Geri1 of 7İleri

Dikkat çekici ikinci tur seçimleri

NBA (@NBA)

NBA (@NBA)

37. Boston Celtics – Semi Ojeleye (SF, 6’6”, 240, SMU, Jr.)

Hayal kırıklığı yaratan Duke macerasından sonra SMU’ya transfer olan Semi Ojeleye aradaki süreçte şutunda müthiş bir ilerleme kaydetmeyi başardı ve bu,onu bambaşka bir oyuncuya çevirdi. İlk görüşte Ojeleye’nin Amerikan futbolu oyuncusu tarzı fiziği dikkat çekiyor. Eğer bu fiziğini ve atletizmini savunmada etkinliğe döndürebilirse çok faydalı bir 3&D oyuncusuna dönüşebilir. Bu tarz oyuncuları Celtics’in ne kadar çok sevdiğini biliyoruz, Jae Crowder’ın geldiği seviye hatırlanmalı. Celtics’ten çok iyi bir ikinci tur seçimi.

38. Golden State Warriors – Jordan Bell (PF, 6’8”, 225, Oregon, Jr.)

Ligi domine ederek şampiyon olan Warriors sadece ikinci turda seçim yapmasına rağmen yine çok iyi bir parça bulmayı başardı. Jordan Bell kısa boyuna rağmen kolej basketbolunun en iyi savunmacılarından biriydi. Hücumda zayıf olsa da mücadeleci yapısı ve savunmadaki etkinliğiyle Warriors’ta hemen rotasyona dahil olabilecek bir isim. Takıma çok da fazla bir şey vermeyen James Michael McAdoo’nun sürelerinin tamamını almaya aday olduğu kanaatindeyim.

39. Los Angeles Clippers – Jawun Evans (PG, 6’0”, 185, Oklahoma State, So.)

Jawun Evans bana göre draftın en çok hakkı yenen oyuncusu ve 39. sıradan gitmesi bunu doğrular nitelikte. Müthiş çabukluğu, atletizmi ve şut sokabilmesi bir tarafa, pick’n roll oyununu çok iyi oynayan bir oyuncu oluşu NBA’de başarılı olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Evet, boyu fazlasıyla kısa ve savunmada zayıf bir oyuncu fakat kısa boylu oyun kurucuların altın çağını yaşadığı ligde kesinlikle etkili olabileceğini düşünüyorum. Eğer Chris Paul takımda kalırsa kendisiyle aynı boyda olan Paul’den çok şey öğrenebilir. Eğer Paul kalmazsa da yeniden yapılanmaya giren Clippers’ta değerli bir parça olabilir.

43. Houston Rockets – Isaiah Hartenstein (PF, 7’0”, 250, Almanya, Uluslararası)

Isaiah Hartenstein draftın en potansiyelli oyuncularından olmasına karşın hayli riskli bir isim olduğundan 43. sıraya kadar düştü. Uzun boyuna rağmen çabuk hareket edebilmesi ve şut sokabilmesi dikkat çekerken çok fazla top kaybı yapıyor olması, kendine bazen aşırı güvenmesi takımların ona biraz soğuk bakmasına sebep oldu. Ancak draft öncesi hakkında çıkan negatif sağlık raporları bu kadar düşmesinin asıl sebebi. Houston Rockets onu almaktan imtina etmedi, geçen sene aynı profile sahip Zhou Qi’yi de 43. sıradan draft ettiklerini hatırlatmak lazım. Daryl Morey bu tarz kumarları seviyor.

51. Denver Nuggets – Monte Morris (PG, 6’2”, 175, Iowa State, Sr.)

Emmanuel Mudiay’in hayal kırıklığı yaratıp, ilk beşteki yerini bitik Jameer Nelson’a kaptırması Nuggets’ın oyun kurucu derinliğini arttırması gerektiğinin işaretiydi. Nitekim çok düşük bir sıradan da olsa bunu yaptılar ve aldıkları oyuncu hiç de fena değil. Monte Morris kolejde inanılmaz asist/top kaybı istatistikleriyle dikkat çeken, çok efektif bir oyuncuydu. Savunmadaki zayıflığı potansiyelini kısıtlasa da şut da sokabilmesiyle çok faydalı bir hücumcu olma şansı mevcut.

Geri1 of 7İleri

Dikkat çekici ikinci tur seçimleri

Eyuphan Koc

Website:

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir