Sırbistan ile Slovenya arasında oynanan EuroBasket2017 final maçı izleyenlerin adeta nefesini kesti. Yüksek tempoda oynanan maçta 93-85 skorla sahadan galip ayrıldı ve Avrupa’nın en büyüğü oldu!

Final maçı çok yüksek tempoyla başladı. Maçın ilk dakikalarında ekipler birbirlerini tarttı. Bu sürede Slovenya adına asistler Dragic’ten sayılar Muric’ten gelirken, Sırbistan adına asistler Bogdanovic, sayılar Kuzmic’ten geliyordu. Oyunu hızlı tempoda oynamak isteyen ve dış şuta çok güvenen Slovenya’nın aksine oyunu yavaş tempoda ve boyalı alanda oynamak isteyen Sırbistan sahadaydı. Bogdanovic sahayı yönetirken, Doncic dış şutları denemekten vazgeçmiyordu. Marjanovic’le ritim bulan Sırbistan, 16-13 önde geçti. Çeyrek sonunda karşılıklı basketler geldi ve ilk çeyrek sonunda Sırbistan’ın 22-20‘lik üstünlüğü bulunuyordu.

İkinci çeyrekte bambaşka bir basketbol oynandı. Çeyreğin hemen başında Randolph üç serbest atışı sayıya çevirip, ardından topu çalıp Dragic’e asist yapınca Slovenya 5-0’lık seri buldu ve 25-22 öne geçti. Bogdanovic üçlüğüyle durumu eşitlese de, Randolph hemen yanıtı verdi ve Slovenya’yı öne geçirdi: 27-25 Ardından Bircevic ve Prepelic’ten gelen karşılıklı üçlüklerle durum 31-27‘ye geldi. Doncic’in tüm sahayı geçip smaç vurmasıyla durum 32-28 Slovenya lehineydi. Art arda altı sayı bulan Dragic, farkı çift hanelere çıkardı: 38-28 Macvan’ın sayılarıyla oyunda kalmaya çalışan Sırbistan, Dragic’i durduramıyordu. 31 yaşındaki oyuncu tarihe geçen bir performans sergiliyor, üçlükleri sıralıyordu: 43-32. Yıldız oyuncu bu çeyreğe tam 20 sayı sığdırdı. İlk yarının son bölümünde Bogdanovic ve Guduric sayılar üretince takımlar soyunma odasına 56-47‘lik skorla gittiler.

www.fiba.basketball

www.fiba.basketball

Üçüncü çeyreğin başında Dragic üçlüklerine devam etti ve skoru 59-47’ye getirdi. Bogdanovic takımının maçtan kopmasına izin vermek istemedi ve bireysel çabayla sayıyı buldu: 59-49 Tempoyu azaltan takımlar boyalı alandan sayılar bulmak isteyince Marjanovic ve Vidmar karşılıklı basketler buldu. Üçünçü çeyreğin bitimine altı dakika kala Dragic ve Micic’in karşılıklı basketleriyle skor 63-55 Slovenya’nın lehineydi. Macvan ve Bogdanovic ile sayılar bulan Sırbistan çeyreğin bitimine dört dakika kala farkı dörde indirdi: 63-59 Stimac’ın basketleriyle tek pozisyona inen farkı Randolph tekrar dörde çıkardı: 65-61 Çeyreğin kalanında takımlar karşılıklı basketler buldu ve karar çeyreğine girilirken skor 71-67 Slovenya lehineydi.

Karar çeyreğinin hemen başında Nikolic ve Blazic farkı sekiz sayıya çıkardı: 75-67 Milan Macvan’ın üçlüğüyle yanıt veren Sırbistan, Blazic’in sayılarına engel olamadı ve durum 77-70‘e geldi. Bogdanovic, Micic ve Lucic’in bulduğu sayılarla 6-0‘lık seri yakalayan Sırbistan, maça ortak oldu: 77-76 Savunmasını sertleştiren Sırbistan, Doncic’in yokluğunda Dragic’in yorgun olmasından iyi faydalandı ve maçta çok uzun bir süre sonra ilk kez öne geçti: 78-77 Prepelic bulduğu üçlükle Slovenya’yı öne geçirirken, Macvan skoru eşitledi: 80-80 Bogdanovic turnikeyle durumu 82-80 yaptı ancak Randolph iki serbest atıştan da yararlanarak durumu tekrar eşitledi: 82-82 Şampiyonu son üç dakika belirleyecekti. Slovenya adına Doncic ve Dragic kenardaydı. Ancak Prepelic, Vidmar ve Randolph yüreklerini ortaya koydu ve maç sonunda Slovenya üstün taraftı. Slovenya, sahadan 93-85 galip ayrıldı ve tarihinde ilk kez EuroBasket şampiyonu oldu.

Yunus Emre Demirkol

İletişim: demirkolyunusemre1@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir