Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda final karşılaşması az önce sona erdi. Muazzam bir maç sonunda Litvanya’yı 74-72 deviren İspanya, U16 Avrupa Şampiyonası’nın şampiyonu oldu.
U16 Avrupa Şampiyonası finalinde İspanya ile Litvanya karşı karşıya geldi. İspanya son 40 dakikaya De Blas, Adams Sola, Usman Garuba, Carlos Alocen ve Joel Parra beşi ile başladı. Litvanya’da ise Tomas Balciunas, Domantas Vilys, Dovydas Giedraitis, Martynas Arlauskas, Laurynas Vaistaras beşlisi sahadaki yerlerini aldılar. Finalin ilk sayıları Matadorlardan geldi. Bu turnuvada muazzam işler çıkaran Joel Parra, ilk altı sayının tamamını üretti. Litvanya ise klasiklemiş olan geniş rotasyonuyla iyi işlerin altına imza attı. Özellikle de Giedraitis&Vilys ikilisi ile sayılar bulan Litvanya, çeyreğin ilk altı dakikalık bölümünü 13-14 önde geçti. Ancak daha sonrasında İspanyollar yine hakimiyeti ellerine aldılar ve Parra&Garuba ikilisiyle sayılar ürettiler. Bu şekilde de çeyreği 24-20 önde tamamladılar. İkinci çeyrek ile birlikte Matadorlar yine vitesi Joel Parra ile arttırdı. Ancak Litvanya oyundan kopmadı ve Dovydas Giedraitis ile sayılar bularak skoru dengede tutmaya çalıştı. Periyodun sonuna doğru da Domantas Vilys ve Deividas Srvydis ile hücumda üretken oldular fakat soyunma odasına 36-34 geride gittiler.

fiba.com

fiba.com

Maçın ikinci yarısı ile birlikte oyun iyiden iyiye kızıştı. İspanyollar havaya girmeyi seven bir ekip. Ayrıca final maçı olması sebebiyle de daha çok motive olmuşlardı. Vitesi arttırıp gitmek istediler çeyreğin başında da. Ancak Litvanya buna izin vermedi. Giedraitis ve Tomas Balciunas‘ın basketleriyle oyunun içinde kalmaya çalıştılar. Çeyreğin sonuna doğru İspanya bir atak daha yaptı ve Usman Garuba‘nın önderliğinde farkı çift hanelere kadar çıkardı. Litvanya ise bu atağa yine ama yine cevap vermesini bildi ve Domantas Vilys ile sayılar buldu. Fakat 10 dakikalık final bölümüne İspanya, 59-53 önde girmeyi başardı. Final periyodu gerçekten muazzam bir mücadeleye sahne oldu. Her iki takım da şampiyonluk için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Litvanya, inadının ödülünü aldı ve bitime tam 14 saniye kala öne geçmeyi başardı. Ancak mola dönüşünde savunmada bocaladılar ve Unanue‘nin üçlüğüne engel olamadılar. Son pozisyonunu da iyi savunan İspanya, sahadan 74-72 galip ayrıldı ve U16 Avrupa Şampiyonası’nı şampiyon olarak tamamladı. İspanya’nın bu kategorideki son şampiyonluğu 2013 yılında gelmişti. 3 yıl sonra da bir kez daha kürsünün en üst basamağına çıktılar.

İSTATİSTİKLER |

fiba.com

fiba.com

fiba.com

fiba.com

Ömür Özcan

@TBAltyapi Editörü, @TrendBasket Yazarı /İletişim: omurozcan5@gmail.com

Website:

Son Yazılar

2 Comments

  1. Mustafa Akyön - 21/08/2016

    Yok artık! Garuba trible double yapmış. 25 sayım11 ribaund 10 blok 4 top çalma! Kesinlikle mvp!

    1. Mustafa Akyön - 21/08/2016

      Pardon 15

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir