Sezona Galatasaray Odeabank ile başlayan ancak devamında sarı kırmızılılar ile yolları ayrılan Erman Kunter, basketfaul.com web sitesine açıklamalarda bulundu.

Ağırlıklı olarak yabancı oyuncu sayısı ve maaş bütçeleri hakkında konuşan tecrübeli antrenörün açıklamalarından satır başlarını haber metninin devamında bulabilirsiniz.

“Türkiye’de üç milyon dolara kurulan bir takımı Avrupa’da aynı oyuncular ve belki daha iyi yerlilerle 1.5 milyon dolara kurmak mümkün. Oyuncular ve oyuncu menajerleri ya “Bu kulüp çok para veriyor, ya da “Bu kulüp verdiği sözleri yerine getiremiyor. Paramızın tamamını almakta zorlanabiliriz.” diye uçuyorlar. Türkiye’de piyasa böyle oluşunca yabancı oyuncular ligimize astronomik bedellerle geliyorlar.”

“Serbest piyasa kuralları içinde kulüplere “Neden şu oyuncuya bu parayı verdin?” diye sorulamaz ama kulüplerin bütçelerinin reel sayılar baz alınarak onaylanması ve bütçelerin şeffaf olması otomatik olarak rakamları daha makul seviyeye çekecektir. Ayrıca kulüpler artan maliyetlerden bu kadar şikayetçi iken ortak sorunları için bir araya gelebilmeli ama bu gelişme Türkiye için zor gözüküyor.”

“TBF bütçeleri onaylarken kulüp gelirlerinin belli yüzdelerinin altyapıya harcanmasını da sağlamalı. Yeni büyük oyuncular çıkarmak için her şey kulüplerde başlıyor. Bugün NBA’de en fazla oyuncu Fransa’dan, EuroLeague’de en fazla oyuncu Fransa’dan. Her sene üç dört Fransız oyuncu darft oluyor. Fransa Ligi’nde toplam oyuncu ve staff giderleri 24 milyon Euro. Yani Fenerbahçe kadar… Türkiye’nin çok daha fazla imkanları varken biz neden yetiştiremeyelim? Fazla sayıda üst düzey yerli oyuncu yetiştirebilirsek onların da maliyetleri arz-talep dengesine bağlı olarak düşer.”


Not: Açıklamaların tamamına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

1 Comments

  1. beyaz gölge - 22/03/2018

    O maalesef lig imajıyla ilgili değil,ülke imajıyla ilgili !

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir