Kariyerinde sayısız başarılara imza atan ve profesyonel yaşantısına tamamlanamayan Anadolu Efes macerasının ardından son veren Dušan Ivković, PAOK Thessaloniki ile CSKA Moskova arasında oynanan hazırlık maçı öncesinde açıklamalarda bulundu.

1991-93 yılları arasında Selanik ekibini çalıştıran ve 1993 yılında, o dönem Avrupa basketbolunun en büyük organizasyonu olan FIBA Avrupa Ligi’nde takımını Final Four’a taşıyan tecrübeli çalıştırıcı, harika geçen sezonu Avrupa şampiyonluğu ile taçlandıramamıştı.

Aradan geçen uzun yıllara karşın Dušan Ivković, o Final Four’u unutabilmiş değil. FIBA Avrupa Ligi’nde Final Four oynayan ilk Yunan takımı olarak o yıl şampiyon olmaları gerektiğini ifade eden başarılı antrenör, ”PAOK’un Avrupa şampiyonluğu yaşayan ilk Yunan kulübü olması gerekiyordu. Bunu başarabilirdik fakat farklı sebeplerden ötürü yapamadık. Çok geniş bir kadromuz vardı ve Final Four sonrası Yunanistan Basketbol Ligi’nde şampiyon olduk.” cümleleriyle bir ilki başarmanın kıyısından dönmenin üzüntüsünü yaşamaya devam ettiğini dile getirmiş oldu.

*

1992-93 FIBA Avrupa Ligi’nin Final Four organizasyonu Atina’da düzenlenmiş ve Benetton Treviso’yu finalde 59-55 mağlup eden Limoges şampiyonluğa ulaşmıştı. Dušan Ivković’in PAOK’u ise yarı finalde 79-77 kaybedilen Treviso karşılaşmasının ardından üçüncülük maçında Real Madrid’i 76-70 ile geçmeyi bilmişti. Aynı sezon Yunanistan Basketbol Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan PAOK Thessaloniki kadrosunda Cliff Levingston, Ken Barlow ve daha sonra birer Koraç Kupası ve Euroleague şampiyonlukları yaşayacak Nikos Boudouris gibi önemli isimler yer alıyordu.

İlk kez Avrupa şampiyonluğu kazanan Yunan ekibi ise 1995-96 FIBA Avrupa Ligi’nin Paris’te düzenlenen Final Four organizasyonunda finalde Barcelona’yı 67-66 mağlup eden Panathinaikos olmuştu.


Açıklamalar kaynak | Eurohoops

Onur Coşkun

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir