THY EuroLeague’de basketbol sevdalıllarının merak ve heyecan ile beklediği Final Four organizasyonuna sayılı günler kala CSKA Moskova, kupanın son yıllarda olduğu gibi değişmez favorilerinden biri konumunda.

EuroLeague normal sezonunu en yakın rakibi Fenerbahçe Doğuş’un üç galibiyet önünde tamamlayan Dimitris Itoudis’in ekibi, De Colo’dan yoksun mücadele ettiği play-off’ta Khimki’yi dört maç sonunda devirerek Belgrad biletini kaptı ve normal sezon süresince sakatlıklardan çok çeken ve inişli çıkışlı performansı ile dikkat çeken Real Madrid’in rakibi oldu. Organize edilen son 16 Final Four’un 15’ine katılarak akıl alması zor bir istatistiğe imza atan köklü Rus temsilcisi, geçen sene Olympiacos karşısında aldıkları beklenmedik yenilgiyi telafi etme amacı ile Belgrad’da olacak.

euroleague.net

euroleague.net

İspanyol ekibi karşısında kağıt üzerinde favori konumunda bulunan Moskova’nın son yıllarda kağıt üzerinde favori olduğu durumlarda beklentileri karşılayamadığını düşünürsek Rusların işinin kolay olmayacağını varsaymak yanlış olmaz.

En az kendisi kadar tecrübeli Real Madrid karşısında mücadele edecek ve rakiplerini vurup, geçmesini sağlayan yüksek tempolu oyun anlayışına organizasyonda en iyi yanıt verebilecek takımlardan biri ile karşılaşacak Itoudis’i zorlu bir sınav bekliyor olacak. Ancak Madrid çalıştırıcısı Laso’nun maç içerisindeki değişkenlerin fazlası ile etki edebileceği sınav içerisinde anlık çözüm üretme konusunda klasmanına göre başarılı olmadığını düşünürsek koçların savaşında Itoudis’in birkaç adım önde olduğunu ifade etmek hata olmaz.

CSKA Moskova Avrupa’da para ile kurulabilecek en güçlü takım. Kadronuzda Nando De Colo var iken Milos Teodosic’in gidişi ile boşalan koltuğu Sergio Rodriguez’i takıma kazandırarak doldurma lüksüne sahip olmak EuroLeague’de Moskova haricindekilerinin harcı değil. Parkede elinizin altında De Colo&Rodriguez gibi standartları altüst eden iki karar vericiniz olduğunda gitmek istediğiniz yol ne ise o yola girmeniz gayet mümkün.

Temponun günden güne önem kazandığı modern basketbolun Avrupa’daki en güçlü temsilcilerinden biri halihazırda Rus temsilcisi. Itoudis’in öğrencileri rakip alana öyle hızlı geçiyor ki rakibi eksik ya da yerleşme problemi içerisinde iken yakalamak CSKA açısından büyük öncelik.

Moskova’nın rakip alana hızlı geçişinde topa yön veren kısalarının profilleri kadar ribaund katkısı aldıkları isimlerin tempolu ve topla ilişkisi düşük olmayan oyunlar oluşu oldukça etkili olmakta. Bu faktörde pozisyonuna göre ligin en iyi ribaund alan isimlerinden Will Clyburn başrolü oynarken yine pozisyonuna göre top taşıyabilen ender uzunlardan(!) Kyle Hines bir başka belirleyici konumunda.

euroleague.net

euroleague.net

Atletizm faktörü CSKA açısından dişe dokunur olmaktan öte iken, hız ve tempo Rus temsilcisinin top çalma ve ribaund istatistiklerinde ligin öne çıkan birkaç takımından biri olmasını sağlamakta. Rakibin hataya zorlanarak elinden alınan her top ve aynı şekilde alınan her hücum ribaundu CSKA için fazladan hücum şansı demek. Fazla hücum şansı ise CSKA’nın ligin maç başına en çok sayı üreten takım olmasını sağlayan faktörlerden önemli bir nokta. Diğeri ise genelde tepede topa yön veren kısaları ile başlattıkları set oyununu yüksek tempoda oynayıp kısa sürede sonladırma yoluna gitmek istemeleri. Rus temsilcisini hücum süresini sonuna kadar kullanırken görmek pek mümkün değil.

Tempolarına ek olarak topu iyi çevirebilen ve birlikte oynamaya alışık isimlerden kurulu Itoudis’in takımı, aynı zamanda oyun zekası yüksek ve potaya gitme konusunda iyi iş çıkaran oyun kurucuları dışında Higgins-Clyburn ikilisine sahip. Potaya yakın mesafeden yapılan atışlar hücum ribaundlarındaki üstünlüğe katkıda bulunurken içeriden dışarıya atılan toplar ve dolayısı ile bulunan dış şutlar, CSKA’yı  41,6% ile ligin en iyi dış şut kullanan üç takımından biri yapmakta. Itoudis’in ekibi kusursuz yakın hücum eden oldukça yönlü bir ekip ve tempo ile rüzgarı arkalarına aldıklarında onları durdurmanın imkansıza yakın olduğu söylemek mümkün.

Moskova kısıtlaması kolay bir ekip olmamakla birlikte Rus temsilcisine sağlanan her açık alan ve tempo yapma şansı yıkımı kolaylaştırmaya neden sağlar. Karar verme mekanizması yüksek ve tecrübe sahibi isimler, ligin en çok top çalan ekibinin hızına rağmen top kaybısı konusunda cimri davranmasına olanak sağlamakta.

Rus ekibinin Final Four’daki rakibi Real Madrid, Itoudis’in öğrencilerinin temposuna çıkabilecek EuroLeague’deki birkaç takımdan biri. CSKA’nın açık alandaki etkinliği Real Madrid için de geçerli ancak İspanyol ekibinin temposuna rağmen gidişata sağlıklı bir şekilde ne kadar ayak sağlayabileceği soru işareti.

CSKA karşısında tempo yapmak ipin ucunu kaçırmak anlamına gelebilir ki tek maç üzerinden düzenlenen bir organizasyonda bu durum geri dönüşü olmayan bir yola girmek demek. Rus ekibi karşısında geriye hızlı koşmak, oyunu yavaşlatabilmek ve savunmada agresif olmak onların alışık oldukları düzenin dışına çıkmalarını ve panik butonuna basıp geçtiğimiz seneki gibi saçmalamalarına neden olabilir. Ancak Itoudis’in Los Angeles’a giden öğrencisinin yerinin Philadelphia’dan gelen ile doldurduğunu ve yeni oğlanın el yakan topları daha doğru kullandığı belirtmekte fayda olduğu açık.

Geçtiğimiz seneki şok Olympiacos mağlubiyeti işlerin kötü gittiği zamanda akılların İstanbul’a kaymasını sağlar mı bilinmez ancak Itoudis’in CSKA’sı makine gibi işleyen bir düzene sahip ve Rusları düzen dışına çıkarıp orada tutabilmek zor iş. Alışkınlıkların oturduğu, Khimki serisinde forma giyemeyen De Colo ve Hines’ın sakatlıktan iyi bir şekilde döndüğü ve karar verme mekanızması yüksek oyuncuları önderliğinde rüzgarı arkasına almayı becerebilen CSKA Moskova, düzenlenen birçok Final Four’da olduğu gibi organizasyonun son şampiyonu Fenerbahçe Doğuş ile favorisi konumunda.

Ancak Final Four’un tek maçlar üzerinden oynandığını ve normal şartlar altında rakibini 10 maçtan dokuzunda mağlup edecek bir takımın o tek mağlubiyeti, günlük ve hatta anlık değişkenlerinden Final Four tipi organizasyonlarda normalden daha fazla olması nedeni ile Final Four’da alabilecek olma ihtimalini azımsamamak gerek.

Onur Çelikten

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir