NBA Finalleri belki de NBA tarihinin en üzücü en acımasız yeri olmuştur. Normal sezon da oynanan 82 maç sonrasında Playoff’larda kazanılan 12 maç ve finalleri kaybedince gelen koca bir hiç duygusu.

 

Tarih ikincileri hatırlamaz. Tarihin en iyisi olma yolunda ilerleyen LeBron James’in üst üste 5. Finali olması bu konuda ayrı bir önem taşıyor ancak üst üste oynadığı 4 finalinin 2’sini kazanabilen 2’sinde ise adeta darmaduman olan LeBron’un işi her zamankinden daha zor. Doğup büyüdüğü şehir olan Cleveland’a bir şampiyonluk kazanmak için var gücü ile çalışan bir LeBron’u sahada göreceğimiz kesin ancak karşısında en az onun kadar insani boyutları zorlayan ligin en değerli oyuncusu olmuş görünüşü 16 yaşındaki bir çocuğa benzeyen ama çok canlar yakan bir isim var.

 

‘’ Ben bunu bitmemiş bir hikaye olarak görüyorum. ‘’

diyor LeBron, Cleveland ile tekrar finale çıkması hakkında. Olayı biraz dramatize edecek olursak şehrini kurtarmaya gelen bu adamın şu ana kadar gösterdiği performans hiç fena değil; 27.6 sayı, 10.4 ribaund, 8.3 asist.

 

Şimdi asıl konumuza gelelim; LeBron kim savunacak? Nasıl savunacak?

Sayı atabilirsiniz, asist yapabilirsiniz, ribaund alabilirsiniz ama bunların 2 veya 3 tanesini aynı anda muazzam bir şekilde yaparsanız sizi durdurmak oldukça güç olur. Atlanta’nın süpürülmesinin en önemli sebebi LeBron’u nasıl savunacaklarına karar verememesiydi. LeBron’un sayı atmasını engellemeye çalışırken pas kanallarını kapatmayı unutan veya pas kanallarını kapatırken LeBron’u savunamayan Atlanta Hawks’ın bunun üzerine yaşadığı sakatlıklar sezonu 60 galibiyet ile tamamlayan takımın süpürülmesine sebep oldu.

Golden State Warriors cephesinde LeBron’u kimin savunacağı konusunda öne çıkan isimler Draymond Green veya Andre Iguodala. Bu iki ismin de teke tek pozisyon da Bron’u savunamayacağını düşünürsek diğer isimlerden gelecek yardımın önemi serinin oynayış şeklini belirleyecek.

 

 

Ya biz Curry ile ne yapacağız?

Bu konuyu LeBron çok iyi özetliyor aslında; O benim gibi, durduramazsınız yani hiçbir şey.

Gece yatağa giren Cleveland tarafının aklına gelen bir numaralı soruyu sormuş bulunuyoruz. Curry nasıl duracak? Basketbolda dünyanın en zor işlerinden biri hareketli şutör adamı savunmak. Mesafe tanımadan atılan üçlüklerin yanı sıra mükemmel bir top kontrolü eklenince ortaya izlemesi keyif veren bir sahne çıkıyor. Curry’nin kendi başına topu getirip üçlük ile bitirdiği pozisyonların sayısı pas alıp attığı üçlüklerin sayısından daha az haliyle Curry’e gelen pas kanallarını kapatmak en iyi çözüm. Ancak Golden State’i bu kadar tehlikeli bir takım yapan özellik burada başlıyor; Curry’nin kötü şut attığı bir maçta her oyuncudan alınan katkı ile maç kazanma şansı ligin normal bir takımına göre daha fazla olduğu için iş sadece Curry’de bitmiyor takım koçu Steve Kerr’in Ezeli’den bile katkı aldığı bu dünya da Golden State’in kolay kolay en azından savaşmadan, zorlamadan maç kaybetmeye niyeti yok gibi.

 

Peki ya Klay Thompson?

Sadece şut olarak değil topu yere vurup dripling ile sayı atabilen oyuncunun önemi her zaman büyük olmuştur. Klay’ın son senelerde keşfedip ‘ben de yapabiliyormuşum’ dediği bu özellik Curry’e yardım etme ve günün birinde süperstar seviyesine ulaşma konusunda büyük etken. Şutların girmediği bölüm de yapılacak içeri drivelar ile hücumu büyük ölçüde açabilir ve takımını krizden kurtarabilir. Ancak Klay Thompson’ın kafasına aldığı darbe dolasıyla ilk maçlarda oynamama ihtimali hala sürüyor.

 

NBA Finallerinde ortaya çıkan yan parçalar?

NBA Finallerinin hepsinin bir hikayesi bir kahramanı vardır bazıları görünmez kahraman olurken bazıları da baş kahraman olur ve ödülü alır. Şüphesiz bu sene de final serisine damga vuracak görünmez kahramanlar çıkacaktır buna en yaktın isimler Golden State cephesinde Harrison Barnes, Draymond Green, yanı sıra Andre Iguodala’da bu yan parçalara aday. Cleveland Cavaliers’ta ise birini sakatlama pis işler yapma konusunda Matthew Dellavedova saha içi konularda ise New York’tan kopup gelen J.R Smith (Bunu söylemek biraz tuhaf) ve Curry üzerinde yapacağı baskı önemli olan Iman Shumpert. Tristan Thompson’ın alacağı hücum ribaundları ve Mozgov’un potayı kapatma özellikleri de Cleveland için artı avantaj olarak gözüküyor.

 

Özel parantez: LeBron üçlük atabilecek mi?

Bu playoff’ta 12-68 üçlük isabeti ile oynayan LeBron’a karşılık Stephen Curry 73-167 üçlük isabeti ile oynuyor. LeBron’un denediği üçlük miktarından fazla üçlük isabeti bulan Curry bu alanda açık ara NBA’in en iyisi. Ancak LeBron’un özel bir şeyler yapıp seriyi kazanabilmesi için en azından %17 gibi bir yüzde ile üçlük atmaması gerekli.

 

Sonuç/Tahmin:

Akron/Ohio’lu olan kazanır.

Cleveland’ın maçları kazanabilmesi ya çok iyi bir savunma yapıp skoru aşağılarda tutması ya da bol skor atması gerektiğini söylemek zor değil. Deplasmanda alınacak bir galibiyetin bile o takımı şampiyonluk yolunda büyük avantaj sağlayacağını düşünürsek seri 4-3 Cleveland Cavaliers lehine sonuçlanacaktır.

 

Mert İşleyen

Hayatını spora adamış birisi. NBA yazarı. İletişim: mertisleyen1@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir