Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman, Hürriyet Spor’dan Fatih Saboviç’e özel gündem yaratacak bazı açıklamalarda bulundu.

Ergin Ataman, Fenerbahçe’nin Anadolu Efes’i 100-74 mağlup ettiği maçın ardından Obradovic’in elini sıkmamasıyla ve Obradovic’in Banvit maçı sırasında Melih Mahmutoğlu ile yaşadığı ‘tokat’ olayı ile ilgili şunları söyledi:

“Türk basketbolunda saygı duyduğum ağabeylerimin hepsi bana iyi yaptığımı söyledi. Bir maçın ardından ilk kez Obradovic’in elini sıkmadım. Bugüne kadar çok maç kaybettim ben Obradovic’e. Artı, saygı da duyduğum bir karakter. Bana göre bu mesleğin içinde olan herkesin de saygı duyması gereken bir isim. Ama her mesleğin kendine göre yazılı olmayan etik kuralları vardır. Fakat ben eminim ki; maçın son saniyelerinde oyuncular el sıkmaya gidecekken kenardan bağırıp son topu kullanmak için oyuncularına faul yaptırması, büyük bir hırsla 100 sayı için çabalamaları… Obradovic gibi büyük bir hocaya bunu yakıştıramadım.

‘Kusura bakma derse iş tatlıya bağlanır’

Zeljko Obradovic bizim sahamızda tükürük olayını yaşadığında daha hemen akabinde sosyal medya hesabımdan yaptığım açıklamayı herkes biliyor. Bunun Obradovic’e ne kadar büyük bir saygısızlık olduğunu ve şuursuz taraftarların yaptığı şeyden ötürü ben özür dilediğimi hemen yarım saat, 1 saat sonra belirttim. Şimdi ben de diyorum ki; İnşallah Obradovic de… Bir mesaj bir telefon kadar ona yakınken, “Ya hata yaptım, o an gaza geldim taraftarın şeyiyle, kusura bakma” derse iş tatlıya bağlanır. Ama demezse o zaman pek elini sıkmayı düşünmüyorum.

‘Her iki tokat olayı da yanlış’

Obradovic’in yaşadığı ‘tokat’ olayının bir benzerini geçmişte kendisi de Göktürk Ural ile yaşayan Ataman, “Tokat olaylarının ikisi de yanlış.” dedi ve ekledi:

‘Her ne kadar oyuncuyu uyarıcı, motive edici bir olay olsa da yanlıştı. Nitekim de ben, o yanlışın bedelini ödedim. Fazlasıyla ödedim. Türkiye’de günlerce, sizin gazetenizin baş yazarları da dahil olmak üzere linç yedim. Bunun sonunda da TBF’den tarihin en ağır para cezasını aldım; 75 bin TL. Bundan 3 yıl önceki parayla… Şimdi Obradovic’in olayı da aynen benim olayım gibi… Tasvip edilecek bir olay değil ama maalesef basketbolun agresifliği içinde böyle şeyler olabiliyor.’

‘Sadece Ergin Ataman yaptığında mı sorun oluyor’

Bunları tasvip etmek mümkün değil. Burada, Obradovic’in yaptığı harekete bir şey söylemek bana düşmez ama yorumum şu olabilir; Ben kimsenin görmediği bir olayda linç edildim, üstelik 75 bin TL’lik para cezasına çarptırıldım. Burada TV’de, kamuoyu önünde gerçekleşen bir olayda, TBF, spor kamuoyu duyarsız kaldı. O zaman hep Ergin Ataman mı bir şey yaptığında bu Türkiye’de sorun oluyor? Yani sonuçta ben bu ülkenin yetiştirdiği bir hocayım. Ben hep buradayım. Tabii ki bizim misafirlere kapımız açık, büyük saygı duyuyoruz. Ama misafirperverliğin de bir sınırı var. Onun için beklerdim ki TBF de bu konuda bir şey yapsın, bir şey söylesin. O dönem neredeyse benim basketbol hocalığıma son verecek konuşmalar yapıldı.

‘Melih menajerleri beni aradı’

Bu çocuğun menajerlerinin olaydan hemen 1 gün sonra beni arayıp, “Çocuk Fenerbahçe’den ayrılmak istiyor. Efes’e alır mısın?” dedikleri, benim de, “Hayır. Kesinlikle. Böyle bir olaydan ötürü bir oyuncuyu almam. Ancak serbest kalırsa, serbest kaldığı gün normal bir oyuncu olarak düşünebilirim” dediğim ortada. Ben her şeyde açık ve netim. Burada demek bir olay var ki, bir olay var. Ama bu olay kapatılıyor. Ve diyorum ki aynı şeyi ben yapmış olsam ne olurdu? Ben buna üzülüyorum. Söz konusu durum Obradovic’in, Avrupa’nın 1 numarası olduğu gerçeğini değiştirmez. Ama kuralların, yönetmeliklerin, herkes için eşit olması gerektiğini düşünüyorum.”


Ergin Ataman’ın Hürriyet’ten Fatih Saboviç’e yaptığı açıklamaların tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Onur Çelikten

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir