THY EuroLeague’in altıncı haftasında CSKA Moskova, konuk olduğu Olimpia Milan’ı 85-90 ile geçerek namağlup unvanını korudu.

Maça CSKA Moskova iyi başladı. Will Clyburn’ün 5 sayı ürettiği ilk iki dakikalık bölümü CSKA Moskova 7-0’lık üstünlükle geçti. Olimpia Milano, üç oyuncusundan bulduğu 6 sayıyla 6-0’lık bir seri yakaladı ve periyodun bitimine 6:23 kala skor 7-6 oldu. CSKA Moskova’nın Nando De Colo-Othello Hunter ikilisinden gelen alley-oop ile Nando De Colo’nun attığı üçlük ile 12-8’lik skor üstünlüğünü yakalamasının ardından Dairis Bertan’ın üçlüğü ve Mike James’in attığı 5 sayı ile Olimpia Milano, ilk periyodun bitimine 2:54 kala 16-12’lik skor üstünlüğünü yakaladı. Kyle Hines ile Nando De Colo’nun pota altından buldukları basketler ile skorda 16-16’lık beraberlik olduktan sonra Jeff Brooks’un üçlüğü ve Arturas Gudaitis’in basketiyle Olimpia Milano ilk çeyreği 21-16 önde kapattı.

İkinci çeyreğe Olimpia Milano hücumda kötü başladı ve CSKA Moskova’nın üst üste bulduğu basketlerin ardından Will Clyburn’ün hızlı hücumdaki smacıyla CSKA Moskova’nın 25-23 öne geçmesiyle Olimpia Milano koçu Simone Pianigiani periyodun ikinci dakikasında mola aldı. Molanın ardından Olimpia Milano, Arturas Gudaitis’in etkili performansı ile 27-25 öne geçti. Cory Higgins ile Sergio Rodriguez’in attıkları 2 sayılık basketlerin ardından Artur Gudaitis’in attığı basket ile 29-29’luk beraberlik oldu fakat devamında CSKA Moskova’nın 7-0’lık seri yakalamasıyla Olimpia Milano koçu Simone Pianigiani bir mola daha kullandı. Mola sonrasında Arturas Gudaitis pota altındaki etkili performansını devam ettirdi ve bu sefer Olimpia Milano’nun Arturas Gudaitis ile Dairis Bertans’tan gelen sayılarla 7-0’lık bir seri yakalamasıyla CSKA Moskova koçu Dimitris Itoudis mola aldı. CSKA Moskova moladan Sergio Rodriguez-Othello Hunter ikilisinden gelen alley-oop ile dönerken Olimpia Milano, Dairis Bertans’ın üçlüğü ve Vladimir Micov’un basketiyle ilk yarıyı 41-40 önde kapattı. İlk yarıyı önde bitiren ev sahibi Olimpia Milano’da, ikinci çeyrekte takımının attığı 20 sayının yarısını atan Arturas Gudaitis 12 sayıyla ilk yarıda maçın en skorer oyuncusu olurken CSKA Moskova’da da Will Clyburn attığı 9 sayıyla takımının ilk yarıdaki en skorer ismi oldu.

Kaan Karayalçın/TrendBasket

Olimpia Milano ikinci yarıya Vladimir Micov’un ilk iki dakikada attığı 7 sayıyla başladı ve ilk iki dakikayı 48-40’lık üstünlükle geçti. Will Clyburn’ün basket-faulden bulduğu 2+1 sayıya Vladimir Micov hücum süresi biterken zor pozisyonda attığı üçlük ile cevap verirken Will Clyburn ve Kaleb Tarczewski’nin attıkları basketlerin ardından molaya gidildi. Olimpia Milano moladan Vladimir Micov’un basket-faulden bulduğu 2+1 sayı ile döndü. Olimpia Milano, çeyreğin orta kısmında yakalanan ritim ile rüzgarı arkasına alarak CSKA Moskova’ya oyunda üstünlük kurdu ve farkı çift hanelere çıkarttı. Mike James’in çeyreğin bitimine 2:48 kala skoru 64-51 yapan basketinin ardından CSKA Moskova mola aldı. Moladan Nando De Colo’nun üçlüğüyle dönen CSKA Moskova, bu çeyreğin son kısmında hücumdaki iyi performansıyla Olimpia Milano’ya üstünlük kurdu ve 10-0’lık bir seri ile farkı tek hanelere indirdi (64-61). Bu çeyrek, Curtis Jerrells’ın basketinin ardından Cory Higgins’in serbest atıştan attığı sayılarla 66-63 Olimpia Milano lehine bitti.

CSKA Moskova maçın son çeyreğine Mikhail Kulagin’in iyi performansı ile başladı. Önce hücumda üçlük sayılık bir isabet bulan Kulagin, devamındaki Olimpia Milano hücumunda da yaptığı iyi savunma ile Mike James’e top kaybı yaptırdı. Son periyodun ilk 5 dakikalık bölümünde Olimpia Milano’ya göre hücumda daha iyi bir performans gösteren CSKA Moskova, özellikle Cory Higgins ve Alec Peters’ın iyi performanslarıyla skor üstünlüğünü ele geçirdi. Alec Peters’ın attığı üçlük ile CSKA Moskova maçın bitimine 5:21 kala 6 sayılık üstünlüğü yakaladı (77-71). Jeff Brooks ile Alec Peters’ın karşılıklı basketleri ile bitime 3:58 kala molaya gidilirken mola dönüşünde Olimpia Milano, çeyreğin önceki kısmına göre daha iyi bir performans gösterdi ve Mike James’in bitime 2:32 kala attığı üçlük ile 80-80’lik beraberliği yakaladı. Bu üçlük isabeti o ana kadar kullandığı 6 üçlük atışı kaçıran Mike James’in maçtaki ilk üçlük isabetiydi. 80-80’lik beraberlikten sonra CSKA Moskova, Cory Higgins’in 4, Kyle Hines’ın 2 sayısıyla 6-0’lık bir seri yakaladı ve bitime 59 saniye kala 86-80’lik üstünlüğü yakaladı. Geri kalan sürede Olimpia Milano hücumda bulduğu pozisyonları değerlendiremeyince CSKA Moskova’nın da hata yapmamasıyla maç 90-85’lik CSKA Moskova üstünlüğüyle sona erdi. CSKA Moskova’da galibiyette önemli bir payı olan Cory Higgins attığı 23 sayı ile takımının en skoreri olurken Nando De Colo’da 18 sayıyla oynadı. Ev sahibi Olimpia Milano’da ise maçın en skoreri olan Vladimir Micov’un attığı 24 sayı galibiyet için yeterli olmadı.

İstatistik verilerine ulaşmak için tıklayınız


Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir