7DAYS EuroCup’ta mücadele eden temsilcilerimiz Galatasaray Odeabank ve Darüşşafaka, turnuva tarihinde ilk kez kozlarını paylaştı.

Daçka, Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan maçı üçüncü çeyrekte koparıp 84-65 kazanarak 7DAYS EuroCup Top 16 E Grubu’na galibiyetle başladı.

Galatasaray Odeabank’ın ilk beşi: Ege Arar-DaJuan Summers-Emir Preldzic-Dwight Hardy-Alex Renfroe

Darüşşafaka’nın ilk beşi: Michael Eric-JaJuan Johnson-Howard Sant-Roos-Stanton Kidd-Will Cummings

İki takımın da maç başında yaptıkları savunmaları ön plana çıkarken ilk üç dakika, skor anlamında oldukça kısır geçti. Karşılaşmada sahneyi açan isim, üç sayılık isabetiyle DaJuan Summers oldu: 3-0. Reaksiyon göstermekte zorlanmayan Darüşşafaka, kısalarıyla yanıt verdi. Will Cummings ve Stanton Kidd’in gösterdiği ekstra performans, kısa sürede skoru eşitledi: 7-7. Daçka, ilerleyen bölümde set hücumlarında pota altını bularak JaJuan Johnson ve Michael Eric’i sırtı dönük oyunlarla devreye sokmaya çalıştı. Daha sabırlı hücum etmeye başlayan deplasman ekibinde Johnson’ın orta mesafetli isabeti takımını öne geçirdi: 7-9. Geri adım atmayan Galatasaray Odeabank, iyi savunmaların ardından geçiş hücumlarında ürettiği dört sayıyla skora tekrar eşitlik getirdi: 11-11. Son bölümde kenarda bekleyen oyuncular maça dahil olurken yakın skorlu geçen karşılaşmada ilk çeyrek, 15-17 Galatasaray Odeabank üstünlüğüyle geçildi.

Darüşşafaka, ikinci çeyreğin başında da uzunlarını kullanarak skor üretmeye çalıştı. Galatasaray Odeabank, bu bölümde geçiş hücumlarında başarı sağlayamazken JJ Johnson, çizgiye gelip skor üstünlüğünü yeniden takımına getirdi: 18-19. Hücumda boş şutları bulsa da değerlendiremeyen Galatasaray Odeabank, birebir savunmada sıkıntılar yaşadı. Michael Eric, Richard Hendrix’in üzerinden bulduğu sayıyla skoru 21-25‘e getirdi. Hücuma çözüm üretemeyen Galatasaray Odeabank, savunmada düşmeye başladı. Darüşşafaka, korkusuzca rakip potaya penetre edip farkı açtı. Eric’in çizgiden bulduğu sayılar farkı sekiz sayıya yükseldi: 21-29. Emir Preldzic’in önderlik ettiği hücumlarda başarı sağlayan Galatasaray Odeabank, 6-0’lık seriyle maça yeniden ortak oldu: 21-29. Sarı kırmızılı ekipte Henry Walker, son bölümde ilk kez sahne aldı. Darüşşafaka, maç sonunda üstünlüğü rakibine vermezken soyunma odasına 29-37 önde gitti.

TrendBasket / Barış Cevahir

Karşılaşmada ikinci yarı oldukça tempolu bir şekilde başladı. Alex Renfroe’nun üç sayılık isabeti, çeyreğin hemen başında farkı beş sayıya düşürdü: 32-37. Oyundan kopmayan Darüşşafaka, yine JaJuan Johnson’ın önderliğinde skorlar buldu. Birleşik Amerikalı oyuncu, arka arkaya bulduğu iki orta mesafe isabetiyle, farkı çift haneye çekti: 36-47. Oyundan kopan Galatasaray Odeabank, pota altında rakip uzunlara çare üretemedi. Eric’in de boş kalıp bulduğu turnikeyle skor 36-49‘a geldi ve Erman Kunter, çeyrek sonuna 05:40 kala molaya gitti. Üçüncü çeyrekte adeta alev alan Johnson’a kısa oyuncuların üçlük isabetleri de eklenince fark kısa sürede daha fazla açıldı. Howard Sant-Roos, geçiş hücumunda isabet bulup farkı 16 sayıya kadar yükseltti: 38-54. Oyun kontrolünü bırakmayan Daçka, savunmada da rakibine kolay sayı şansı tanımadı. Arka arkaya sayılar gelirken Stanton Kidd, farkı 20 sayıya yükseltti: 38-58. Üçüncü çeyrek 65-44 Darüşşafaka’nın üstünlüğüyle geçildi.

Son bölümde daha rahat bir oyun ortaya koyan Darüşşafaka, farkın kapanmasına izin vermedi. Sarı kırmızılı ekip, psikolojik olarak da maçı kabullenirken Stanton Kidd, skoru 52-73‘e getirdi. JaJuan Johnson, bu bölümde de sayılarına devam etti. Fark oyunun son bölümünde 20’lerde gidip gelirken Daçka, kenardan gelen oyuncuların sahne aldığı son dakikalarda da hata yapmadı ve sahadan 65-84 galibiyetle ayrıldı.


Maçın detaylı istatistiklerine 7DAYS EuroCup resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Barış Cevahir

Twitter: @cevahirbaris, Mail: cevahir154@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir