Anadolu Efes ve Darüşşafaka, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Playoff’un ilk turunda serinin ilk maçında kozlarını Sinan Erdem Spor Salonu’nda paylaştı.

Karşılaşmayı 78-69 kazanan Anadolu Efes, seride 1-0 öne geçmeyi başardı.


Anadolu Efes’in ilk beşi: Brock Motum – Bryant Dunston – Doğuş Balbay – Krunoslav Simon – Sonny Weems

Darüşşafaka’nın ilk beşi: Howard Sant-Roos – Micheal Eric – Okben Ulubay – Scottie Wilbekin – Stanton Kidd


Karşılaşma, dengeli bir şekilde başlarken Darüşşafaka, deplasmanda skor bulmakta zorlanmadı. Anadolu Efes ise çeşitli skor opsiyonlarını değerlendirdi. Bryant Dunston’ı pota altında Micheal Eric’e karşı sert bir şekilde kullanmaya çalışan ev sahibi ekip, TV molasına 8-5 önde gitti. Anadolu Efes, Weems’in de devreye girmesiyle, dış atışlarda da rakibine ilk bölümde üstünlük kurdu.

İlk çeyrek 19-15 Anadolu Efes’in üstünlüğüyle biterken Darüşşafaka, Scottie Wilbekin’in bireysel becerileriyle ayakta kaldı. İlk bölüm, Weems ve Wilbekin’in adeta düellosuyla ilerlerken savunmada büyük açıklar veren Darüşşafaka, farkı kapatmakta zorlandı. Topu dolaştırmaya çalışıp doğru şutu bulmaya çalışan Anadolu Efes’te Weems kısa sürede çift hanelere yükseldi: 30-23. İlk 20 dakikanın sonunda rakibini terleten Anadolu Efes, soyunma odasına da 40-31 önde gitti.

TrendBasket / Barış Cevahir

İkinci yarıda Anadolu Efes, Sonny Weems’in performansıyla etkili oyununu sürdürürken aradaki farkın kapanmasına izin vermedi. Darüşşafaka, hücumda sıkıntılı dakikaları yavaş yavaş atlatırken ikili oyunlarla rakip potaya gitti. David Blatt, üçüncü çeyreğin bu bölümünde takımı karşısında oyunu kritik hamleler yaptı. Eric’in pota altındaki etkinliği farkın üç sayıya kadar inmesinde büyük rol oynadı: 48-45.

Karşılaşmanın son bölümünde açtığı skor farkını koruyan Anadolu Efes, avantajla birlikte ayağı yere daha sağlam basan taraftı. Daçka, Wilbekin’in oyundan düşmesiyle rahatça skor üretemedi. Weems’in dominant oyunu bu bölmüde de devam etti. Farkı açan ev sahibi ekip, karşılaşmayı da 78-69 kazandı.

Maçın İstatistikleri | Anadolu Efes- Darüşşafaka 

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir