Laso, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim için zor bir yıl oldu. Çok fazla sakatlık yaşadık. Artık Final Four’u daha fazla oyuncumuz oynayacak durumda. Burada olmaktan mutluyuz ve maça hazırız. Buraya gelmek önemli bir başarıdır. Şampiyonluktan sadece iki maç uzaktayız. Bir koç olarak takımımın performansından memnunum. Final Four’a hazırız.”

Real Madrid’in genç yıldızı Luka Doncic’in görüşleri ise şöyleydi:

“Burada olmak çok özel. Zorlu bir sezon geçirdik. Tabii ki EuroBasket’te mutlu sona ulaştıktan sonra EuroLeague’i de kazanmak benim için olağanüstü olur.”


Kaynak: euroleague.net

Yunus Emre Ak

Gmail: yunusemreak74.yea@gmail.com Twitter: @namidigerwhite

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir