7DAYS Eurocup ekibi Nizhny Novgorod’un ABD’li şutör guard’ı DeAndre Kane, Eurocup resmi sitesine bir röportaj verdi.

Turnuvadaki son iki maçını -ve son iki galibiyetini- maç sonlarındaki etkili oyunuyla kazanan Nizhny’nin uzun vadede maç sonu oynama becerisine güvenmemesi gerektiğini düşünen Kane, takımın koçu Arturs Stalbergs’in oyun sistemini, “Daha ilk günden koç, bizim için temel anahtarlardan biri olarak savunma hakkında konuştu. Diğer guardlara baskı uygulamak, özellikle karşı takımda top hakimiyeti iyi oyuncular yoksa, onları hücumlarından çıkartıp saatin daha çok işlemesini sağlayabilir; böylece onları daha erken şutlara zorlayabiliriz. Kenardan gelip tam saha presi muazzam uygulayabilecek guardlara sahibiz. Koç için oynamak harika. Sistemi harika ve her gün bize öğrettiği şeyler iyi. Çokça genç oyuncumuz var ve koçun öğrettiğini yapmaya devam edersek, uzun vadede iyi oluruz.” diye özetledi.

Maç başına dokuz ribaundla bu alanda Eurocup ikincisi olan ve son iki karşılaşmasında çift haneli ribaund sayısına ulaşan 1.96’lık Kane, fizik dezavantajına rağmen bu denli bir ribaund gücü olmasının sırrını, “Bunun çoğunluğu içgüdü ve bazen şut atan oyuncuları ve kalan süreyi bilmek. Bazen topun potanın önüne çarptığını görürsünüz ve o uzun bir ribaund olur. Bazen şut geldiğinde nerede olacağınızı bilirsiniz: top köşeden geldiğinde potanın ters tarafında olursunuz, uzak bir şutsa da faul çizgisi etrafında takılırsınız.” sözleriyle açıkladı.

ratiopharm Ulm’den sezon başında Nizhny’ye gelen 27 yaşındaki oyuncu, takım olarak hedeflerinin Eurocup’ta Top 16’ya yükselmek ve VTB’de olabildiğince ilerlemek olduğunu belirtti.


Kaynak: Javier Gancedo/Eurocup Resmi Sitesi

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir