Geri1 of 2İleri
Use your ← → (arrow) keys to browse

”Diğer seri”[/tps_title]

Anadolu Efes’in Pire’deki moral bozucu yenilgisiyle geride kalan THY EuroLeague Play-off’un ilginç eşleşmelerinden biri de CSKA Moskova ile Saski Baskonia arasındaydı. Benzer tarzda iki takımı bir araya getiren bu 2-7 eşleşmesi, EuroLeague’deki temsilcilerimizin eşleşmeleri sebebiyle “diğer seri” etiketini üzerinden atamasa da izleyenlere kaliteli bir basketbol sundu.

Seri öncesindeki yazıda 3-0 veya en fazla 3-1 CSKA lehine tahmin yapmıştım. Çok da derin bir öngörü istemeyen bu tahminin yanında serinin ilerleyiş şekli beklenenden bir miktar farklıydı. Baskonia’nın klasik beşinin CSKA’nın klasik beşine karşı kalite sorunu yaşayacağı, CSKA’nın iki takımın da kendi oyunlarını oynaması durumunda potansiyel olarak Baskonia’nın birkaç gömlek üstünde olduğu aşikardı. Nitekim serinin başlangıcı da bunu doğrular nitelikteydi.

euroleague.net

euroleague.net

İlk maçın ilk çeyreğinde CSKA’nın konfor alanını daraltamayan ve Nando de Colo’nun skor gücünü, CSKA’nın boyalı alan hakimiyetini kısıtlayamayan Baskonia, serinin kalan on bir çeyreğindeki oyun planını erkenden uygulamak durumunda kaldı. İlk maçın ve serinin devamında sahaya sürdüğü çift uzunlu beşlerle CSKA’nın boyalı alana sokakta gezer gibi rahatça girmesine engel oldu Sito Alonso. Bunun yanında, Toko Shengelia ile Johannes Voigtmann’ın dış şut tehditlerinin de olması olası alan paylaşımı sorunlarını minimuma indirdi. Çok iyi bir seri geçiren Rafa Luz’un topa baskısı da Shane Larkin’in veremediği sertliği Baskonia’ya kazandırdı. İkinci maça da yansıyan bu yaklaşımın hücumdaki anahtarlarından biri Shengelia oldu. Güç-atletizm kombinasyonunu sahaya koyan ve hem alçak posttan hem de geçiş hücumlarında geriden gelerek bitiren Shengelia’nın etkinliği Baskonia’nın uzun süreler savaşabilmesini sağladı. Fernando Buesa’daki üçüncü maçın da Baskonia adına en iyilerindendi Gürcü uzun. CSKA’nın ilerleyen maçlarda pota altını yardımlarla doldurarak alçak posttan delinmeye engel olmasına pasör uzunların yay gerisinde bekleyen şutörleri bulmasıyla yanıt gelirken Baskonia’nın çok istikrarlı olmasa da yok sayılamayacak şutörleri üç maçta da zor anlar yaşattı CSKA’ya.

Geri1 of 2İleri
Use your ← → (arrow) keys to browse

Kemal Rutkay Özcan

İletişim: kemalrutkayozcan@gmail.com Twitter: krutkayozcan

Website:

Son Yazılar

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir