THY EuroLeague’in 26. haftasında temsilcimiz Galatasaray Odeabank, Olympiakos deplasmanına konuk oldu. Bulduğu üçlüklerle ve etkili savunmasıyla 16 sayıya varan farkı kapatan Galatasaray Odeabank, Olympiakos’u deplasmanda 80-71’lik skorla mağlup etmeyi başardı.

Galatasaray Odeabank başantrenörü Ergin Ataman, maçın ardından açıklamalarda bulundu:

İlk çeyrek dışında harika bir oyun oynadık. O çeyreği dışarıda bırakırsak onları 20 sayı farkla yendik. Devre arasında soyunma odasındayken özellikle savunmada daha iyi olmamız gerektiğini konuştuk ve bunu başardık. İkinci çeyrekte çember altında kolay atış bulmalarını engelledik ki bunu maçtan önce de konuşmuştuk. İlk çeyreği kaçırdık ama sonra harika oynadık ve öz güven kazandık. Bu EuroLeague sezonu bizim için oldukça tuhaf geçiyor. Buraya iyi bir oyun oynamaya geldik ve hepsi bu. İlk çeyrekte berbat oynadık, sonrasında iyi oynamaya başladık ve ikinci yarıda bu maçı kazanma şansımızın olduğunu anladık. Galibiyeti aldık, bunun için oyuncularımı tebrik etmek istiyorum.

Tabii ki play-off şansımızı kaçırdığımız için maçların öncesinde motivasyonu sağlamak kolay olmuyor ve bence ilk çeyreğe kötü başlamamızın sebebi de bu. İlk çeyreğin ardından maçı izleyen herkes karşılaşmayı 30 ya da 40 sayı farkıyla kaybedeceğimizi düşünmüştür ama basketbol garip bir oyun. İlk çeyreğe başladığımız ilk beşin motivasyonunun düşük olduğunu gördüğümde diğer oyuncularımı sahaya sürdüm ve onlar vazgeçmediler. Bu da bize ikinci yarı için enerji verdi. Soyunma odasında bir EuroLeague maçı oynadığımı ve daha agresif oynamak zorunda olduğumuzu konuştuk.

İlk çeyrekteki en büyük hatamız, rakibimizin 12 hücum ribaundu aldığı ve bizim yalnızca 9 savunma ribaundu aldığımız boyalı alandaydı. Boyalı alan bakımından ikinci yarıya da iyi başlamadık aslında ama Tibor Pleiss’ı Alex Tyus ile değiştirdiğimizde orayı daha çok koruduk ve daha enerjiktik. Olympiakos’un pick-and-roll oyununa karşı iyi bir savunma yapmaya çalıştık. Özellikle Alex Tyus sayesinde ribaundları koruduk. Hücumda iyi alan paylaştık ve bu gece şanslıydık çünkü Olympiakos 2/20 ile üçlük atarken biz 10/16 üçlük isabeti bulduk. Oyunun kontrolünü elimize aldık ve bu, herkes için büyük bir sürprizdi ama iyi bir basketbol oynadık ve bizim için eğlenceli bir zaferdi.

İlknur Kara

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir