Yazı: Onur Coşkun, TrendBasket


Başlığa cevap vererek başlayalım. Tartışmasız bir biçimde buraların oyuncusudur Cecilia Zandalasini. Bu yazıda buraların oyuncusu olup, olmadığını değil Fenerbahçe’ye neler katacağını konuşacağız. Zandalasini’nin basketboluna dair detaylara girmeden önce kendisini bu sezon Türkiye’de izleyecek olmaktan ötürü fazlasıyla mutlu olduğumu söylemeliyim.

Başarılar 

CV hazırlarcasına yukarıdaki gibi başlıklar atmayı pek sevmiyorum ama Can Uluğtekin SEO için faydalı olduğunu söylüyor, yapacak bir şey yok. Cecilia Zandalasini 2014/15 sezonundan bu yana üst üste dört kez İtalya Ligi şampiyonluğu yaşayan Famila Schio kadrolarında yer aldı.

Cecilia Zandalasini  fiba.basketball/europe/u20women/2016/

fiba.basketball/europe/u20women/2016/

2016 U20 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda en değerli oyuncu seçildi ama takımının finali kaybetmesine engel olamadı. Gerçi daha fazla ne yapabilirdi bilmiyorum zira İspanya karşısında kaybedilen finali 28 sayı, 10 ribaund, 5 asist ve 66.7% üç sayı isabetiyle oynamıştı. (Üç sayı yüzdesini kontrol ettim, ezberden yazacak kadar iyi değilim).

Cecilia Zandalasini geçtiğimiz yaz inanılmaz bir performans sergilediği EuroBasket 2017’de en iyi beşe seçildi, şampiyonanın en skorer ikinci oyuncusu oldu. 2016/17 sezonunda Minnesota Lynx ile yaşadığı WNBA şampiyonluğunu da bu listeye eklemek gerek ama o başarıda pek bir dahli olmadığını da not düşelim.

Esasında 28 Ağustos 2017’de sözleşmeyi imzalayıp, Minnesota Lynx’e gitmesinin ardından normal sezonda üç maça çıktı. (Teklif sezon ortasında gelmiş. Cecilia EuroBasket 2017 sebebiyle WNBA sezonunun başlangıcında Minnesota Lynx’e katılamamış. Teşekkürler Fatih Dilber).

30 Ağustos’ta Indiana karşısında ilk maçına çıktı. Bu maçla birlikte Minnesota Lynx tarihinde forma giyen en genç beşinci oyuncu oldu. Diğer isimler Quanitra Hollingsworth, Svetlana Abrosimova, Candice Wiggins ve Núria Martínez.

O sezon beş de playoff maçında süre alan Cecilia son düzlükte katıldığı Minnesota Lynx macerasının devamında takımıyla yeniden anlaştı ve WNBA’de bu sezon da  Minnesota Lynx forması giyiyor.

Biraz istatistik kağıdına bakalım

2016 U20’nin finalinde yaptıklarını az evvel yazdım. Turnuvanın tamamında benzer performanslar sergilediğini ifade etmek gerek. Fakat Cecilia için erken kariyer zirvesi yaptığı organizasyon EuroBasket 2017 oldu. Hakikaten inanılmaz oynadı. Turnuvanın en iyi beşine seçildi, en skorer ikinci oyuncu oldu, saha içi isabetinde üçüncü, üç sayı isabetinde ikinci sırada bitirdi organizasyonu. Ortalama ribaund istatistiğinde en iyi üçüncü, verimlilik puanında ise en iyi oyuncu oldu.

19.0 sayı, 9.6 ribaund, 2.0 asist, 1.3 top çalma, 2.6 top kaybı ve 22.6 verimlilik puanı üreterek yaptı tüm bunları. 51.0% saha içi, 51.2% iki sayı, 50.0% üç sayı, 88.9% serbest atış isabet oranı yakaladı. Takımının ana taşıyıcısı rolünde olmasına rağmen oyunu domine etmek için topun canına kastetmedi, maç başına sadece 14 atış denedi.

Cecilia Zandalasini  fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

Takımı organizasyonu yedinci sırada tamamlasa da Letonya karşısında çalınan kötü düdükler ve Cecilia’nın maç sonundaki gözyaşları en azından benim hala aklımda. (Ahımız var, ahımız). Zira maçı 68-67 kaybeden İtalya beşincilik maçı oynama hakkını kaybedip, yedincilik maçına çıkmak durumunda kalmıştı.

fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

Geride bıraktığımız Kadınlar EuroLeague sezonundaki istatistikleri ise EuroBasket 2017 performansının gerisinde ancak elma armut kıyası yapmaya pek gerek yok. Cecilia Famila Schio ile bu organizasyonda çıktığı maçlarda 11.4 sayı, 3.8 ribaund, 1.5 asist, 0.5 top çalma, 1.5 top kaybı ve 10.2 verimlilik puanı ortalamaları yakaladı.

Sezonu 44.5% saha içi, 43.0% iki sayı, 50.0% üç sayı ve 80.0% serbest atış isabet oranlarıyla tamamlayıp, Kadınlar EuroLeague’de üç sayı yüzdesinde beşinci sırada yer aldı, maç başına 2.2 üçlük denedi.

Zandalasini sahiden nasıl bir oyuncudur? Neler iyi, neleri kötü yapar?

Her şeyden önce Cecilia’nın bizlere Alba Torrens’e kıyasla geçiş oyunundaki tempo düşüklüğü hariç İspanyol oyuncunun bu topraklarda oynadığı basketbola yakın kalitede bir basketbol izleteceği beklentisine girdiğimi belirtmeliyim.

Temposuyla var olan, parkede gümbür gümbür hareket eden bir oyuncu değil Cecilia, hiç olmadı ve muhtemelen de olmayacak. İki, üç ve dört numaralı pozisyonlardaki oyuncularla eşleşebilir, tepede veya forvette perde sonrası switch savunması yapabilmenize de imkan tanır. Top kontrolü, parmak hassasiyeti ve şut mekaniği rakipler için fazlasıyla tahribat yaratacak düzeydedir.

Çok geniş yetenek setinin en önemli artıları arasında ikili oyunların başlatan taraf da bitiren taraf da olma becerisini rahatlıkla yazabiliriz. Pick and roll oyunlarının kısa devrilme aksiyonlarında pas istasyonu olabilir ya da pick and pop tercihlerinde önemli bir şut opsiyonu yaratarak alanın açılmasına yardımcı olabilir. Yukarıda istatistiklerle de dile getirdiğim şut meziyetlerine “Kendi şutunu yaratır, yüzü dönük atar, sırtı dönük de atar.” diyerek noktayı koyalım.

Günümüz basketbolunda (Evet kadın basketbolunda bile) forvetten oyun kurgusu yaratabilen oyuncuya sahipseniz rakiplerinizin bir adım önüne geçiyorsunuz. Bu değişim erkek basketbolundaki kadar keskin yaşanmasa da kadın basketbolunda da bu profilde bir oyuncuya sahip takımların hatırı sayılır bir avantaj elde ettiklerini ifade etmek gerek.

Cecilia Fenerbahçe’nin bu konudaki kapanmayan yarasına merhem olabilecek bir oyuncu. Özellikle dört numarada Anastasiya Verameyenka gibi bir ismin varlığı söz konusu olduğunda forvetlerden yaratacağınız tehdit kadın basketbolu sınırlarının biraz ötesine taşınabilir.

Hücum tarafında vaat ettikleri ile Cecilia-Nasta ikilisi Kadınlar EuroLeague’in en verimli üç dört ikilisi olmaya aday. Tabii burada Cecilia’nın bugüne değin alıştığından biraz daha fazla bir biçimde topu yönlendiren oyuncu olmayı da içselleştirmesi gerekecek. 22 yaşında gelişime açık ve oyun görüşü fena olmayan bir basketbolcunun bu kırılmayı yaratabileceğini düşünüyorum.

İtalyan oyuncunun Fenerbahçe’de kapatacağı en önemli yaralardan biri de taşıyıcı oyuncu eksikliği olacak. Angel McCoughrty’den sonra (Öncesinde Cappie Pondexter) sarı lacivertli ekip oyun kurucu ve iki üç numara rotasyonlarına eklediği herhangi bir isimden bu katkıyı alamadı.

Plan dahilinde veya dışında rakibi çözecek tek bir oyuncuya bile sahip olmayan Fenerbahçe bu süreçte kriz anlarının tamamında çözüm üretmekten çok uzak kaldı. Cecilia bu soruna da özellikle sezonun çözüm ihtiyacı had safhaya ulaşan bölümleri geldiğinde gerekli hamleyi yapacaktır.

fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

“Hiçbir şeyi kötü yapmaz mı bu Cecilia?” demeyiniz lütfen, şimdi oraya geliyoruz. Kötü savunmacı olduğunu söyleysem haksızlık etmiş olurum ancak Cecilia iyi savunmacı da değil.

Pozisyonu ve bugüne değin parkede aldığı roller itibarıyla top kaybı ortalamalarının yüksek olduğunu düşünmesem de Fenerbahçe’de onun üzerinden yeni pas istasyonları yaratmak fikri kariyer çizgisinin üstünde top kaybı yapmasına sebep olabilir. Yaptığı top kayıplarını genelde topu domine ettiği anlarda değil de topsuz tarafta aksiyon canlılığı yaratmaya çalıştığı anlarda yaptığını da not düşelim.

Yukarıda da belirttiğim üzere geçiş hücumlarında gümbür gümbür hareket eden bir oyuncu değil. Çembere atak etmedeki ısrarsızlığının hala onun için ciddi bir eksik olduğunu düşünüyorum. Kötü şut performansı sergilediği akşamlarda şutu üzerinde bazen fazla ısrarcı olabilir.

Bu ısrarında çembere gitmeme ısrarının payı epey yüksek. Lütfen çembere git Cecilia, Kadınlar EuroLeague’de pozisyonunda seninle eşleşebilecek insan evladı sayısı bir elin parmaklarını geçmez, lütfen.

Valerie Garnier’in oynadığı basketbolda Cecilia Zandalasini yeni bir rol tanımı yaratabilir

Fenerbahçe’de göreve başladıktan sonra saha içinde birtakım değişikliklere imza attı Valerie Garnier. Üç kısalı bir plan, Tuğçe Canıtez’i aksiyonun içine dahil ederek üç dört numaralarda değişimli ve esnek bir yapı ve çok daha fazlası… Reklam metni gibi oldu ama Cecilia’nın Fenerbahçe’ye katılımı bu üç kısalı plan ve Tuğçe Canıtez örneği üzerinden de epey değerli. Neden mi?

Kadınlar Basketbol Süper Ligi playoff maçlarında Tuğçe Canıtez’in alçak post oyunları üzerinden pas istasyonu yaratan ve sonuç alan bir Fenerbahçe izledik. Sarı lacivertli ekip playofflar süresince Tuğçe ve Nasta ikilisinden maç başına 5.5 asist katkısı aldı.

Fenerbahçe’nin 2017/18 sezonu Kadınlar Basketbol Süper Ligi playofflarında kaybettiği tek maçta (Yakın Doğu Üniversitesi 68-61 Fenerbahçe) Tuğçe-Nasta ikilisinin sadece iki asist ürettiğini belirtelim. Bu ikilinin playofflarda bu maç dışında en az asist ürettiği maç ise toplam dört asistle final serisinin son maçı olmuştu.

fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

fiba.basketball/eurobasketwomen/2017/

Cecilia Zandalasini’nin katılımıyla bu istatistiğin biraz daha gelişeceğini ve Fenerbahçe’nin bu üç oyuncunun alçak post meziyetlerini kullanarak oyun akışının yönünü değiştirme, top dağılımı ve alan paylaşımı konularında önemli fark yaratabileceği kanısındayım.

Üç kısalı beşte Cecilia’nın dört numarada süre alacağını ve beş numarada Nasta’nın yer alacağı bu yerleşimlerin Valerie Garnier’i mutlu edeceğini tahmin etmek zor değil. Bria Hartley ve Kiah Stokes hamlelerini de İtalyan oyuncunun yanına ekleyince Garnier’in iyi bir sezon planı hazırlamış olduğunu belirtmek gerek.

Biraz eş dost sohbeti yapalım. Cecilia Zandalasini’nin bu sezon da Fenerbahçe forması giyecek Giorgia Sottana’nın katkısıyla uyum sürecini çabuk nihayete erdireceğini öngörebiliriz. Erkek basketbol takımında yer alan Melli ve Datome’yi de unutmamak gerek. Heh bir de Cecilia’nın boş zamanlarında resimle ilgilendiğini ve sanata ilgi duyduğunu da söylemiş olalım.

Son deyiş

Fenerbahçe an itibarıyla Butch Cassidy ve Sundance Kid verimliliğinde bir ikiliye sahip olmanın adımını atmış bulunuyor. Nasta’nın parkeye yansıttığı oyun aklı ve soğukkanlılığıyla önümüzdeki sezon Butch rolünde yine iyi işler yapması muhtemel. Cecilia ise Fenerbahçe’nin Nasta’nın yanına koymayı başaramadığı Sundance Kid’di ve eksik parça nihayet tamamlandı.

Kadın basketbolunun içerisinde yer alan tüm paydaşlar için izlemesi keyifli bir oyuncu kazandı Fenerbahçe. Birden fazla gediği kapattı, taşıyıcı sorununu kağıt üstünde çözdü. 1996 doğumlu Cecilia Zandalasini’nin basketboluna katacaklarına yakından tanıklık edeceğimiz için şanslıyız.

TrendBasket

TrendBasket, dört yıldır toplamda otuzdan fazla yazar ile Türkiye'nin bağımsız ve yenilikçi basketbol portalı olarak hizmet veriyor.

Website: http://www.trendbasket.net

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir