Darüşşafaka Doğuş Basketbol Takımı, Başantrenör David Blatt’in yeni yardımcısı olarak halen Avusturya Milli Takımı’nı çalıştıran Litvanyalı Kestutis Kemzura ile anlaştı.

Darüşşafaka Doğuş’ta yardımcı antrenörlük pozisyonu, Ainars Bagatskis’in Maccabi Fox Tel Aviv’e geçmesiyle boşalmıştı. Boşalan koltuğun yeri ise Litvanyalı Koç Kestutis Kemzura ile dolduruldu.

Kestutis Kemzura, çeşitli Litvanya takımlarında yedi sezon geçirdikten sonra profesyonel oyunculuk kariyerini 2001’de Avusturya’nın Swans Gmunden takımında tamamladı. Antrenörlüğe 2001’de başlayan Kemzura, Lietuvos Rytas, Khimki, Lokomotiv Kuban takımlarında başantrenörlük ve yardımcılık yaptı. 2004 – 05’te Dynamo St. Petersburg’da, 2005 ile 2007 arasında Benetton Treviso’da üç sezon David Blatt’in yardımcılığını üstlendi. 

2009 ile 2012 arasında çalıştırdığı Litvanya Milli Takımı’nı dünya üçüncülüğüne ve Avrupa beşinciliğine taşıyan Kemzura, Nymburk takımını da iki kez Çek Ligi şampiyonu yaptı. Litvanyalı koç, bu yılın başında ise Avusturya Milli Takımı’nın başantrenörlüğüne getirilmişti.

Darüşşafaka Doğuş ile anlaşmanın sağlanmasının ardından Kestutis Kemzura, atılan bu adımdan ötürü çok mutlu olduğunu belirtip aynı zamanda David Blatt ile yeniden çalışma fırsatı bulmasının da öneminden bahsetti. Kestutis Kemzura’nın yeni göreviyle ilgili düşünceleri ve açıklamaları şu şekilde:

”Avrupa’da büyük hedefleri bulunan Darüşşafaka Doğuş gibi bir takıma geldiğim için çok memnunum. Burada basketboldan gelen bir yönetim ve çok iyi bir oyuncu grubu olduğunu biliyorum. Aynı zamanda daha önce yardımcılığını yaptığım David Blatt ile yeniden çalışma fırsatı bulmak da benim için çok önemli. Darüşşafaka Doğuş’la bu sezondan başlayarak büyük başarılara giden yolun temellerini atacağımıza eminim.”

Dilara Durmuş

İletişim: dilara-durmus@hotmail.com * dilaradurmusssss@gmail.com

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir